Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Komunikacija biljaka i ljudi

Go down 
+9
Legionar
ANTEA65
Mama
Skulptura
Chakotay
Alpha
MoW
Svjetloisjena
flory
13 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
ANTEA65
Žaba
ANTEA65


Female
Capricorn Snake
Broj postova : 295
Age : 58
Registration date : 30.03.2010

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimesri tra 21, 2010 12:13 pm

E i ti ga, brate, uletiš Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 295661
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimesri tra 21, 2010 6:29 pm

Pa ja se slažem s Alphom, i s tobom, nisam gore bila precizna. Važna je nadarenost, ali nije svejedno počneš li s praksom u dječjoj ili u odrasloj dobi.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimesri tra 21, 2010 11:52 pm

A, e...to se i strucno zove "ulijetanje" :D

Htjela sam kazati da koliko kuzim ovo sto Svjetlo kaze misli se da je lakse ako u nesto 'nadnaravno' krenes kao dijete jer onda to lakse savladas i onda, naravno, nastavljas i dalje i vise nema veze koliko imas godina ali ako u to ujdes kasnije teze ti je uopce savladati vjestinu...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
ANTEA65
Žaba
ANTEA65


Female
Capricorn Snake
Broj postova : 295
Age : 58
Registration date : 30.03.2010

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimečet tra 22, 2010 1:00 pm

Pa kad su djeca jednom nogom još u tom svijetu, tek kad im mi sjednemo za vrat onda siročići izgube taj kontakt i poslije se u životu silno trude i muče da taj kontakt ponovno pronađu, ali onda više nije lako kad se jednom upetljaju u ovu materijalnu fikciju.
Nego gdje smo ono stali, idem sad komunicirat s nekim biljkama Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 973175 , danas je dan planeta Zemlja Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 441556
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimečet tra 22, 2010 1:23 pm

Danas je dan Planete cerek

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimečet tra 22, 2010 6:53 pm

Mislim da je nemoguće komunicirati sa biljkama. Čak je i dokazano, ali ne znam kako se zove instrument s kojim su vrlo precizno mjerili "reakcije" biljke na razne podražaje. Na kraju krajeva, jako je teška, tj. nemoguća komunikacija između životinja i ljudi, makar su svjesna bića. Bilo bi pametnije da prvo to prokužimo, pa onda na biljke :P

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimepet tra 23, 2010 12:56 am

@Skull, nije istina da je teška komunikacija životinja i ljudi.
To nigdje ne stoji. 8)
Treba znati kako i prepoznati je, raditi na njoj.
Čak se ne slažem u vezi tvog mišljenja nemogućnosti komunikacije sa biljkama. :P

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimepet tra 23, 2010 1:11 am

Zene u danasnje vrijeme ne znaju komunicirati ni sa muskarcima
a sa biljkama da i ne govorim...Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 64658
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimepet tra 23, 2010 10:44 am

Meni je jučer ovdje izbrisalo malo dulji post, a ne stignem ga sad ponovo pisati. Samo da kažem da uglavnom znam komunicirati s muškarcima i sa životinjama, a donekle i s biljkama. Možda zvuči umišljeno što to kažem, no to ovisi o onome što se od komunikacije očekuje (ovdje ne mislim na muškarce od kojih dosta očekujem pa i dobivam ukoliko postoji obostrana želja za komunikacijom, naravno - mislim sad na verbalnu komunikaciju da me ne bi netko hvatao za riječ cerek )
Ne može se sa životinjama, a još manje s biljkama povesti razgovor tipa rasprave na forumu. U biti verbalna i intelektualno obilježena rasprava vrlo je ograničena i kod životinja od kojih neke sasvim dobro razumiju jednostavne rečenice ukoliko su odrasle i živjele uz ljude. No ako im pošalješ osjećaj, ili snažnu usmjerenu želju, i jedne i druge će na to nekako reagirati, premda mislimo da biljke i niže životinjske vrste nisu to u stanju...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimepet tra 23, 2010 11:20 am

Fantom je napisao/la:
Zene u danasnje vrijeme ne znaju komunicirati ni sa muskarcima
a sa biljkama da i ne govorim...Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 64658
Muskarci zato nemaju problema s time...oni nisu ni prije ni sad znali komunicirati sa zenama, a ni sa sobom samima :P

_________________
Respect
[Vrh] Go down
ANTEA65
Žaba
ANTEA65


Female
Capricorn Snake
Broj postova : 295
Age : 58
Registration date : 30.03.2010

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimepet tra 23, 2010 1:01 pm

Nekako, rekla bih da nemam problema s tim, držim da svekoliki svemir komunicira međusobno sa svim svojim dijelovima čak i onim najmanjim koje ne vidimo uopće kao i onim toliko velikim da nismo svjesni njihovog postojanja. Sve samo ovisi tko je na kojem stupnju i tko kuži da se s njim komunicira a tko ne, obično kužimo uvijek samo one koji su na razvojnoj ljestvici bliži nama, a onda smo skloni zaključiti da ovi niži od nas ne komuniciraju jer nisu za to sposobni (kakav vrli zaključak, time samo pokazujemo da im nismo ni do koljena) i oni viši od nas - njih nismo uopće niti svjesni, pa mislimo da ih nema Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 64487
Najbolje bi bilo da muškarce pretvorimo u biljke pa da onda vidimo kako ta komunikacija ide, ako prođe onda može i obratno, ako ne - imat ćemo zeleni planet i raj na zemlji (hahaha) Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 295661
[Vrh] Go down
ANTEA65
Žaba
ANTEA65


Female
Capricorn Snake
Broj postova : 295
Age : 58
Registration date : 30.03.2010

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimepet tra 23, 2010 1:05 pm

Boktenemarad, mora da sam nešto strašno pametno rekla kad sam evoluirala u 'ribu', ah konačno više mi bilo dosta tog višestaničnog orgazma, pardon, organizma Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 73346
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimepet tra 23, 2010 1:52 pm

rofl2

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimepet tra 23, 2010 6:50 pm

Athena je napisao/la:
@Skull, nije istina da je teška komunikacija životinja i ljudi.
To nigdje ne stoji. 8)
Treba znati kako i prepoznati je, raditi na njoj.
Čak se ne slažem u vezi tvog mišljenja nemogućnosti komunikacije sa biljkama. :P
Kako se onda zapravo komunicira sa biljkama ili životinjama? Razumiju hrvatski ili...? (nije sarkazam) :P

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimepet tra 23, 2010 8:10 pm

@Skull, primjerice psi razumiju neke riječi, komande, čak geste...
Dovoljan je pogled da te ljubimac razumije. Naravno za to je potrebno puno truda, vremena, pažnje i afekcije.

Što se tiče biljaka, istraživanja su pokazala da sobne biljke reagiraju na glazbu (okreću se u određenom smjeru prema zvucima glazbe koji dopiru ili obrnuto) pa se vjeruje da bilje bolje uspijeva tamo gdje ima glazbe.

Jedan američki stručnjak za detektore laži je stavljao elektrode na biljke. Prema njegovim istraživanjima pokazalo se da se biljka uzbudila čim je on zamislio npr. da je upalio šibicu. misli
O sličnim primjerima se govorilo opširnije već na početku teme.

Neki čak smatraju da biljke imaju sjećanje.

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
flory
Majmun
flory


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 1335
Age : 31
Registration date : 06.01.2010

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimepet tra 23, 2010 9:34 pm

Skulptura je napisao/la:
Kako se onda zapravo komunicira sa biljkama ili životinjama? Razumiju hrvatski ili...? (nije sarkazam) :P

Čisto sumnjam da biljke razumiju hrvatski. Mislim da im to nije ni potrebno jer razumiju čovjekove misli i prije nego se pretoče u riječi. Ne komuniciramo čak niti s drugim ljudima samo pomoću izrečenih riječi. Kako je Athena rekla, ponekad je i gesta dovoljna. Dodir, osmijeh,.. itd.. pomoću svega toga komuniciramo. Ako ne dolazi do trenutne vidljive fizičke promjene na biljci, ne znači da nas ona ne čuje. Ja vjerujem da biljke regiraju na naše misli. I ništa me ne može razuvjeriti. Da li će netko drugi reći da su to puka sanjarenja, to ništa ne mijenja.

Komunikacija bi trebalo biti nešto obostrano. Ako biljke ne mogu govoriti, ne znači da na druge načine ne odgovaraju. Fin miris cvijeta, ili samo lijepi izgled koji je melem za oči. Eto, možda baš na taj način odgovaraju na ljubav i brigu.

Npr. mene prisutnost biljaka, briga o njima, i sam pogled na njih, usrećuje, ispunjava, smiruje.. Imam jedno veliko stablo pred prozorom. Napokon su mu listovi narasli i sada se lijepo zeleni. Kada sam uznemirena ili me nešto muči, gledam kroz prozor u to stablo i kroz misli mu se obraćam. Možda mi je to i neka vrsta molitve. Ne znam. Ne događa se sada da drvo na moja pitanja počne svojim listovima i granama oblikovati slova. Ne manifestira se fizički nekakav odgovor. a bome ga niti ne čujem ušima. Možda ćeš reći da sam luda jer pričam sa stablom. Ali to što radim pomaže, naprosto osjetim. Smiruje me pomisao o takvoj povezanosti.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimepet tra 23, 2010 10:38 pm

Pa zato biljozderi tj. prezivari onoliko dugo mljackaju tj. prezivaju,
vjerovatno komuniciraju sa djetelinom...Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_scratch
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimesub tra 24, 2010 3:33 pm

Athena je napisao/la:
@Skull, primjerice psi razumiju neke riječi, komande, čak geste...
Dovoljan je pogled da te ljubimac razumije. Naravno za to je potrebno puno truda, vremena, pažnje i afekcije.

Što se tiče biljaka, istraživanja su pokazala da sobne biljke reagiraju na glazbu (okreću se u određenom smjeru prema zvucima glazbe koji dopiru ili obrnuto) pa se vjeruje da bilje bolje uspijeva tamo gdje ima glazbe.

Jedan američki stručnjak za detektore laži je stavljao elektrode na biljke. Prema njegovim istraživanjima pokazalo se da se biljka uzbudila čim je on zamislio npr. da je upalio šibicu. misli
O sličnim primjerima se govorilo opširnije već na početku teme.

Neki čak smatraju da biljke imaju sjećanje.

Životinju naučiti naredbu i komunicirati sa njom nije ista stvar. Prijatelj ima psa koji sjedne kad mu ovaj na papir napiše sjedni. Ali taj "trik" ga je učio gotovo godinu dana. To što pas sjedne kad mu kažeš sjedni, ne znači da te doista razumije. Samo zna da mora sjesti kad čuje "sjedni".

Da, gledao sam to sa detektorom laži. Istina je da reagira i na misli i na podražaje, ali to je slučajnost. Igla na detektoru je često "poskakivala" pa su oni koji žele vjerovati u komunikaciju s biljkama to iskoristili u "svoju korist" tj. da potvrde svoju teoriju. No kasnije su MythBustersi mjerili reakcije sa puno preciznijim instrumentima, i biljke nisu davale apsolutno nikakve reakcije na podražaje koje je detektor laži prepoznao kao aktivnost. Čak niti kad su joj otkidali listove, sjekli grane, "slali" ružne misli i derali se na njih. Što se tiče sjećanja... Biljke nemaju mozak i to je činjenica. Također, odašiljanje njihovih električnih impulsa ne ukazuje na to da razmišljaju niti da imaju nešto što bi moglo razmišljati ili pohranjivati sjećanja.

Sad će neki reći da sam skeptik i da pričam gluposti, ali što je dokazano, dokazano je. Ne možeš tvrditi da je zelena boja zapravo plava kad je jasno da je zelena...

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimesub tra 24, 2010 3:41 pm

flory je napisao/la:
Čisto sumnjam da biljke razumiju hrvatski. Mislim da im to nije ni potrebno jer razumiju čovjekove misli i prije nego se pretoče u riječi. Ne komuniciramo čak niti s drugim ljudima samo pomoću izrečenih riječi. Kako je Athena rekla, ponekad je i gesta dovoljna. Dodir, osmijeh,.. itd.. pomoću svega toga komuniciramo.
Kako misliš da razumiju čovjekove misli? Misli nisu nešto univerzalno. Kad razmišljaš, razmišljaš na jeziku kojeg govoriš. Ne možeš razmišljati na engleskom koliko god se trudila. OK, možda uspjeva nekom ko se svakodnevno bavi engleskim, ali inače ne...
Ima jedna stvar što se tiće davanja geste biljkama. Biljke ne vide te geste.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimesub tra 24, 2010 3:46 pm

@Skull, svatko ima svoju teoriju. :)
Što se tiče ljubimaca, ja znam da je bio dovoljan jedan moj pogled u određenom smjeru da je moj pas shvatio što slijedi, primjerice šetnja ili ostalo.
Kako misliš da pas ne razumije što znači komanda sjedni, ako je slijedi? confused
On ne razumije smisao sjedenja niti njegovu definiciju, ali očito razumije riječi.
Radili su pokuse sa njemačkim ovčarima koji su bili naučeni na komande na njemačkom jeziku i usvojili riječi, ali su bili u potpunosti izgubljeni kad su došli na drugo govorno područje.
I to je dakako jedna vrsta komunikacije, koja dakako ne mora biti verbalno obostrana.
S druge strane, životinja svojim ponašanjem odašilje poruku što bi željela, svoje unutarnje stanje, kao i odličnu intuiciju koja je nama ljudima strana i ne znamo je protumačiti.

Prema tome, dakako da je moguća komunikacija čovjeka i životinje na jednoj razini. Naposljetku, tko kaže da se mora komunicirati samo verbalno? Životinje imaju emocije i osjećaju ono što mi ne možemo osjetiti, od duhova, potencijalnih potresa nadalje.

Biljke isto tako reagiraju na podražaje izvana, glazbu i sl.
Neke stvari nikad neće moći biti znanstveno potkrijepljene niti sa sigurnošću konstatirane. kava

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimesub tra 24, 2010 4:14 pm

Sve to što pričaš je znanstveno potkrijepljeno sa sigurnošću. Ali meni je već stvarno neugodno pisati o tome jer većina vas slijepo vjeruje u te stvari. Naravno, sve je moguće, tako je moguće i da znanost griješi. Ali za sada se držim znanosti i znanstvenih činjenica dobivenih ispitivanjima. Biljke bolje rastu uz glazbu jer zrak vibrira, zašto to pomaže u rastu bi trebalo pitat nekog biljologa xD Ako pričaš biljkama bolje rastu zbog ugljičnog dioksida. Pas razumije naredbu jer si ga naučio što znači. Naravno, učenje je jedna vrsta komunikacije, ali komunikacija u smislu da razumljivo komuniciramo sa životinjama je nemoguća. Bar je tako za sada. Životinje imaju osjećaje i pokazuju ih, to je istina, ali tako ne možemo jasno komunicirati. Znamo da je pas sretan, tužan ili što već. Ali ako je bolestan ne postoji način da nam objasni što mu je.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimesub tra 24, 2010 4:19 pm

Jedino kad bi pas imao ovakvu facu Skulp...Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 295661 Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 173602_th Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 257951
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimesub tra 24, 2010 4:31 pm

Skulptura je napisao/la:
Pas razumije naredbu jer si ga naučio što znači. Naravno, učenje je jedna vrsta komunikacije, ali komunikacija u smislu da razumljivo komuniciramo sa životinjama je nemoguća. Bar je tako za sada. Životinje imaju osjećaje i pokazuju ih, to je istina, ali tako ne možemo jasno komunicirati. Znamo da je pas sretan, tužan ili što već. Ali ako je bolestan ne postoji način da nam objasni što mu je.

Ti ograničavaš pojam komunikacije na isključivo nešto određeno, ''komunikacija je kada ti nekoga nešto pitaš, a taj ti odgovori na tebi razumljiv način''. Međutim komunikacija je šira od toga. Jednostavno, nabavi si psa. Komunikacija neće biti takva u kojoj ćeš ti nešto pitati psa, a on će ti izfilozofirati odgovor, nego će ona biti jednostavnija i ne u tom isključivom obliku. :P
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimesub tra 24, 2010 4:36 pm

@Skull pa naravno da se razlikuje komunikacija životinja/biljaka sa čovjekom i čovjeka i čovjeka.
To je jasno kao dan da se ne možemo razumijeti na istim valnim duljinama. ;)
Ipak, očito je stvar kako ti, ja ili netko treći definiramo komunikaciju.
Ja kažem da ona ne mora biti eksplicitna i verbalna, a da je opet mogu razumijeti u granicama u kojima čovjek može razumijeti životinju i obrnuto.
Npr. životinja se na svoj način ponaša kad osjeti da je "smrt u zraku" i sukladno tome na svoj način komunicira sa ljudima, savijanjem repa pod noge, pognutim stavom i sl. To je vjerojatno njena poruka oproštaja od čovjeka.

Ja ne vjerujem slijepo u sve stvari, ali u vezi biljaka neka su istraživanja pokazala da biljke reagiraju na određenu vrstu glazbe primjerice rastu u smjeru odakle dopiru zvuci klasične glazbe, a okreću se od heavy metala i sl. :P
Sukladno tome, ja smatram da one imaju osjetila, iako ih nam neće "nacrtati".
Sad bi mogli o tome raspravljati godinama, ali uvijek postoje neka istraživanja koja potvrđuju oba stajališta, a ne mogu ih međusobno u potpunosti pobiti.
Treba čitati knjige o biljkama, a ne se fokusirati samo na fragmente nekih oprečnih istraživanja. kava

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
flory
Majmun
flory


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 1335
Age : 31
Registration date : 06.01.2010

Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitimesub tra 24, 2010 7:58 pm

Skulptura je napisao/la:
Kako misliš da razumiju čovjekove misli? Misli nisu nešto univerzalno. Kad razmišljaš, razmišljaš na jeziku kojeg govoriš. Ne možeš razmišljati na engleskom koliko god se trudila. OK, možda uspjeva nekom ko se svakodnevno bavi engleskim, ali inače ne..

Kažeš da kada razmišljamo, razmišljamo na jeziku na kojem govorimo. Često, ali ne i uvijek. Da nam se misli sastoje samo od niza rečenica, tekle bi mnooogo sporije. miga Dali možeš reći da si tokom dana u budnom stanju ikada ispraznio um od misli? Meditaciju ne uključujem u ovo. Jer, po tvojoj teoriji, mi dok mislimo, u glavi slažemo rečenice na nekom od jezika. A po toj teoriji mora postojati neka "pauza". DAkle, možeš se tako lako dovesti u stanje bez misli?

A što je sa vizualizacijom? I to su misli. Pretopstavljam da ne teku u stilu: "aha, u lijevom kutu si zamisljam novu plavu zgradu, a dolje desno su dva auta" .. ok, glup primjer, no al valjda se kuži poanta
Isto tako, dok glazbenik svira svoj instrument, ne razmišlja na nijednom jeziku, čak niti o notama kao notama. A opet misli!

Što se tiče znanstvenih istraživanja.. događalo se da u istoj vrsti istraživanja neki znanstvenici postižu značajne rezultate s biljkama, a neki ne postižu nikakve rezultate. Pokazalo se da prvi vole biljke, pa biljke na njih i reagiraju.. dok ih drugi tretiraju bez imalo osjećaja, te im nije problem spaljivati biljku i mučiti ju na razne načine. uglavnom, ima puno o tome u knjizi koja je spomenuta na prvoj stranici teme.
Kada dolazi do takvih suprotnih rezultata u istraživanjima istog tipa, lakše je opredjeliti se za rezultat koji je nama više po volji. Eto, ti želiš čvršće dokaze , pa ti ovi neuspjeli testovi prevagnu. :) Meni pak obrnuto. Nije mi toliko bitno hoće li oni nešto izmjeriti ili ne.

Isto tako, vjerujem u Boga, a nisam čula za nijednu spravu koja mi može dokazati postojanje Boga. U što netko želi ili ne želi vjerovati, to je samo njegova stvar. Opisala sam svoj pogled, i ne trebaju mi znanstveni dokazi po tom pitanju.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Komunikacija biljaka i ljudi   Komunikacija biljaka i ljudi - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Komunikacija biljaka i ljudi
[Vrh] 
Stranica 2 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Jer ljudi su ...
» ljudi na marsu

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Ekologija-
Forum(o)Bir: