Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?

Go down 
+6
XPmaN
stella
silver
Svjetloisjena
urbanaaa
veronika30
10 posters
Autor/icaPoruka
veronika30
PraGlodavac
veronika30


Female
Taurus Cat
Broj postova : 846
Age : 48
Registration date : 01.11.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimesri sij 30, 2008 4:02 am

Tko smo i zašto smo to što jesmo na internetu? Što za vas znači vaš online identitet?

ONLINE IDENTITET

Uvod

Online identitet je identitet koji korisnici interneta stvaraju u online zajednicama. Iako neki ljudi preferiraju koristiti svoje pravo ime online, većina se predstavlja putem pseudonima, koji otkrivaju naizmjenične količine osobnih informacija. I nekim online sklopovima, uključujući forume, MUDove (Multi-user Dungeon – preteća Role-Play igara), slanje trenutnih poruka (instant messaging) i MMOG (Mass-Multiplayer-Online-Game) – korisnici se mogu predstaviti vizualno pomoći avatara, slike veličine ikone. I kako drugi korisnici vrše međudjelovanje sa utemeljenim online identitetom stvara se reputacija, koja im dopušta da odluče da li je taj identitet pouzdan.

Online identitet vs. "stvarnog" identiteta

Online identitet ima veću slobodu od “stvarnog” identiteta koji je oblikovan faktorima koje ne možemo kontrolirati – uključujući rasu, klasu, zanimanje, te nivo obrazovanja. Sredstvom kao što je online identitet, ljudi imaju slobodu da se redefiniraju kako žele.

Mnogi korisnici interneta imaju više od jednog online identiteta, činjenica koja se djelomično pripisuje nedostatku menadžmentske infrastrukture identiteta, koja bi omogućila osobi da koristi potvrđeni identitet u dvije ili više online zajednica. No kada postoji više online identiteta, mogu se postaviti pitanja o “odgovornosti”. Na primjer, osoba može započeti novi identitet da izbjegne posljedice negativne reputacije, da promjeni ishod nekog online glasovanja, ili da pridodaje dodatnu podršku za argument u online diskusiji. Na stranicama online aukcija, prodavači se nekada znaju logirati u više, nestvarnih identiteta sa namjerom da bi podigli kupovne cijene.

Iluzija Anonimnosti


Korisnici često misle da im online pseudonim daje anonimnost, naprotiv, odlučan istraživač može često povući vezu između online identiteta i ”stvarnog” legalnog identiteta. Web serveri i ISP (Interner service Provider), tj dobavljači internet usluga, imaju zabilježenu IP adresu koja pripada određenom identitetu. U Americi ISP-i su dužni odati IP adresu kada osoba dobije poziv na sud. Online identiteti i tržište Online identitet koji je postigao odličan ugled je vrijedan zbog dva razloga: 1. jedna ili više osoba je uložila mnogo vremena i truda da izgradi reputaciju 2. drugi korisnici pregledaju reputaciju identiteta kada odlučuju dali je dovoljno pouzdana Zbog toga nije iznenađujuće da se online identiteti stavljaju na prodaju na online aukcije. No, nastaju konflikti o vlasništvu online identiteta. U posljednje vrijeme, korisnik MMOG igre zvane Everquest, čiji je vlasnik Sony Online Etertainment, Inc. je pokušao prodati svoj Everquest identitet na eBay-u. Sony je proturječio, tvrdeći da je lik njihovo intelektualno vlasništvo, i zahtjevali su ukidanje te aukcije pod pravilima U.S Digital Millennium Copyright Act-a (DMCA). eBay je mogao biti suđen na temelju kršenja copyright-a ako ne udovolji njihovoj molbi.

Ostavljeno je neriješeno temeljno pitanje: Tko posjeduje online identitet napravljen na komercijalnoj Web stranici? Da li ono pripada osobi koja ga je napravila, ili tvrtki koja posjeduje software koji je korišten pri izgradnji tog identiteta?

Online identitet i koncept maske

David Wiszniewski i Richard Coyne u njihovom dodatku knjizi Building Virtual Communities (Gradeći virtualne zajednice) istražuju online identitet, sa naglaskom na koncept “maskiranja” identiteta. Izdvajaju da kada individua djeluje u društvenoj sferi prikazuju masku njihovog identiteta.

Prije svega, dali maska zbilja skriva identitet? Vrsta maske koju odaberemo otkriva nešto o osobi iza maske. Možemo to nazvati ”metaforom” maske. Online maska ne otkriva pravi identitet neke osobe. No, ono otkriva što leži iza maske, na primjer – ako se neka osoba odluči ponašati kao rock zvijezda, metafora otkriva zanimanje za rock glazbu. Iako se osoba odluči skrivati iza potpuno lažnog identiteta, to govori o strahu i nedostatku samopoštovanja iza lažne maske. Drugo, maske mogu biti potrebne za online interakciju. Zbog emocionalne i psihološke dinamike, ljudi se mogu opirati online interakciji. Pri stvaranju maske identiteta, stvara se sigurnosna mreža. Jedno od najvećih strahova je da će netko ukrasti ili zloupotrijebiti njihov identitet. Te kod stvaranja maske, ljudi mogu interaktivno djelovati bez straha.

Online Identitet: Blog

Blogovi prije 10 godina nisu bili ni približno popularni kao danas, jer se je prije sastojalo od postavljanja thredova (‘niti’), no današnji online dnevnici dopuštaju da se identitet stvori u sekundi. Sve što se treba napraviti je registrirati se da se može napraviti blog na određenim stranicama poput popularnog Livejournal-a, Xange i Bloggera. Kada si postavite korisnički račun, slobodni ste da napišete što vam srce zaželi. Stvaranje online identiteta postaje sasvim lagano. Putem kompjutera možete postati sve što želite. Neki će koristiti svoje pravo ime i prezime tako da drugi znaju tko su i da npr. čitaju točan blog – dok će većina izabrati pseudonim da zaštite svoje osobne podatke. Pseudonim dopušta korisniku da sakrije njihov pravi identitet . Ljudi se mogu skrivati iza kompjutera i govoriti što žele sa malim posljedicama. U današnjici je lako održavati blog i tako stvoriti online identitet za sebe, bilo to namjerom ili ne.

Online Predatori


Online predatori su ljudi koji iskorištavaju lak pristup i anonimnost Interneta da stvore identitete koji će dovesti ljude u zamku. Lako je stvoriti identitet koji privlači pozornost ljudi koji se inače ne bi približili online predatoru, i jako se teško može ustanoviti da osoba koju niste upoznali lice-u-lice je ono što govori. Mnogi se oslanjaju na stvari poput toga kako netko piše, na slike koje pokaže – no te se stvari lako mogu krivotvoriti. Dugoročni internet odnos nije dovoljan da garantira točnost identiteta. U najvećoj opasnosti su djeca. Net Safe Kids je izjavio, “ Tijekom razdoblja – možda tjedna ili čak mjeseci – stranac, koji je prikupio što je više osobnih podataka mogao, pomaže djetetu, da zadobije njegovo povjerenje putem komplimenata, pozitivnih izjava i drugih oblika laskanja da stvori emocionalnu povezanost.” Žrtve ne moraju ništa sumnjati, ako ih drugi korisnik zavara da vjeruju da su jednako stari. Bilo je slučajeva gdje su muškarci bili iskreni sa njihovim identitetima i namjerama, koristeći Interneta samo zbog lakog pristupa. (NBC ”Dateline” istraživanje) Stvoreni su novi zakoni da se online predatori pokušaju kontrolirati. Savezni zakoni bi trebali pomoći i zaštititi dijete.

Izvor: Wikipedia
[Vrh] Go down
veronika30
PraGlodavac
veronika30


Female
Taurus Cat
Broj postova : 846
Age : 48
Registration date : 01.11.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimesri sij 30, 2008 4:06 am

Osobno imam veliku manu - uvijek sam previše otkrivala o sebi. Čak su me i na poslu upozorili da to nije dobro... Ma koji nick odabrala, mislim da me je lako prepoznati oops
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimesri sij 30, 2008 4:10 am

ja ne skrivam previše svoj identitet...postam slike i pričam o sebi...ne znam...ne opterećujem se time previše...a blog ne bih vodila jer mi je to osobno bzvz..niti me zanimaju tuđi blogovi..osim ako nisu tematski...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimečet sij 31, 2008 7:47 pm

Pa mislim da dugoročnija online poznanstva mogu lako dovesti i do pravog upoznavanja, dakle poznanstva u real life-u. Za odrasle uravnotežene osobe ne bi trebalo biti problema po gornjim točkama. No djeca bi uistinu mogla biti ugrožena vrsta, a opeći se može svatko, pa i oni najoprezniji. No zar se to ne događa i u tzv. pravom životu?
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimepet vel 08, 2008 10:12 am

kad smo vec kod tog upoznavanja, ja sam (znam kako ce ovo zvucat al dobro) upoznao curu preko bloga, zapravo, i skupa smo skoro godinu dana (sto za nase godine i nije tako malo, pogotovo s obzirom na okolnosti). I taj blog mi je opcenito nekako pomogao kad sam bio u jednoj fazi svog zivota u koju se nikada ne bih zelio vratiti, a i znam da ne mogu.. Moze to puno uciniti, sve ovisi o vama.
A znam da uvijek ima prevara i iskoristavanja i slicno, ali mislim da je preko blogova to puno teze i rjeđe nego npr preko chata (e to zna bit stvarno opasno).

tako da.. za mene je definitivno bilo skidanje maske, maske koju nisam imao snage skinut u stvarnom zivotu, bar ne onda.
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimepet vel 08, 2008 9:51 pm

^Skupa ste? Baš super! =)

Ja sam preko svog foruma upoznala par ljudi....jer smo se prepoznali (preko slika) na koncertima i tako...to je baš lijepo.. =)
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimeuto vel 12, 2008 1:21 am

ah, da, eto, dogodi se, kad najmanje ocekujes i kad ti najvise treba. :)
[Vrh] Go down
stella
Majmun
stella


Female
Pisces Rat
Broj postova : 902
Age : 52
Registration date : 06.02.2008

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimeuto vel 12, 2008 1:37 am

Mislim da nije dobro previše otkrii o sebi, ali ja osobno se toga teško pridržavam. Ne znam koliko je to pametno, ali nadam sse da mi se neće "obiti o glavu". doh
[Vrh] Go down
XPmaN
Žaba
XPmaN


Male
Leo Monkey
Broj postova : 257
Age : 43
Registration date : 20.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimeuto vel 12, 2008 3:42 pm

veronika30 je napisao/la:
Osobno imam veliku manu - uvijek sam previše otkrivala o sebi. Čak su me i na poslu upozorili da to nije dobro... Ma koji nick odabrala, mislim da me je lako prepoznati oops
mislim da imamo isti problem... rofl2
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimeuto vel 12, 2008 3:44 pm

njene usne vrele i sočne je napisao/la:
veronika30 je napisao/la:
Osobno imam veliku manu - uvijek sam previše otkrivala o sebi. Čak su me i na poslu upozorili da to nije dobro... Ma koji nick odabrala, mislim da me je lako prepoznati oops
mislim da imamo isti problem... rofl2

Pa u stvarnom životu nije velika razlika - jednako tako trebamo malo pripaziti što drugima govorimo o sebi. Uvijek postoji opasnost od zloćudne interpretacije onoga što jesmo i što radimo, možda jedino imamo malo veću kontrolu nad slušateljstvom :)
[Vrh] Go down
XPmaN
Žaba
XPmaN


Male
Leo Monkey
Broj postova : 257
Age : 43
Registration date : 20.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimeuto vel 12, 2008 3:47 pm

kod mene jest velika razlika...
uglavnom lažem na forumu i nisam ni približna onome kkavom me forumaši smatraju...
doduše, to ja svjesno radim...
to je više kao moj obrambeni mehanizam...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimeuto vel 12, 2008 3:51 pm

njene usne vrele i sočne je napisao/la:
kod mene jest velika razlika...
uglavnom lažem na forumu i nisam ni približna onome kkavom me forumaši smatraju...
doduše, to ja svjesno radim...
to je više kao moj obrambeni mehanizam...

Si sigurna da te nitko nije skužio? tongue
[Vrh] Go down
XPmaN
Žaba
XPmaN


Male
Leo Monkey
Broj postova : 257
Age : 43
Registration date : 20.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimeuto vel 12, 2008 3:53 pm

ako misliš na ljude iz mog real life, sigurna sam da nije niko...
a i da jest, ne bi se puno zamarala time... cerek
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimeuto vel 12, 2008 3:55 pm

njene usne vrele i sočne je napisao/la:
ako misliš na ljude iz mog real life, sigurna sam da nije niko...
a i da jest, ne bi se puno zamarala time... cerek

Neeee, mislim ovdje lolcina
[Vrh] Go down
XPmaN
Žaba
XPmaN


Male
Leo Monkey
Broj postova : 257
Age : 43
Registration date : 20.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimeuto vel 12, 2008 3:58 pm

pa ne mora čovjek imati puno mozga da mi prepozna klonove...
a da su skužili da lažem, ne vjerujem da jesu jer svi su daleko tako da ni ne mogu znati ko sam u stvarnosti...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimeuto vel 12, 2008 4:31 pm

Ne trebas nekog poznavat u stvarnosti da bi shvatio tko je on bas kao sto mozes nekog poznavat u RL, a ne poznat ga uopce...
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 53
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimened vel 17, 2008 12:37 am

Uvek ja,pa i na netu sa svim tacnim informacijama i idejama.
[Vrh] Go down
angelus
Riba
angelus


Female
Aquarius Monkey
Broj postova : 175
Age : 31
Location : moje mjesto među zvijezdama
Registration date : 03.02.2008

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimened vel 17, 2008 5:45 am

hmm...
pa jednostavno mi je
lakše ''izreći'' neke stvari..
ah..
inače sam preotvorena..
možda ovdje i nisam..
i neke stvari i prešutim..
al opet..sve što tu napišem su moja
razmišljanja..
a osobe koje me istinski poznaju..
mogu me prepoznati i na temelju puno
manje otkrivenosti..i puno detalja
[Vrh] Go down
(CroM)Flash
Dinosaur
(CroM)Flash


Male
Aries Tiger
Broj postova : 438
Age : 85
Location : Inside your computer!
Registration date : 30.11.2007

Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitimened vel 17, 2008 6:03 am

i jedno i druge i stavljanje i skidanje maska :D
[Vrh] Go down
Sponsored content





Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Empty
PostajNaslov: Re: Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?   Online identitet - skidanje ili stavljanje maske? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Online identitet - skidanje ili stavljanje maske?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Identitet
» Zakoni fizike i matematike skidaju maske
» Skidanje sa Rapidshare-a
» Odricanje od interneta kao skidanje sa droga

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: