Početna stranicaPortalPretražnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Ateizam

Go down 
+21
Adam Weishaupt
eldin_p
Collector604
Melkior
Floridain
Legionar
maiko
zvezda
primitive101
InaNNaa
MoW
wanderer
Marko251988
Blizzard
randajad
Fantom
Chakotay
Zona
Archangel
Alpha
whitelady
25 posters
Go to page : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
Autor/icaPoruka
whitelady
PraGlodavac
whitelady


Female
Libra Cat
Broj postova : 541
Age : 48
Location : topusko-banovina
Registration date : 17.10.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 11:44 am

Evo da vam uštedim vrijeme googlenja ,nešto o ateizmu sam našla na wiki. :

Ateizam (grčki: α-, "bez" i Θεος, "bog") je stajalište da nema bogova. Široko rabljeni smisao označava nevjerovanje u boga i konzistentan je sa agnosticizmom. Uži smisao označava vjerovanje da nema boga; ova uporaba je postala standardnom.[1] Ateizam se najčešće vezuje za filozofske škole materijalizma, agnosticizma, empirizma ili racionalizma, što nije nužno pravilo.

Termin se često primenjuje na one s odsustvom vjere u narodne bogove. To je bio slučaj s Anaksagorom, koji je smatrao da je vjerovatnije da je Sunce kamen nego bog. Otprilike u isto vrijeme, Buda je smatrao da je nepostojanost svih stvari inkompatibilna s postojanom, nepromjenljivom prirodom koja se pripisuje božanskim bićima. Sokrat je bio optužen da ne vjeruje u državne bogove (smatra se da je bio monoteist), Teodor Bezbožnik bio je protjeran iz svog grada zbog nevjerovanja u bilo koje božanstvo, a Spinoza, čiji je bog u krajnjoj liniji bio identičan sa svijetom, optužen je za panteizam. Panteisti su često bili svrstavani u istu grupu s ateistima zbog "čudnovatosti" njihovog pogleda na božansko.
S druge strane, postoji duga tradicija onih koji su vjerovali da religija počiva na praznovjerju. Ova se tradicija proteže od Heraklita i Ksenofana, preko Mesliera, Feuerbacha i Marxa, do Freuda, koji je izvor religije nalazio u grupnoj neurozi. Meslier je iznio mišljenje da je religija sredstvo za kontroliranje masa, a slična ideja implicitno je prisutna i u marksističkoj misli.
Ateistički stav prisutan je i u jednoj struji voluntarističke i egzistencijalističke filozofije koja polazi od Schopenhauera, i preko Nietzschea dovodi do Sartre. Neki nalaze elemente ateizma čak i kod Tillicha, koji je na boga gledao kao na moć samog Bića, ali se njegovo učenje možda može promatrati i kao blisko panteizmu. Novija teologija smrti boga polazi od filozofa iz ove grupe.
Sidney Hook zalagao se za "ateizam otvorenog duha", koji jamči slobodu religijskog vjerovanja.
Njemačka rasprava o ateizmu, (Atheismusstreit) koja je na sveučilištu u Jeni vođena povodom Fichteovih gledišta, okončana je njegovim otpuštanjem s univerziteta.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 12:01 pm

Predpostavljam da si otvorila temu radi diskusija na nekim drugim temama gdje si se deklarirala kao ateist. Mene zanima sto za tebe znaci biti ateistom :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
whitelady
PraGlodavac
whitelady


Female
Libra Cat
Broj postova : 541
Age : 48
Location : topusko-banovina
Registration date : 17.10.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 12:25 pm

dobro si pretpostavila,pošto sam listala i nisam našla ništa slično pa sam otvorila ovu temu.

što za mene znači biti ateistom ?
1.vjerujem da bog kao duhovno kozmičko biće ne postoji.
2. vjerujem u ono što je znanstveno dokazano .
3. ne namećem nikom svoja uvjerenja i vjerovanja ,kao niti što ne osporavam njihova . svako neka vjeruje u šta želi.i svatko ima pravo iznijeti svoje mišljenje o svojim vjerovanjima.

-ovo je ne vezano za ateizam( ono zadnje, a to je i moje osobno mišljenje i stav da nikog ne osporavam niti vrijeđam po pitanju njegove vjere ili religije-djelom je to i dio odgoja mojih roditelja ,djelom je iz osobnog iskustva iz života) mada se može za to i reći da nema nikakve veze s ateizmom,toga se držim otkad znam za sebe.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 12:52 pm

Problem sa teizmom i a-teizmom je u samim pojmovima - ateizam je po tome sekundarno stanje, jer se definise u odnosu na stanje koje se smatra osnovnim, odn. teizam. I doista, gdje god bi se slucajno pojavio ateist uvijek je bio crna ofca drustva, devijant i, ponekad, kriminalac. Za mene je teist onaj koji "osjeca da postoji tamo nesto", i usluzno-robovski se automatski pokorava tom osjecaju bez pogovora; ateistom nazivam njegovu suprotnost, onoga ko nista ne prihvata bez provjere razumom i dokazima.. pa cak i ako mu se desi da naidje na nesto sto ne moze objasniti - radije ce priznati da nezna nego stvarati bajke. Isus je rekao da je sirok put taj koji vodi u propast, a uzak vodi u spas. Zaista, zapitajmo se jednom jer smo to duzni uraditi - sta je u tome svemu "siri" a sta "uzi" put?

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 1:38 pm

Ja sam odgojena u ateistickoj obitelji. I to doslovno. Nije bilo baki o tome da te donijela roda ili da postoji Djed Mraz pa tako niti ikave vjerske price ili ista u tom stilu. Znao se red, sto je dobro, a sto nije i to je bilo to.
Dakle, daleko od toga da bih ateiste gledala ovako ili onako. Medjutim to sam ja, a cinjenica jeste da ne moras biti ateist da bi bio crna ofca , odovoljno je da mislis drugacije od mase i da ne slijedis usko ono sto propovijeda neka konkretna religija kojoj neka masa, u kojoj si se nasao, pripada.

Ateiste smatram vjernicima. Oni vjeruju da nema niceg sem fizickog zivota. Da kasnije umres, pojedu te crvi i gotovo. Cinjenica jeste da nije znanstveno dokazano da dusa ne postoji. I to ateizam cini vjerom.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek
Zona


Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Age : 49
Registration date : 17.07.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 2:33 pm

znači, ateisti ne vjeruju u boga kao stvoritelja živog i neživog?

da li je znanstveno dokazano da bog ne postoji?

sve ako i vrijedi darwinova teorija evolucije da je čovjek postao od majmuna, od čega je onda postao majmun?

da li je svaki novonastali život nekakva slučajnost, ili ipak treba neka viša sila da bi se u nešto udahnula duša, tj da bi nešto počelo živjeti.

možda je meni najlakše na sva ova pitanja odgovoriti jednom rječju - bog- ali, me jako zanima vaše mišljenje. kako sebi objašnjavate postanak života, pojam da je nešto živo (i svjesno) ? scratch
[Vrh] Go down
whitelady
PraGlodavac
whitelady


Female
Libra Cat
Broj postova : 541
Age : 48
Location : topusko-banovina
Registration date : 17.10.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 3:02 pm

dali je znanstveno dokazano da bog postoji ;) ?
draga ZONA*** ja sebi ne moram objašnjavati postanak života nečeg živog i svjesnog ,koji je smisao toga roll
ako me netko pita da mu objasnim zašto ne vjerujem u boga to ću mu objasniti.
al samoj sebi ne vidim zašto objasniti ,i kakvo je to uopće pitanje?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 3:17 pm

@Whitelady...Koji je smisao zivota uopce? :) Da li bi objasnila zasto ne vjerujes u Boga i u kakvog tocno Boga ne vjerujes? Mislim, ako pricamo o sijedom starcu koji sjedi, sudi i osudjuje - u to ne vjerujem ni ja :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 3:30 pm

@Arch za jednog ateistu nešto mi prečesto citiraš Isusa i to moram primijetiti jako dobro tumačiš njegove riječi ;)

Za mene je teist osoba koja je osjetila da postoji nešto više, nešto što ne može objasniti, niti dokazati, ali ipak intuitivno osjeća da to nešto postoji i cijelo vrijeme pokušava naučiti nešto više o tome, preispituje što je to, preispituje sebe, pokušava verbalizirati i razmijeniti iskustva sa drugima koji osjećaju isto.

Važno je naglasiti da postoji velika razlika između vjernika i osobe koja za sebe kaže da je vjernik. U Hrvatskoj je navodno preko 90% vjernika, pitam se koliko je nevjernika....

@whitelady na topicu o snazi podsvijesti si bila navela da vjeruješ u moć podsvijesti, no kako objašnjavaš činjenicu da podsvijest ne možeš opipati, ne možeš su dokazati, a još manje možeš dokazati njenu snagu. Nije da se ne slažem s tobom, ali ne misliš li da je Alpha u pravu kad kaže da i tzv. nevjernici vjeruju samo je pitanje u što vjeruju. Da li u sijedog djedicu koji odlučuje tko će u raj, a tko u pakao ili pak u nešto više, nešto što nas sve čini onime što jesmo?

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 3:37 pm

Sto su ljudi obrazovaniji to manje vjeruju u Boga,istina. confused
Ako sad neko kaze da su svestena lica medju najobrazovanijim ljudima,istina je i to... scratch
[Vrh] Go down
whitelady
PraGlodavac
whitelady


Female
Libra Cat
Broj postova : 541
Age : 48
Location : topusko-banovina
Registration date : 17.10.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 3:48 pm

prije negoli odgovorim nešto me zanima ,primijetila sam da dok se nekom obraćate ispred nicka stavljate ovaj @ znak što to znači ?

koji je smisao života uopće haha pitaš krivu osobu !
u kojeg točno boga ne vjerujem?
pa zar ne kažu da je bog jedan i jedini ,svaka religija ima svoju predodžbu boga ako to mogu tako nazvati.
mene su osobno odgojili,krstili u kršćanskoj katolćkoj vjeri ,primila sam sve sakramente,koji se moraju po toj vjeri itd. itd.
i s tim je očito u kojeg boga sam tad vjerovala ,al dok sam počela malo više ćitati, istraživati o tom došla sam do bezbroj ne odgovorenih pitanja o toj mojoj katolićkoj vjeri ,a nitko mi nije na moja pitanja dao konkretne odgovore ,i tu se srušilo sve ono ćemu su me moji ućili .
jednostavno sam se maknula od svega toga i sad mi je puno bolje nego prije .

ma joj znaš mogla bih o tome napisati debelo dugaćak post al sam malo u gužvi,pa sam letimićno preletim teme i kratko odgovorim na iste.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 3:55 pm

Evo malo statistike:

Komparativna analiza, koju su na temelju nalaza nekoliko istrazivanja napravili profesori Pippa Norris sa Harvarda i Ronald Inglehart sa Micigenskog univerziteta, pokazala je da samo mali procent Evropljana vjeruje u Boga. Svedska je zemlja koja broji najmanje vjernika, a cak 85% ateista.
Najvece iznenadjenje tokom analize raznih istrazivanja za istrazitelje bio je Izrael koji se nalazi na 19. mjestu popisa zemalja sa najmanje vjernika. Naime, 37% stanovnistva u Izraelu izjasnilo se kao ateisti. SAD se nalazi na 44. mjestu sa 9% ljudi koji ne vjeruju u Boga.


Ova studija je pokazala vezu izmedju velikog broja ateista i zdravstvenog stanja u drzavi kao i broja godisnjih samoubistva, kriminaliteta, siromastva, stanja obrazovnog sistema i jednakosti medju spolovima.
Nacije koje su okarakterisane kao dobrostojece imaju najveci broj ateista. U evropskim zemljama zabiljezen je porast ateizma.

Deset zemalja sa najvecim brojem nevjernika:

1. Svedska (85% ateista)
2. Vijetnam
3. Danska
4. Norveska
5. Japan
6. Ceska Republika
7. Finska
8. Francuska
9. Juzna Koreja
10. Estonija


Iz ovoga gore navedenog mozemo zakljuciti da drzave ciji su stanovnici najbogatiji i koje su ekonomski najrazvijenije, imaju najvise ateista. To je zato sto bogatasi i ljudi bez finansijkih problema su u vecoj mjeri egoisticni i smatraju da je sav novac koji su zaradili cisto njihova zasluga (bez Bozije pomoci ili neke druge Vise sile). Takodje, stanovnici tih zemalja su najveci radoholicari koji vrlo malo vremena odvajaju za svoj duhovni i intelektualni razvoj.
S druge strane, siromasni ljudi u religiji vide nadu, religija im pruza utociste.
Moje misljenje je da finanskijska situacija utice na religioznost, a ne religioznost na finansijsku situaciju (tj. oni nisu bogati zato sto su ateisti, nego su ateisti zato sto su bogati).

Kad covjek ima dobar standard i zdravstveni i penzioni fond Bog mu nije neophodan. :)
[Vrh] Go down
whitelady
PraGlodavac
whitelady


Female
Libra Cat
Broj postova : 541
Age : 48
Location : topusko-banovina
Registration date : 17.10.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 3:58 pm

@Chak krivo, nisam rekla da ne vjerujem već u što ne vjerujem i malo prije sam navela ono u što ne vjerujem ,u religiju o kojoj su me ućili i sve ostale religije jer se sve svode na isto ,tu i tamo je samo nešto izmjenjeno .

podsvijest? to ne mogu objasniti jer nisam neki filozof ,al sam svjesna postojanja iste,stog jer znam i jer sam iskusila ono što podsvijest može .



[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 4:18 pm

@Whitelady... znak @ ispred necijeg imena znaci da se toj osobi netko obraca. To je tzv. "at" znak :)

No, to sto ne vjerujes/ne pripadas niti jednoj priznatoj religiji ne znaci da uopce ne vjerujes u Visu Silu :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek
Zona


Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Age : 49
Registration date : 17.07.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 5:29 pm

whitelady je napisao/la:
dali je znanstveno dokazano da bog postoji ;) ?
draga ZONA*** ja sebi ne moram objašnjavati postanak života nečeg živog i svjesnog ,koji je smisao toga roll
ako me netko pita da mu objasnim zašto ne vjerujem u boga to ću mu objasniti.
al samoj sebi ne vidim zašto objasniti ,i kakvo je to uopće pitanje?
[quote]

kažeš da vjeruješ u ono što je znanstveno dokazano, zato sam se pitala možeš li vjerovati i u ono što nije zn. dokazano. naravno, da možeš, npr. u podsvijest...tj. iz nekih tvojih razloga ti odabireš da vjeruješ u neke nedokazane neopipljive pojmove dok druge negiraš.

da se razumijemo, ne trebaš se ljutiti zbog mojih pitanja jer pitam zato sto me zanimaju odgovori, a ne da bih nekog provocirala.

[Vrh] Go down
randajad
PraGlodavac
randajad


Male
Virgo Pig
Broj postova : 726
Age : 28
Registration date : 05.10.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 6:01 pm

ko bi rekao da je Francuska na osmom mjestu... lol! ....zar oni ono nisu bili zakleti katolici...bartolomejska noć i sl. , a za Estoniju mi je čudno da je uopšte u "Top 10"... kava ...
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 7:00 pm

I meni se čini da whitelady malo ljutito reagira, no opet možda to samo tako nama izgleda ovako preko postova.

@whitelady ne moraš biti neki filozof da bi rekla svoje mišljenje, nitko od nasa niti nije filozof po struci, (barem koliko ja znam :) pa opet iznosimo svoja mišljenja ponekad bolje ponekad lošije :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
whitelady
PraGlodavac
whitelady


Female
Libra Cat
Broj postova : 541
Age : 48
Location : topusko-banovina
Registration date : 17.10.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 7:20 pm

[quote="ZONA***"]
whitelady je napisao/la:
dali je znanstveno dokazano da bog postoji ;) ?
draga ZONA*** ja sebi ne moram objašnjavati postanak života nečeg živog i svjesnog ,koji je smisao toga roll
ako me netko pita da mu objasnim zašto ne vjerujem u boga to ću mu objasniti.
al samoj sebi ne vidim zašto objasniti ,i kakvo je to uopće pitanje?
Citat :


kažeš da vjeruješ u ono što je znanstveno dokazano, zato sam se pitala možeš li vjerovati i u ono što nije zn. dokazano. naravno, da možeš, npr. u podsvijest...tj. iz nekih tvojih razloga ti odabireš da vjeruješ u neke nedokazane neopipljive pojmove dok druge negiraš.

da se razumijemo, ne trebaš se ljutiti zbog mojih pitanja jer pitam zato sto me zanimaju odgovori, a ne da bih nekog provocirala.


@ZONA*** napisano je krivo shvaćeno ,s tim jer sam se možda krivo izrazila a ti si to shvatila tako kako jesi nije bitno.
mislila sam reči da ne vidim smisao da sama sebi nešto objašnjavam ili dokazujem.
mislim da je pravo svakog čovjeka da nešto prihvati ili da nešto negira ako to sam tako želi ,jer misli da je to u skladu s njegovim uvjerenjima i stavovima.
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek
Zona


Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Age : 49
Registration date : 17.07.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 7:32 pm

ama, sve ok, uopće mi nije problem prihvatiti razna tuđa vjerovanja ilio nevjerovanja...ljudi su različiti, a ako mogu i hoće birati svatko neka za sebe odabere ono sto mu najviše odgovara...ako pritom ne šteti onim oko sebe.

meni je sasvim u redu da si ti ateista. nego, zanimalo me da li bi mogla meni i drugim forumašima koje to zanima objasniti zašto tako razmišljaš, kako si se odlučila vjerovati da bog ne postoji?

no, ako ne zeliš ulaziti u takve diskusije, nije bed. zubi
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 8:20 pm

Za mene je Bog prije svega filozofski pojam, na njega gledam na taj način i na taj način ga i pokušavam definirati, barem mi je to trenutno zanimljivo. Isto tako Boga više smatram subjektivnim pojmom nego objektivnim, mi svi ga definiramo preko subjektivnih pogleda i opisa onoga što osjećamo, a tko uopće može išta reći o Njemu van granica vlastite subjektivnosti. Zato se trenutno ne smatram vjernikom, ali niti ateistom, preispitujem i filozofiram, korijeni vjerovanja me vode, a svejedno nastojim racionalizirati o svemu tome. Ako bih se povodio za onim što osjećam, tada bih ispao vjernik, a ako se pak povodim za filozofijom, e tada sam više ateist. Kako volim često filozofirati, tako mi se čini da sam više ateist nego vjernik. zubi
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 10:21 pm

@Bliz možeš ti filozofirati i vjerovati u isto vrijeme, to dvoje se međusobno ne isključuje ;)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 10:35 pm

Naravno, jedno ne isključuje drugo :)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 10:59 pm

To da li se moze vjerovati i filozofirati u isto vrijeme - malo je zamrseno pitanje. U dosta slucajeva vjera dolazi "sama od sebe", biva primarna - tek kasnije, ako je ta vjerujuca osoba tome sklona - potrazice razloge za to vjerovanje, i tada ze radja FILOZOFIJA. Dakle, tokom tog prelaska izmedju vjere i filozofije, vrlo je mogure stanje kad je oboje istog intenziteta, u ravnotezi... 8) A da li je i ateist vjernik? misli Mislim da jest, ali samo onda ako je arbitrarno izabrao da "bude ateist", bez nekog pretjeranog razmisljanja o konceptima u koje on jednostavno "ne vjeruje". To su ateisti "iz ljenosti", i u njih spada najveci broj danasnjih ateista, narocito medju obicnim pukom - na primjer komunisti, koji su ateisti zato sto im njihova doktrina tako nalaze - sto takodje spada u vrstu religije... Ali ostatak, kontemplativne ljude koji su dobrano razmislili prije no sto su se izjasnili kao ateisti - ne mozemo nazvati vjernicima, jer koriste metodologiju suprotnu onoj vjernika.

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Marko251988
Riba
Marko251988


Male
Taurus Dragon
Broj postova : 146
Age : 35
Location : Zagreb
Registration date : 18.10.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 11:35 pm

ZONA*** je napisao/la:
znači, ateisti ne vjeruju u boga kao stvoritelja živog i neživog?

da li je znanstveno dokazano da bog ne postoji?

sve ako i vrijedi darwinova teorija evolucije da je čovjek postao od majmuna, od čega je onda postao majmun?

da li je svaki novonastali život nekakva slučajnost, ili ipak treba neka viša sila da bi se u nešto udahnula duša, tj da bi nešto počelo živjeti.

možda je meni najlakše na sva ova pitanja odgovoriti jednom rječju - bog- ali, me jako zanima vaše mišljenje. kako sebi objašnjavate postanak života, pojam da je nešto živo (i svjesno) ? scratch

Jednostavno, dogodio se prasak, tako je nastao svijet kao prvo, kao drugo, u svim velikim morima i na kopnu ti je bilo uzasno puno mikroskopskih organizama koji su se poceli s vremenom razvijat, naravno, prvo je na redu bilo drvece i ostale biljke koje ti daju kisik koji dises, zatim su nastale zivotinje koje i do dan danas evoluiraju, bas kao i covjek, danas npr ljudi imaju koliko toliko ravnu kraljeznicu, ko zna sto ce bit za kojih par tisuca godina, mozda ce bit potpuno ravna bez svih tih silnih pomagala itd... A sto se tice ateizma, ja jesam ateist, bio sam vjernik do svoje 15. godine, od onda nisam uopce isao na mise il nes slicno tome, jednostavno ne vjerujem u boga nit u druge bogove, vjerujem samo u pozitivnu il negativnu energiju koja nas okruzuje, po meni je negativna energija "vrag" a pozitivna "bog" al opet, bog i vrag su jednostavno rijeci koje su zamjenjene energijom i nista vise. Isto ko sto ti imas neko svoje ima, tako i pozitivna i negativna energija imaju svoja imena...
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek
Zona


Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Age : 49
Registration date : 17.07.2010

Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitimeuto lis 19, 2010 11:44 pm

da, dogodio se prasak, nastao svijet, počelo se razvijat, biljke prvo, pa životinje...sve to je tako, ali što je uzrokovalo prasak, od čega je nastao svijet, po kojim mehanizmima se sve razvija???? jel sve to nastalo i počelo ni od čega ili je ipak od Nečeg ili zahvaljujući Nečem?

meni se čini da kako god kažemo, bilo Bog, bilo energija, bilo filozofski pojam, da se to sve opet svodi na isto, a to je da postoji Viša sila, koju ja zamišljam kao Boga.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Ateizam Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Ateizam
[Vrh] 
Stranica 1 / 11.Go to page : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Permissions in this forum:Ne možeš odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: