Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Ljubav i mržnja iz istog izvora

Go down 
+3
floridana
Alpha
Svjetloisjena
7 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 10:02 am

Mnogi su se na svojoj koži uvjerili kako se ova dva dijametralno suprotna osjećaja isprepliću, a sad su znanstvenici otkrili i zašto – aktiviraju iste receptore u mozgu.

Ljubav i mržnja dolaze iz istog izvora u mozgu, otkrili su znanstvenici. Tim znanstvenika sa Sveučilišta u Londonu otkrio je da se ove dvije emocije oslanjaju na iste strukture u mozgu i da je zapravo riječ o dvjema stranama istog novčića.

Obje koriste dijelove mozga koji su povezani s agresijom i gađenjem.

''Mržnja je inače tretirana kao negativna strast, koju treba kontrolirati i uništiti, no biolozi su otkrili da je riječ o osjećaju istovjetnom ljubavi'', kaže profesor Semir Zeki, koji je vodio istraživanje.

''Kao i ljubav, ona je iracionalna i može natjerati pojedinca na dobra djela, ali i zlodjela. Pitanje je koliko mogu dva suprotna osjećaja dovesti do istog ponašanja?''

Tijekom istraživanja znanstvenici su otkrili tzv. put mržnje – udaljene dijelove mozga koji postaju aktivni kad se suoče s osobom koju ne vole.

Tim profesora Zekija skenirao je mozgove 17 muškaraca i žena kojima su bile pokazivane fotografije ljudi koje mrze te ''neutralnih'' lica.

Prije toga su im pokazali fotografije njihovih ljubavnih partnera.

Otkriveno je da mržnja aktivira centre u mozgu zadužene za agresivno ponašanje i pretvaranje ljutnje u djelo. Također aktivira i dio prednjeg korteksa koji je ključan u predviđanju reakcija drugih.

Mržnja aktivira ista područja mozga, koja se nalaze iza cerebralnog korteksa, kao i ljubav.

No postoji i jedna bitna razlika – dok osjećaj ljubavi deaktivira područje zaduženo za procjenu, mržnja nema takav učinak.

IZVOR
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 10:03 am

Privukla me ova posljednja rečenica - žele li reći da smo u ljubavi neuračunljivi, dok u mržnji možemo bolje procjenjivati situaciju? misli
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 10:10 am

Hmmm...pa to je cak i logicno...osim toga ljubav osjecamo kao nesto ugodno tako da se njoj radije prepustamo pa tako i nerealnim idejama vezanim za istu...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:05 am

uglavnom smo neuračunljivi i kad volimo i kad mrzimo zubi ovisi o jačini emocije i sposobnosti samokontrole.
ne kaže se za ništa ljubav je slijepa i dok je ugoda tj. uzvraćena nema potrebe aktivirati područje zaduženo za procjenu ali ukoliko nije često se ova dva osjećaja pomiješaju jer mržnja (a s njom i moguća osveta) zbog neuzvraćene ljubavi također može donijetu ugodu. za mržnju nam je potrebna procjena jer ne mrzimo nekoga iz čista mira. mozak mahnito traži razloge za to.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:18 am

Mrznja bi bila sekundarna emocija sto bi znacilo da je nemaju svi ljudi tj. da neki ljudi nisu sposobni za tu emociju...

Meni se cini da do sad nisam nikog mrzila...msilim, ocekujem da je to izrazito intezivan osjecaj i da ga se ne moze 'promasit'...

Jeste vi koga mrzili tj. da li ste osjetili (posjedujete li) tu emociju?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:22 am

Mislim da je mržnja nešto kao duboko i trajno neprijateljstvo. Ne znam, koliko znam, bila sam se u stanju jako naljutiti, ali mrziti baš i ne, srećom. Mislim da ljudi ljutnju često brkaju s mržnjom.
[Vrh] Go down
Stripy
Pračovjek
Stripy


Male
Gemini Buffalo
Broj postova : 2514
Age : 50
Registration date : 04.04.2008

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:26 am

eto kao znanstvenog dokaza onome što smo koji dan prije razglabali na filozofiji. dobro nije direktno ljubav ali o tome kako jedno veže drugo u našem umu. sama filozija (recimo taoizam) davno je zaključila kako postoji crno i bijelo koje su jedno, pa tako ljubav i mržnja. zbog toga jedno lako prelazi u drugo.
i ja isto razmišljam o toj zadnjoj rečenici.
izgleda da prijelaz iz jednog stanja u drugo ovisi samo o tome koliko je netko sposoban aktivirati to područje za procjenu. dobro si rekla flo da mozak mahnito traži razloge. kada dugo živiš sa voljenom osobom nekako sve lakše pronalaziš razloge da je nevoliš. ne znam, počne ti smetati partnerovo disanje, kako žvaće ono sve realno gledajući bezvezni razlozi. a sve je to možda zbog toga što u glavi kao trebaš promjenu, više ni ne primjećuješ ugodu ljubavi već tražiš nešto novo.
sve me ovo pomalo podsjeća na biblijske poruke, ljubi bližnjeg svoga, ne osuđuj.
vjerojatno svi mi i tražimo nekavu "pravu", "uzvišenu" ljubav jer smo na neki način svjesni da uz ovu "površnu" vrlo lako dođe njena suprotnost tj. mržnja.
ponekad se pitam, što znaći voljeti iz srca
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:28 am

Voljeti iz srca znači biti potpuno otvoren prema nekome, na emocionalnoj razini :)


Zadnja promjena: Svjetloisjena; čet lis 30, 2008 11:29 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:28 am

@S&S...Recimo postoje osobe koje mi permanentno idu na zivce...jednostavno njihov nacin razmisljanja (koji je uglavnom, po mojem nekom misljenju, plitak i/ili egoistican) me prosto nervira...
Ali nekako mi se ne cini da je to mrznja jer ne zelim nista napraviti toj osobi ili tako nesto... Mislim da nije ni neprijateljstvo jer sam generalno sklona oprastati i prilicne pizdabiiiip tako da i sve to sto me nervira 'zaboravim' na momente (i optimisticno racunam da se nece ponovit...dok se ne ponovi, ofc :P )...

A od mrznje ocekujem jaku emociju...nekako, kad ju osjetis, da znas da je to to...kao i ljubav uostalom...

Ne znam... Ljubav i mržnja iz istog izvora Z0tdntknw

_________________
Respect


Zadnja promjena: Alpha; čet lis 30, 2008 11:29 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Stripy
Pračovjek
Stripy


Male
Gemini Buffalo
Broj postova : 2514
Age : 50
Registration date : 04.04.2008

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:29 am

Svjetloisjena je napisao/la:
Mislim da je mržnja nešto kao duboko i trajno neprijateljstvo. Ne znam, koliko znam, bila sam se u stanju jako naljutiti, ali mrziti baš i ne, srećom. Mislim da ljudi ljutnju često brkaju s mržnjom.
probaj objasniti ljutnju i mržnju
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:31 am

stripy je napisao/la:
eto kao znanstvenog dokaza onome što smo koji dan prije razglabali na filozofiji. dobro nije direktno ljubav ali o tome kako jedno veže drugo u našem umu. sama filozija (recimo taoizam) davno je zaključila kako postoji crno i bijelo koje su jedno, pa tako ljubav i mržnja. zbog toga jedno lako prelazi u drugo.
i ja isto razmišljam o toj zadnjoj rečenici.
izgleda da prijelaz iz jednog stanja u drugo ovisi samo o tome koliko je netko sposoban aktivirati to područje za procjenu. dobro si rekla flo da mozak mahnito traži razloge. kada dugo živiš sa voljenom osobom nekako sve lakše pronalaziš razloge da je nevoliš. ne znam, počne ti smetati partnerovo disanje, kako žvaće ono sve realno gledajući bezvezni razlozi. a sve je to možda zbog toga što u glavi kao trebaš promjenu, više ni ne primjećuješ ugodu ljubavi već tražiš nešto novo.
sve me ovo pomalo podsjeća na biblijske poruke, ljubi bližnjeg svoga, ne osuđuj.
vjerojatno svi mi i tražimo nekavu "pravu", "uzvišenu" ljubav jer smo na neki način svjesni da uz ovu "površnu" vrlo lako dođe njena suprotnost tj. mržnja.
ponekad se pitam, što znaći voljeti iz srca
Volimo biti nerealni, ha?
Mozda sve to proizlazi i iz nekog nezadovoljstva nama samima pa trazimo 'krivnju' u drugima...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:33 am

ne mogu se sjetiti da sam nekoga mrzila. ljubomora da ali mržnja ne. e sad te dvije emocije me zbunjuju jer zbog jake ljubomore može doći do mržnje. kao da je ljubomora prelazna faza.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:36 am

stripy je napisao/la:
Svjetloisjena je napisao/la:
Mislim da je mržnja nešto kao duboko i trajno neprijateljstvo. Ne znam, koliko znam, bila sam se u stanju jako naljutiti, ali mrziti baš i ne, srećom. Mislim da ljudi ljutnju često brkaju s mržnjom.
probaj objasniti ljutnju i mržnju

Misliš razliku?

Mržnja bi po meni bila oblik trajnog dubokog neprijateljstva prema nekomu ili nečemu. Ljutnja bi bila puno slojevitiji osjećaj, od sasvim bezazlene ljutnje do trenutačnog osjećaja jakog neprijateljstva koji onda možemo nazvati mržnjom ako potraje. Mislim da je ljutnja prirodna posljedica, zapravo reakcija na frustracije s kojima se susrećemo u životu, a da mržnja nije nešto što bi bilo urođeno čovjeku i da najviše šteti onome tko mrzi. Mržnja je uprogramirana nekim ljudima putem odgoja - npr. mržnja prema ljudima jer su drugačiji - po spolu, rasi, vjeri, nacionalnosti i slično. Mržnja je posljedica straha. Kad nestane strah, nestane i mržnje.


Zadnja promjena: Svjetloisjena; čet lis 30, 2008 11:38 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Stripy
Pračovjek
Stripy


Male
Gemini Buffalo
Broj postova : 2514
Age : 50
Registration date : 04.04.2008

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:37 am

Alpha je napisao/la:
@S&S...Recimo postoje osobe koje mi permanentno idu na zivce...jednostavno njihov nacin razmisljanja (koji je uglavnom, po mojem nekom misljenju, plitak i/ili egoistican) me prosto nervira...
Ali nekako mi se ne cini da je to mrznja jer ne zelim nista napraviti toj osobi ili tako nesto... Mislim da nije ni neprijateljstvo jer sam generalno sklona oprastati i prilicne pizdabiiiip tako da i sve to sto me nervira 'zaboravim' na momente (i optimisticno racunam da se nece ponovit...dok se ne ponovi, ofc :P )...

A od mrznje ocekujem jaku emociju...nekako, kad ju osjetis, da znas da je to to...kao i ljubav uostalom...

Ne znam... Ljubav i mržnja iz istog izvora Z0tdntknw

nekako mi se čini iz ovog tvog da očekuješ da je mržnja neko stalno stanje, kao i ljubav, a mislim da i sama znaš da ljubav ne mora biti stalno stanje.
ja recimo mislim da mrzim profaca iz srednje škole koji nas je prcao zbog latinskog (mislim da je to njegovo bilo čisto iživljavanje na nama). i dan danas imam osjećaj da bi ga puko nogom u dupe. e sad da li se ja na kraju samo ljutim na njega ili mrzim...
nekako mi se čini da je ljutnja surpotnost od radosti, tj. u nedostaku radosti nastaje ljutnja. izgleda da ljutnja prati mržnju. mržnja isto tako može imati intenzitet. mislim da ako kažem za nekog da ga mrzim ne znaći odmah da ću ga krknuti zubi
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:37 am

@Flo..Hmmm...moguce...ipak mi se cini da ipak sve najcesce ostane na samoj ljubomori...

Jel vam ljubomora traje dugo ili kratko?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Stripy
Pračovjek
Stripy


Male
Gemini Buffalo
Broj postova : 2514
Age : 50
Registration date : 04.04.2008

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:38 am

Svjetloisjena je napisao/la:
stripy je napisao/la:
Svjetloisjena je napisao/la:
Mislim da je mržnja nešto kao duboko i trajno neprijateljstvo. Ne znam, koliko znam, bila sam se u stanju jako naljutiti, ali mrziti baš i ne, srećom. Mislim da ljudi ljutnju često brkaju s mržnjom.
probaj objasniti ljutnju i mržnju

Misliš razliku?

Mržnja bi po meni bila oblik trajnog dubokog neprijateljstva prema nekomu ili nečemu. Ljutnja bi bila puno slojevitiji osjećaj, od sasvim bezazlene ljutnje do trenutačnog osjećaja jakog neprijateljstva koji onda možemo nazvati mržnjom ako potraje.

da mislim, ali iz gore prethodnog izgleda da nam se mišljenja ne podudaraju
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:39 am

Sorry, editirala sam prethodni post a čini se da sam trebala napisati novi. Žurim mase
[Vrh] Go down
Stripy
Pračovjek
Stripy


Male
Gemini Buffalo
Broj postova : 2514
Age : 50
Registration date : 04.04.2008

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:43 am

Alpha je napisao/la:
stripy je napisao/la:
eto kao znanstvenog dokaza onome što smo koji dan prije razglabali na filozofiji. dobro nije direktno ljubav ali o tome kako jedno veže drugo u našem umu. sama filozija (recimo taoizam) davno je zaključila kako postoji crno i bijelo koje su jedno, pa tako ljubav i mržnja. zbog toga jedno lako prelazi u drugo.
i ja isto razmišljam o toj zadnjoj rečenici.
izgleda da prijelaz iz jednog stanja u drugo ovisi samo o tome koliko je netko sposoban aktivirati to područje za procjenu. dobro si rekla flo da mozak mahnito traži razloge. kada dugo živiš sa voljenom osobom nekako sve lakše pronalaziš razloge da je nevoliš. ne znam, počne ti smetati partnerovo disanje, kako žvaće ono sve realno gledajući bezvezni razlozi. a sve je to možda zbog toga što u glavi kao trebaš promjenu, više ni ne primjećuješ ugodu ljubavi već tražiš nešto novo.
sve me ovo pomalo podsjeća na biblijske poruke, ljubi bližnjeg svoga, ne osuđuj.
vjerojatno svi mi i tražimo nekavu "pravu", "uzvišenu" ljubav jer smo na neki način svjesni da uz ovu "površnu" vrlo lako dođe njena suprotnost tj. mržnja.
ponekad se pitam, što znaći voljeti iz srca
Volimo biti nerealni, ha?
Mozda sve to proizlazi i iz nekog nezadovoljstva nama samima pa trazimo 'krivnju' u drugima...


zašto nerealni?
misliš zbog ove "uzvišene" ljubavi. dobro, možda nije prava riječ ali se pitam ako danas kažeš nekome da ga voliš a sutra kažeš da ne u ćemu je caka, možda je istinito jedno i drugo tj. danas da sutra ne, a sve je opet to rezultat ovoga o ćemu je tema
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:46 am

Svjetloisjena je napisao/la:
Mržnja bi po meni bila oblik trajnog dubokog neprijateljstva prema nekomu ili nečemu. Ljutnja bi bila puno slojevitiji osjećaj, od sasvim bezazlene ljutnje do trenutačnog osjećaja jakog neprijateljstva koji onda možemo nazvati mržnjom ako potraje. Mislim da je ljutnja prirodna posljedica, zapravo reakcija na frustracije s kojima se susrećemo u životu, a da mržnja nije nešto što bi bilo urođeno čovjeku i da najviše šteti onome tko mrzi. Mržnja je uprogramirana nekim ljudima putem odgoja - npr. mržnja prema ljudima jer su drugačiji - po spolu, rasi, vjeri, nacionalnosti i slično. Mržnja je posljedica straha. Kad nestane strah, nestane i mržnje.

Znaci mrznja bi bila prilicno trajna? Ali po meni neprijateljstvo i mrznja uopce ne moraju biti ni blizu...
Mislim...iz cega proizlazi to neprijateljstvo...npr. ako je iz razocaranja onda mi je to vise razocaranje plus ljutnja ali ne i mrznja... Mrznja mi zvuci nekako aktivno...kao da zelimo nesto poduzeti u smjeru osobe koju mrzimo.
A neprijateljstvo moze biti puko ne slaganje karaktera...recimo ova ekipa u BB kuci ( zubi )...ono je krajnje stupidno i mislim da bih prosto mogla odrzavati trajno neprijateljstvo s nekim iz te kuce (nisam gledala ove godine ali sam se naslusala dovoljno da mislim da bi se naslo takvih :P ) iz prostog neslaganja pristupa zivotu...ali ne bih mrzila tu osobu...vise bi mi pucalo lagano i dok je ne moram gledat - super...al dok je moram gledat ili bit blizu...jelte... :P

Ljutnja i mrznja bi se lako mogli promijesati...a onda mi se opet tu cini da ljutnja sama po sebi je nesto sto traje relativno kratko...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:52 am

stripy je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
@S&S...Recimo postoje osobe koje mi permanentno idu na zivce...jednostavno njihov nacin razmisljanja (koji je uglavnom, po mojem nekom misljenju, plitak i/ili egoistican) me prosto nervira...
Ali nekako mi se ne cini da je to mrznja jer ne zelim nista napraviti toj osobi ili tako nesto... Mislim da nije ni neprijateljstvo jer sam generalno sklona oprastati i prilicne pizdabiiiip tako da i sve to sto me nervira 'zaboravim' na momente (i optimisticno racunam da se nece ponovit...dok se ne ponovi, ofc :P )...
A od mrznje ocekujem jaku emociju...nekako, kad ju osjetis, da znas da je to to...kao i ljubav uostalom...
Ne znam... Ljubav i mržnja iz istog izvora Z0tdntknw
nekako mi se čini iz ovog tvog da očekuješ da je mržnja neko stalno stanje, kao i ljubav, a mislim da i sama znaš da ljubav ne mora biti stalno stanje.
ja recimo mislim da mrzim profaca iz srednje škole koji nas je prcao zbog latinskog (mislim da je to njegovo bilo čisto iživljavanje na nama). i dan danas imam osjećaj da bi ga puko nogom u dupe. e sad da li se ja na kraju samo ljutim na njega ili mrzim...
nekako mi se čini da je ljutnja surpotnost od radosti, tj. u nedostaku radosti nastaje ljutnja. izgleda da ljutnja prati mržnju. mržnja isto tako može imati intenzitet. mislim da ako kažem za nekog da ga mrzim ne znaći odmah da ću ga krknuti zubi
Ne...ali ocekujem da je emocija koja nas relativno dugo i relativno intezivno drzi...mislim da je mrznja pokretacka emocija kao i ljubav...znaci nesto sto trazi akciju...
Isto tako mi se cini kao da je vise moguce da netko moze citav zivot mrziti istu osobu ali ne i voljeti...
Dakle, da su mrznja i ljubav zbilja vrlo slicne emocije...u pocetku intenzivnijije (kao kod zaljubljenosti) a kasnije konstantne s time da mogu prestati ili se ponovo rasplamsati...

Sto se tice profesora...eh...i ja sam imala tako nekih djubretarskih likova od profesora...ne znam...ne mrzim ih ali mi se gade...kao ljudi i kao profesori...gade mi se...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 11:56 am

stripy je napisao/la:
zašto nerealni?
misliš zbog ove "uzvišene" ljubavi. dobro, možda nije prava riječ ali se pitam ako danas kažeš nekome da ga voliš a sutra kažeš da ne u ćemu je caka, možda je istinito jedno i drugo tj. danas da sutra ne, a sve je opet to rezultat ovoga o ćemu je tema
Mislim...slazem se s tobom da covjek tezi toj nekoj 'uzvisenoj' ljubavi...dok se za ovu obicnu ljubav vulgaris treba truditi i raditi kako bi opstala... I onda ljudi vole bit nerealni u ocekivanjima kako bi opravdali neke svoje postupke a sve skupa moze proizici iz nezadovoljstva samim sobom...

Ako nekom kazes danas jedno sutra drugo...ne znam...moze biti da je ljubav zbilja nestala iako sam ju uvijek dozivljavala kao energiju i samim time kao nesto sto ne moze nestati vec samo prijeci iz jedog oblika u drugi... Moze biti da nikad nije ni postojala vec da smo jednostavno voljeli 'sliku' necega sto smo si zamislili...ima milion razloga...ne znam...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac
Cico


Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 839
Age : 37
Registration date : 11.10.2008

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 5:47 pm

Svjetloisjena je napisao/la:



Mržnja bi po meni bila oblik trajnog dubokog neprijateljstva prema nekomu ili nečemu. Ljutnja bi bila puno slojevitiji osjećaj, od sasvim bezazlene ljutnje do trenutačnog osjećaja jakog neprijateljstva koji onda možemo nazvati mržnjom ako potraje. Mislim da je ljutnja prirodna posljedica, zapravo reakcija na frustracije s kojima se susrećemo u životu, a da mržnja nije nešto što bi bilo urođeno čovjeku i da najviše šteti onome tko mrzi. Mržnja je uprogramirana nekim ljudima putem odgoja - npr. mržnja prema ljudima jer su drugačiji - po spolu, rasi, vjeri, nacionalnosti i slično. Mržnja je posljedica straha. Kad nestane strah, nestane i mržnje.

da slazem se s ovim gore, po meni je mrznja stvar odgoja, a ljutnja je neka prirodna stvar po meni...e sad kako je onda nastala mrznja??? to ne bi znao, valjda kad se nekome zestoko zamjeris onda ces i mrziti tu osobu ili ako te ta osoba jako povrijedila ili ti je nesto napravila,tebi ili tvojim bliznjima...
Takodjeer se slazem s ovim da je mrznja pojava koja trazi akciju, kao i ljubav...to je ok, al mislim da ljudi vise nisu toliko danas humani da bi osjecali bilo sto, sve je stvar interesa, samo se primitivci zamaraju mrznjom roll
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimečet lis 30, 2008 5:50 pm

Alpha je napisao/la:
Svjetloisjena je napisao/la:
Mržnja bi po meni bila oblik trajnog dubokog neprijateljstva prema nekomu ili nečemu. Ljutnja bi bila puno slojevitiji osjećaj, od sasvim bezazlene ljutnje do trenutačnog osjećaja jakog neprijateljstva koji onda možemo nazvati mržnjom ako potraje. Mislim da je ljutnja prirodna posljedica, zapravo reakcija na frustracije s kojima se susrećemo u životu, a da mržnja nije nešto što bi bilo urođeno čovjeku i da najviše šteti onome tko mrzi. Mržnja je uprogramirana nekim ljudima putem odgoja - npr. mržnja prema ljudima jer su drugačiji - po spolu, rasi, vjeri, nacionalnosti i slično. Mržnja je posljedica straha. Kad nestane strah, nestane i mržnje.

Znaci mrznja bi bila prilicno trajna? Ali po meni neprijateljstvo i mrznja uopce ne moraju biti ni blizu...
Mislim...iz cega proizlazi to neprijateljstvo...npr. ako je iz razocaranja onda mi je to vise razocaranje plus ljutnja ali ne i mrznja... Mrznja mi zvuci nekako aktivno...kao da zelimo nesto poduzeti u smjeru osobe koju mrzimo.
A neprijateljstvo moze biti puko ne slaganje karaktera...recimo ova ekipa u BB kuci ( zubi )...ono je krajnje stupidno i mislim da bih prosto mogla odrzavati trajno neprijateljstvo s nekim iz te kuce (nisam gledala ove godine ali sam se naslusala dovoljno da mislim da bi se naslo takvih :P ) iz prostog neslaganja pristupa zivotu...ali ne bih mrzila tu osobu...vise bi mi pucalo lagano i dok je ne moram gledat - super...al dok je moram gledat ili bit blizu...jelte... :P

Ljutnja i mrznja bi se lako mogli promijesati...a onda mi se opet tu cini da ljutnja sama po sebi je nesto sto traje relativno kratko...

Napisala sam duboko i trajno neprijateljstvo. Dakle ono koje je naizgled oduvijek i čini se da će trajati zauvijek. I pojasnila na koje vrste "programa" mislim zubo
[Vrh] Go down
Jeff Hardy
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 598
Age : 53
Location : Kod Mirka u kafani
Registration date : 20.11.2008

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimened stu 30, 2008 11:38 am

'Mržnja je inače tretirana kao negativna strast,
koju treba kontrolirati i uništiti, no biolozi su otkrili da je riječ o
osjećaju istovjetnom ljubavi'', kaže profesor Semir Zeki, koji je vodio
istraživanje.

Ta nit je toliko tanka u psihickom pogledu da je to prosto zapanjujuce i zastrasujuce i najteze je kad sami sebe pogledamo u zenicu i osetimo mracnu stranu....
A francuzi imaju dobru izreku"la vengeance est un plat qui se mange froid",tvrda i okrutna izreka mada se u njoj oseca ljubav i strast pa se pitam u kojoj dozi ljudsko bice moze voleti iz mrznje i da li je to uopce moguce?
Ljubomora mi traje kratko ali je intenzivna i skroz me razjede iznutra...
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitimened stu 30, 2008 1:47 pm

još kad bi preveo tu izreku bilo bi dobro miga
[Vrh] Go down
Sponsored content





Ljubav i mržnja iz istog izvora Empty
PostajNaslov: Re: Ljubav i mržnja iz istog izvora   Ljubav i mržnja iz istog izvora Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Ljubav i mržnja iz istog izvora
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» ljubav...
» STA-KAJ JE LJUBAV...
» ljubav
» Prijateljstvo i Ljubav
» Da li je ljubav trampa?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Ljubav-
Forum(o)Bir: