Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Ateizam

Go down 
+21
Adam Weishaupt
eldin_p
Collector604
Melkior
Floridain
Legionar
maiko
zvezda
primitive101
InaNNaa
MoW
wanderer
Marko251988
Blizzard
randajad
Fantom
Chakotay
Zona
Archangel
Alpha
whitelady
25 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next
Autor/icaPoruka
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 4:31 pm

Archangel nešto je moralo sve stvoriti a to je Bog i on niti je stvoren niti ima sebi ravnoga.On je jednostavno stvorio Zemlju, svemir sve što postoji na Zemlji i u svemiru i na Zemlju je poslao prve ljude koji su kasnije izrodili cijelo čovječanstvo.Jednostavno moramo prihvatiti činjenicu da nešto oduvijek postoji.A to je Bog.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 4:50 pm

A ZASTO bi stvorio?

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 4:52 pm

Sigurno postoji neki razlog.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 4:56 pm

Barem toliko sigurno koliko i to da on sam postoji, zar ne? :)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 5:06 pm

Ja sam uvjeren da Bog postoji, no svako ima svoje mišljenje.
[Vrh] Go down
Collector604
Majmun
Collector604


Male
Taurus Snake
Broj postova : 1047
Age : 35
Registration date : 19.02.2010

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 5:18 pm

Vjera nastupa onda kada imamo nedostatak dokaza.

Ili nesto postoji ili ne postoji

Vjera sama po sebi je subjektivna.Vjera je subjektivno gledanje na svijet,subjektivno i nista drugo...

Vjera,nada,sreca i sudbina nisu nista drugo nego odgovor na neugodnu situaciju to jeste odbrambeni mehanizmi psihe i nista vise od toga...

Sluzimo se vjerom da nadoknadimo ili stvorimo dokaze mada ih objektivno nema

Ja vjerujem da je meni Floridain ukrao Bmw-a (vjeruj do sabaha ali nemas dokaza)

Religija nam je bila potrebna onda kada nismo znali sto se pojavljuje oluja,sta je vulkan,zasto se mijenja vrijeme,zasto voda pada sa neba.

Prije se mislilo da kada grmi to bog kaznjava ljude.Danas znamo da to nema veze sa vezom tacnije.

Stvari su veoma jasne,ne treba palamuditi bezveze.


Floridain a da li si uvjeren da su 2+2=4

[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 5:30 pm



Ali vjera nije nešto što e subjektivno.Kada se Bog obraćao poslanicima to oni nisu ili umislli nego se to stvarno desilo.I odmah po tome znaš da Bog postoji.


Zadnja promjena: Floridain; čet oľu 10, 2011 7:09 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Collector604
Majmun
Collector604


Male
Taurus Snake
Broj postova : 1047
Age : 35
Registration date : 19.02.2010

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 5:32 pm

Pa sta imas vjerovati ili ne vjerovati ako nesto postoji....

I ja sam citao da covjek sa drvetom trazi podzemne bunare.Jedva ih geolozi nadju lol!

Bmw proizvodjac postoji i tacka.Nema potrebe za vjerom



mase
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 5:36 pm

Pa često se kaže vjerujem u Boga, imaš problema s tim?To vjerujem se može protumačiti na više načina.Što se mene tiče ja znam da Bog postoji.
[Vrh] Go down
eldin_p
Stanica



Male
Libra Cat
Broj postova : 13
Age : 48
Registration date : 07.03.2011

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 6:02 pm

Nisam procitao sve postove ovdje ali moram da izrazim svoje misljenje.
Cvrsto vjerujem da postoji neka visa sila koja utice na sve nas da postoji pozitivna i negativna energija da postoji dobro i zlo. Vise puta sam se uvjerio kad covjek stvarno iskreno nesto zeli i kad kanalise pozitivnu energiju na pravi nacin neka sila napravi splet okolnosti da se stvarno to i ostvari.
Sad da postoji neko bice koje upravlja svim to bas ne vjerujem ovim ne ne negiram postojanje Boga nego mislim da je istina daleko od one koju nas uce vjere.
Najbolji primjeri su ti da su se u ime Boga pocinili skoro svi zlocini na ovoj planeti da su ljudi klati, ubijani i istrijebljeni sve u Bozije ime nelogicno je da je to svemoguce bice moglo sve to dozvoliti, isto tako ne vjerujem da je neko stvorio ljude na ovoj planeti i onda ih pustio da se ubijaju unistavaju sebe i sve oko sebe. Isto tako konstantno sukobljavanje vjerskih zajednica iako sve on vjeruju u jednog Boga a ne postavljaju sebi pitanje zar taj Bog ne bi mogao lako da napravi da svi vjerujemo u istog. Zatim sudbina kaze se da je necija sudbina zapisana njegovim rodjenjem a onda se od tog istog covjeka trazi da se pridrzava nekih normi i pravila i osudjuje se ako se ne uklapa u te standarde mada je po tome jasno da taj covjek nije mogao da utice na svoje ponasanje koje mu je odredjeno samim rodjenjem.
Ovo je samo moje misljenje i nista vise a smatram da se onom ko cvrsto vjeruje u nesto treba omoguciti da u to i vjeruje ne osudjujuci ni onog ko ne vjeruje.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 6:14 pm

@ Arch....Arch i dalje stoji svome u bunkeru i mitraljezom skida sve sto nema smisla i razloga. ides

Ima li to smisla i razloga zbog kojih to radis? hug Smisao i razlog uvjek trazi ono nesto sto je smrtno i sto je rodjeno,i ukljuceno u neprekidni krug uzroka i posljedica,zivota i smrti.Da,tada je trazenja smisla logicno.Jer cim imamo jedan jedini uzrok,to pokrece citav,beskonacni niz posljedica,bez kraja i bez smisla.Dok god postoji nesto sto je rodjeno,ono ce se zapitkivati zasto je rodjeno?

Jer ako smo rodjeni,a nismo to mi birali,vec neko drugi(bog) zasto nam je to uradio?

Ali ako je bog ustvari to nesto sto zaista i zivi svoj zivot u tjelu,i dava zivot toj nekakvoj ilzuornoj licnosti,onda sva pitanja staju.Iz ugla boga u nama,zivot i nema smisao.Smisao zivota je zivot,dakle sve sto spada pod zivot.Bez boga nema zivota,bez svjesti nema vise te energije koja zivi.Licnost je rodjena i pita se i pita sta ce biti i zasto je rodjena.A bog se to ne pita.

Vjera je vjera u boga u nama,i APSOLUTNO POVJERENJE U SVE STO SE DESAVA U ZIVOTU.To je takav duhovni stav da sve sto se desi je dobro,jer smo zivi.Smisao zivota je biti ziv.To bog zna ili licnost koja je dosla do istine i prevazisla smrt.Onda je povjerenje i ljubav prema svemu sto se desava bezuslovna.Nema vise pitanja,jer nema misli,postoji samo cista svjest,van vremena i prostora.Besmrtna,posmatra zivot i sve to vidi i shvata kao JEDNO.Kao ples ili igru.

[Vrh] Go down
Collector604
Majmun
Collector604


Male
Taurus Snake
Broj postova : 1047
Age : 35
Registration date : 19.02.2010

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 6:16 pm

Odosmo previse u duhovnost da se granici sa pseudonaukom...
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 6:25 pm

Pa u trenu kad pseudo nauka bude pirhvacena kao nauka,nauka ce po prvi put da zaista i procvjeta.

Svaki veliki genije i pronalazac je u trenutku svojih oktrica bio pseudonacunik,otkrivajuci ono nesto sto je svima izgledalo nedokazivo,onostrano,paranormalno i neobjasnjivo.

Dakle,neke stvari ocigledno postoje,i glupo ih je odbacivati samo zbog toga jer nas razum nemoze da to shvati.A razum je samo jedna glupost,koja puca po savovima kada dodje do neobjasnjivog(razumski neobjasnjivog),a opet toliko ociglednog.

Svi toliko naglasavaju nauku,a ona nije u stanju odgovoriti na sljedeca,ubjedljivo najvaznija pitanja naseg svekolikog postojanja:

1.Sta je zivot i kako on nastaje,ko je taj koji zivi,kakva je to energija u jednoj jedinoj celiji zbog koje je ona ziva a ne mrtva?

2.Postoji li slobodna volja ili je sve vec milijardama godina u pocetku svemira vec predodredjeno da se desi? Ako jeste,onda mi nismo slobodni,nema slobodne volje,nema pakla,raja,slobode i nikakvog smisla.Jer ako mi nemamo izbora da ista uradimo,sta je poenta zivota?

3.Vrjeme i prostor.A na njima se bazira cjela prirodna nauka.Bez vremena i prostora cjela ta nauka kolabrira i nestaje.

Eto kad ta nauka odgovori na ova pitanja,sve je u redu.Dacu svoj glas nauci.A do tada dajem glas svemu onome neobjasnjivom.
[Vrh] Go down
Collector604
Majmun
Collector604


Male
Taurus Snake
Broj postova : 1047
Age : 35
Registration date : 19.02.2010

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 6:34 pm

U tvome postu se primijeti selektivna percepcija.

To znaci usmjeravas se samo na ono sto nauka nije objasnila,to pseudonauka i radi.

Treba se gledati citava slika,pa se zapitati sta je sve znanost objasnila,i sta nije sve znanost objasnila.

A neces dati glas nauci jer imas internet,jer imas procesor u racunaru koji moze procesirati milione podataka,jer imas omogucenu instant vezu sa Pakistanom.Jer imas auto,jer znas da se zgrada nece urusiti dok ti spavas i tako dalje i tako dalje i tako dalje...

Da li si spreman da se odreknes svega onoga sto je znanost napravila i objasnila,a da se samo drzis onoga neobjasnjivog?

[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 6:50 pm

@ primitive101 da li si i ti ateista?
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 7:07 pm

@Collector,ja obozavam nauku i tehniku.Fasciniran sam sa njom,i obozavam da je proucavam i koristim.Ali nauka ne dava zivot,i nauka nije ta koja nam omogucava da zivimo.Ona nam pomaze u zivljenju,ali bez zivota bi li bilo nauke?

To meni nije u redu,kod takozvanih naucnika i intelektualaca.Da pljuju po neobjasnjivom,iako im to neobjasnjivo dava nesto najvece a to je sami zivot.Sve ostalo je posljedica toga,zivota.A nauka voli da ubija zivot i da ga svede na mehanizam....

@Floridain....

Intelektualno nisam ateista.Duhovno nisam ateista.Intelektualno nisam teista.Duhovno nisam teista.Ali i intelektualno i duhovno(tj svjesno) sam svaki sekund ispunjen bogom.
[Vrh] Go down
eldin_p
Stanica



Male
Libra Cat
Broj postova : 13
Age : 48
Registration date : 07.03.2011

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 7:27 pm

Upravo je to zajdnicko za nauku i sve vjere ovog svijeta i jedni i drugi kategoricno odbacuju ono sto se kosi sa njihovim vidjenjem svijeta i za sta nemaju objasnjenja zasnovana na svojim tezama to i jeste problem sto ne mozemo da sagledamo pravu istinu koja se ocigledno nalazi negdje na sredini izmedju zvanicne nauke i vjere
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 7:35 pm

PAzi,shvatam sta govoris,ali shvati da vjera i duhovnost nisu isto.Povjerenje i duhovnost su sinonimi.Dakle,potpuno povjerenje u zivot i njegove vode je duhovnost.A osoba koja je i naucnik i duhovnjak u isto vrjeme ce prije shvatiti istinu i objasniti je nego neko ko je ili jedno ili drugo.

Isus nije vjernik.Buda nije vjernik.Muhamed nije vjernik.Oni znaju istinu i zive je uz potpuno povjerenje.To je taj vrh planine koja se zove istina.

A kako dokazati da je neko prosvjetljen? Ti mozes vidjeti fizioloske promjene na mozgu i mozdanim talasima,ali jeli to dokazuje prosirenu SVJEST? Moze li iko da dokaze svjest i kod neprosvjetljenih ljudi? JEr dokazati svjest,znaci dokazati da zivot postoji.

Tako da nema ni dokaza da zivot postoji.Iako je to svima ocigledno,ali ajde neka neko dokaze da zivot postoji? Kako?

[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 9:08 pm

primitive101 je napisao/la:

Tako da nema ni dokaza da zivot postoji.Iako je to svima ocigledno,ali ajde neka neko dokaze da zivot postoji? Kako?
Ako zivot ne postoji, onda ne postoji ni ovaj forum - and yet - here we are... Pisemo, raspravljamo, zezamo se prije podne, a poslije podne tvrdimo da zivot ne postoji... Ne postoji nista poput nas... ;) Nekidan sam nesto skontao: dokazati postojanje Boga je u teoriji moguce, ali dokazati da ne postoji je nemoguce... Ako postoji, dokaz bi bio da on dodje kao neki ogromni duh i kaze: "Ja sam taj i taj, evo, pogledajte, zagledajte mi u supak, turite prst i vidicete da sam ja Bog..." - dok je za dokazivanje njegovog nepostojanja potrebno pretraziti svaki pedalj Svemira, alternativne svemire, medjuprostor izmedju njih - i OPET bi neko mogao opravdano prigovoriti da nismo, ipak, SVE, BAS SVE pretrazili... Isto pravilo vrijedi za sve - moze se dokazati da neceg ima ali suprotno... ja bar ne vidim nacina... Stoga se pridruzujem Crkvi Leteceg Shpaggeti Monstera - cik neka neko dokaze da ono ne postoji... hehe

@Colector me je preduhitrio sa onim argumentom da smo u proslosti daleko vise toga pripisivali Bogu nego danas (sinulo mi prije par dana al zaboravih :x ) - a kako vrijeme ide, polako se taj popis smanjuje a onaj drugi povecava... To sto nije SVE objasnjeno nije argument protiv nauke, vec suprotno, podstrijek da se u njoj istraje, jer ima jos puno posla... ides

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Collector604
Majmun
Collector604


Male
Taurus Snake
Broj postova : 1047
Age : 35
Registration date : 19.02.2010

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 9:29 pm

Mislim da to vise nije ni stvar znanosti i znanstvene metodologije nego psihologije i psihijatrije.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 9:46 pm

Ha cuj, i to spada u znanost... ;)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Collector604
Majmun
Collector604


Male
Taurus Snake
Broj postova : 1047
Age : 35
Registration date : 19.02.2010

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 9:50 pm

Jeste,spada naravno.

Brzi jezik od pameti i eto zbunis se tuzni
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 10:08 pm

Archangel je napisao/la:
...upravo TU lezi zamka. Kad se zapitamo "a otkud onda Bog, pa nije valjda SAM SEBE stvorio", vjernik odgovara "on je oduvijek postojao" ili "on je causa sui". A sta znaci causa sui? U svojoj biti znaci da je nastao sam od sebe. A u isto vrijeme misle da nista ne moze nastati samo od sebe... osim... Boga? ...:)
Da u konačnici moramo doči do nečega što je postoji samo po sebi... To je nekako jasno, zanimljivije je pitanje odnosa svijesti i materije. Da li je prvo postojala materija iz koje su se razvila živa bića koja su bila sve složenija i složenija i koja su onda postala svjesna ili je pak prvo postojala svijest, a ovaj materijalni svijet je samo iluzija naših osjetila.

Nekako iz iskustva znamo da materijalne stvari ne mogu postojati same od sebe, netko ih mora stvoriti i imaju svoj vijek trajanja dok ideja o tim stvarima postoji oduvjek i ne može se uništiti dok god postoji svijest unutar koje one postoje. Malo sam šturu iznio pitanja, ali se nada da ste skužili ;)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimepet tra 22, 2011 8:54 pm

primitive101 je napisao/la:
Tako da nema ni dokaza da zivot postoji.Iako je to svima ocigledno,ali ajde neka neko dokaze da zivot postoji? Kako?

Da bi se išta dokazalo, treba prvo poći od neke polazne točke, tj. od određenih dogovornih pravila ili aksioma za zaključivanje. Bez toga možemo preljevati iz šupljeg u praznog i reći kako ništa na svijetu ne možemo dokazati, ili možemo reći kako potencijalno postoji svaka glupost koja nam padne na pamet, a koju ne možemo egzaktno ni dokazati da postoji, ali niti da ne postoji.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitimepet tra 22, 2011 9:15 pm

u pravu si,nego sam mislio natuknuti da li svjest moze da se dokaze.Jer onda bas zbog toga mnogi naucnici ni ne vjeruju u svjest kao nesto netjelesno postoji. :)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Ateizam - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Ateizam   Ateizam - Page 9 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Ateizam
[Vrh] 
Stranica 9 / 11.Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: