Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 'Probili smo brzinu svjetlosti'

Go down 
+19
Michael Wittmann
GoodAlien
silver
Alpha
vladimir
kayser
Dr. Funk
(CroM)Flash
gloria_g
sanja
Svjetloisjena
jave
indigocakra
zvezda
Blizzard
userNejm
Aleksandar Veliki
malena
Rain
23 posters
Go to page : 1, 2, 3, 4, 5  Next
Autor/icaPoruka
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimeuto pro 18, 2007 1:22 am

Par njemačkih fizičara tvrdi da su probili brzinu svjetlosti - postignuće koje bi potkopalo cjelokupno današnje razumijevanje prostora i vremena. Prema Einsteinovoj specijalnoj teoriji relativnosti, za pokretanje objekta brzinom većom od 30 000 kilometara u sekundi bila bi potrebna beskonačna količina energije.

Međutim, dr. Gunter Nimtz i dr. Alfons Stahlhofen sa sveučilišta u Koblenzu, kažu da su možda narušili ključnu postavku te teorije. Proveli su pokus u kojem su mikrovalni fotoni - energetski paketi svjetlosti - putovali "trenutno" između para prizmikoje su bile razmaknute do tri stope.

Mogućnosti putovanja brže od svjetlosti vodi do široke lepeze bizarnih posljedica. Na primjer, astronaut koji se kreće brže od nje, teoretski bi stigao do odredišta prije nego je krenuo. Znanstvenici istražuju fenomen koji se neziva "kvantno tuneliranje", a koji dopušta subatomskim česticama da prekrše naizgled neprekršive zakone.
Dr. Nimtz je za časopis "New Scientist" rekao: "U današnje vrijeme, to je jedino narušavanje specijalne relativnosti za koje ja znam."

Izvor, Vizionar studeni | prosinac 2007.
[Vrh] Go down
malena
Moderator
malena


Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 2633
Age : 38
Location : Split
Registration date : 18.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimeuto pro 18, 2007 10:43 am

Hm... Zvuči pomalo zastrašujuće.

Gledaj, možda su i probili, iako je to za mene malo vjerojatno. Ali ako i jesu, trebat će još dosta vremena za razvitak svega skupa i korištenja istog...
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Age : 116
Location : E11T
Registration date : 20.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimeuto pro 18, 2007 8:41 pm

U meni pobuđuje zaintetresiranost. Ako je zbilja tako. Onda npr. sve bi se događalo "momentalno". Tj. Sad sam i tu, i tamo, i još negdje.
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimeuto pro 18, 2007 9:43 pm

Nije meni to baš sasvim jasno.

Znaš mi na stvari gledamo po našem satu, koji ima kazaljke i sekunde, a mislim da se tu radi o nečemu puno drugačijem.
Trebali smo mi od početka drugačije gledati na stvari, sada je kako je. Možda sat i sekunda nisu baš dobar mjerač vremena koje možda i ne postoji. A vrijeme je vrijeme jer smo ga mi tako proglasili.
Misteriozno ako ideš gledat malo dublje na sve to.
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Age : 116
Location : E11T
Registration date : 20.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimeuto pro 18, 2007 11:34 pm

Trenutno je vrijeme vrlo linearno tj. krećemo se samo unaprijed jednakom brzinom.
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek
userNejm


Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Age : 30
Location : Mars
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimeuto pro 18, 2007 11:42 pm

Rie je napisao/la:
Nije meni to baš sasvim jasno.

Znaš mi na stvari gledamo po našem satu, koji ima kazaljke i sekunde, a mislim da se tu radi o nečemu puno drugačijem.
Trebali smo mi od početka drugačije gledati na stvari, sada je kako je. Možda sat i sekunda nisu baš dobar mjerač vremena koje možda i ne postoji. A vrijeme je vrijeme jer smo ga mi tako proglasili.
Misteriozno ako ideš gledat malo dublje na sve to.
ma vrijeme ne postoji, već je to ljudska izmišljotina koja služi za snalaženje i označavanje (npr. 1914-1918 1.svj. rat - drugačije ne ide)
kad naučimo da nam vrijeme nije potrebno ono će samo nestati...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimečet pro 20, 2007 8:15 pm

userNejm je napisao/la:

ma vrijeme ne postoji, već je to ljudska izmišljotina koja služi za snalaženje i označavanje (npr. 1914-1918 1.svj. rat - drugačije ne ide)
kad naučimo da nam vrijeme nije potrebno ono će samo nestati...

Vrijeme ima svoju svrhu. Recimo ono spriječava da se sve desi u trenutku.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimečet pro 20, 2007 8:24 pm

Rie, ako je ovo istina, jezivo je, a posledica nismo ni svesni...
A ako su to sada objavili, onda je verovatno da sa time eksperimentisu i usavrsavaju celu stvar vec dugo... To je jos jezivije...
Ako je tako, onda dolazimo do koncepta jednovremenosti, o kome govore mnoge ezotericke discipline i koji je lakse osetiti nego shvatiti...
Znas, onaj tren kada "vreme stane"...
...mozda nije iluzija, mozda je jedini istinit... *
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimepet pro 21, 2007 4:19 pm

Da, ali ja baš ne mogu razumjeti to vrijeme.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimepet pro 21, 2007 7:38 pm

Dobra vest za tebe: nemas sta ni razumeti!!! ;)

Vreme jeste iluzija, ali ipak ga jedan deo naseg bica oseca kao realitet... *
[Vrh] Go down
indigocakra
PraGlodavac
indigocakra


Male
Leo Monkey
Broj postova : 600
Age : 43
Registration date : 05.11.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimesub pro 22, 2007 12:57 am

ne mogu to nikako dokuciti,ako ne postoji kako to da se dan i noc izmjenjuju?
to je opet kao dokaz njegovoga postojanja ili?
[Vrh] Go down
jave
Prašina



Male
Gemini Cat
Broj postova : 1
Age : 36
Registration date : 10.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimesub pro 22, 2007 1:07 am

Ljudi nešto ću vam reći,od ti silnih znastvenika,fizičara itd mi se život gadi,toliko izmišljaju ni sami ne znaju koliko zapravo znaju,dati ću vam primjer:znanstvenici tvrde da je život nastao bio-kemijskim putem,ako su toliko napredni i tvrde da znaju kako je život nastao,zašto ne stvore život...
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimesub pro 22, 2007 1:51 am

@indigochakra
Dugo te nije bilo, ili se to bar meni tako cini... :) *

Smena dana i noci je prirodna pojava, kao i smena godisnjih doba, mislim da to nema nista sa nasim merenjem vremena. Svoje uzroke u prirodi imaju godina i lunarni mesec. Sati, dani i minuti su sasvim proizvoljno uzeti, tj. izmisljeni...
Zamisli ako bi pitao jedno drvo ili vuka koje je vreme. Jedini odgovor, a u njemu se krije mnogo, mnogo vise nego sto se na prvi pogled cini, bio bi "sada". Uvek je sada... *
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimesub pro 22, 2007 2:10 pm

indigocakra je napisao/la:
ne mogu to nikako dokuciti,ako ne postoji kako to da se dan i noc izmjenjuju?
to je opet kao dokaz njegovoga postojanja ili?

Lijepo da nas nisi zaboravio :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimesub pro 22, 2007 2:11 pm

jave je napisao/la:
Ljudi nešto ću vam reći,od ti silnih znastvenika,fizičara itd mi se život gadi,toliko izmišljaju ni sami ne znaju koliko zapravo znaju,dati ću vam primjer:znanstvenici tvrde da je život nastao bio-kemijskim putem,ako su toliko napredni i tvrde da znaju kako je život nastao,zašto ne stvore život...

Lijepo da si došao, jave, pa možemo o svemu tome pomalo raspraviti :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimesub pro 22, 2007 4:51 pm

Rie je napisao/la:
Da, ali ja baš ne mogu razumjeti to vrijeme.

Nitko to ne može...

Vrijeme nema točno određenu definiciju, ali da postoji istina je. Dokaz je to što se nešto ne desi u trenu. A neki konkretniji dokaz ne postoji.

A sada koliko bi ''vremena'' postojalo,ako se to može tako nazvati.
Može se reći da postoji jedno opće vrijeme koje je zajedničko svim objektima u svemiru,ali koje nikada ne možemo osjetiti jer imamo masu.

Einsteinova relativnost je ključna stvar kod vremena. Zbog toga može se reći da svaki objekt ima svoje vrijeme unutar općeg vremena.
Recimo kada bi netki objekt padao prema rubu horizonta crne rupe, ono bi za nas vanjske promatrače prividno usporavalo i nikada nebismo vidjeli da će objekt ući u crnu rupu... No objekt sasvim pristojno uz akceleraciju ulazi unutar ruba horizonta.

Relativnost je jako zeznuta, i stvara više ''vremena'' unutar općeg vremena.

Onda su tu još i raznorazne teorije putovanja kroz vrijeme...
[Vrh] Go down
indigocakra
PraGlodavac
indigocakra


Male
Leo Monkey
Broj postova : 600
Age : 43
Registration date : 05.11.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimened pro 23, 2007 10:08 pm

mislim da vrijeme mora postojati no relativan je pogled na njega.
zapravo ga se ne moze definirati isto za sve individue isto kao sto vrijedi za sve ostale stvari...

sve je relativno tako i vrijeme...
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek
userNejm


Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Age : 30
Location : Mars
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimepon pro 24, 2007 12:35 am

zvezda je napisao/la:
@indigochakra
Dugo te nije bilo, ili se to bar meni tako cini... :) *

Smena dana i noci je prirodna pojava, kao i smena godisnjih doba, mislim da to nema nista sa nasim merenjem vremena. Svoje uzroke u prirodi imaju godina i lunarni mesec. Sati, dani i minuti su sasvim proizvoljno uzeti, tj. izmisljeni...
Zamisli ako bi pitao jedno drvo ili vuka koje je vreme. Jedini odgovor, a u njemu se krije mnogo, mnogo vise nego sto se na prvi pogled cini, bio bi "sada". Uvek je sada... *
u svemiru se sve događa u ciklusima. dan i noć, godišnja doba, okretanje zemlje oko sunca, a nedavno sam došao i na ideju da se sunce sa svojim sustavom možda okreće oko još većeg sustava, pa taj veći sustav oko još većeg, itd. ,itd... tongue
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek



Female
Aquarius Buffalo
Broj postova : 5172
Age : 38
Registration date : 20.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimeuto pro 25, 2007 11:35 am

userNejm je napisao/la:
zvezda je napisao/la:
@indigochakra
Dugo te nije bilo, ili se to bar meni tako cini... :) *

Smena dana i noci je prirodna pojava, kao i smena godisnjih doba, mislim da to nema nista sa nasim merenjem vremena. Svoje uzroke u prirodi imaju godina i lunarni mesec. Sati, dani i minuti su sasvim proizvoljno uzeti, tj. izmisljeni...
Zamisli ako bi pitao jedno drvo ili vuka koje je vreme. Jedini odgovor, a u njemu se krije mnogo, mnogo vise nego sto se na prvi pogled cini, bio bi "sada". Uvek je sada... *
u svemiru se sve događa u ciklusima. dan i noć, godišnja doba, okretanje zemlje oko sunca, a nedavno sam došao i na ideju da se sunce sa svojim sustavom možda okreće oko još većeg sustava, pa taj veći sustav oko još većeg, itd. ,itd... tongue
na pogrešnu si ideju došao... lolcina lolcina
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimesri pro 26, 2007 4:23 pm

userNejm je napisao/la:

u svemiru se sve događa u ciklusima. dan i noć, godišnja doba, okretanje zemlje oko sunca, a nedavno sam došao i na ideju da se sunce sa svojim sustavom možda okreće oko još većeg sustava, pa taj veći sustav oko još većeg, itd. ,itd... tongue

Sunčev sustav se okreće oko središta naše galaksije, naša galaksija oko centra mase lokalnoga skupa, lokalni skup oko centra mase lokalnog superjata...

Moguće je to što kažeš. Možda se sve u svemiru stvara samo od sebe, pa i sam svemir. Ako je to točno, tada je on oduvijek postojao i uvijek će postojat.
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek
userNejm


Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Age : 30
Location : Mars
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimečet pro 27, 2007 12:38 am

e nešto slično tome mislio sam i ja da se događa...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimečet pro 27, 2007 2:58 am

userNejm je napisao/la:
e nešto slično tome mislio sam i ja da se događa...

A jesi li pomislio da se to događa zbog gravitacije ili točnije svijenosti prostora? 8)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimečet pro 27, 2007 10:49 am

Dakle vrijeme postoji tamo gdje postoji gravitacija?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimečet pro 27, 2007 12:38 pm

svjetloisjena je napisao/la:
Dakle vrijeme postoji tamo gdje postoji gravitacija?

Ne... Vrijeme postoji svugdje, samo mi nikada nećemo osjetiti to vrijeme van gravitacije. To je opće vrijeme prema kojemu se ravnaju ostala vremena unutar relativnosti.

Bolje je pitanje postoji li vrijeme tamo gdje nema energije? Po logici bi se reklo da,ali tamo vrijeme nema smisla.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitimečet pro 27, 2007 12:46 pm

Ima li vrijeme smisla tamo gdje nema živih bića da ga osjete i dožive?
[Vrh] Go down
Sponsored content





'Probili smo brzinu svjetlosti' Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
'Probili smo brzinu svjetlosti'
[Vrh] 
Stranica 1 / 5.Go to page : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: