Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 'Probili smo brzinu svjetlosti'

Go down 
+19
Michael Wittmann
GoodAlien
silver
Alpha
vladimir
kayser
Dr. Funk
(CroM)Flash
gloria_g
sanja
Svjetloisjena
jave
indigocakra
zvezda
Blizzard
userNejm
Aleksandar Veliki
malena
Rain
23 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesri vel 06, 2008 1:10 am

Uh, putovanje kroz vrijeme je jako zeznuta stvar za diskusiju, ali i jako zanimljiva.
Ima mnogo problema vezanih uz to. Ja mislim da je pravo putovanje kroz vrijeme nemoguće, ali na neki način povećanjem brzine starimo sporije, pa dakle stvara se slabiji sfekt putovanja kroz vrijeme, ali to nije to.
[Vrh] Go down
kayser
Moderator
kayser


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 1149
Age : 38
Location : Somewhere on the ice
Registration date : 03.12.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesri vel 06, 2008 1:11 am

dakle dolazimo do toga da vrijeme nije konstanta, tj da ovisi o brzini kojom se krecemo?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesri vel 06, 2008 1:16 am

kayser je napisao/la:
dakle dolazimo do toga da vrijeme nije konstanta, tj da ovisi o brzini kojom se krecemo?

Opće vrijeme jest konstanta, ali to opće vrijeme moguće je osjetiti samo u središtu tijela.
To opće vrijeme grana se na beskonačno mnogo vremena uzrokovana svinućem prostorvremena i gibanje raznim brzinama.

Dakle vrijeme ovisi o masi tijela (masa stvara udubljenje u prostoru), i o brzini kretanja (tromost tijela se povećava s brzinom, pa se isto tako dobi dojam svinuća prostorvremena oko gibajućeg tijela)
[Vrh] Go down
kayser
Moderator
kayser


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 1149
Age : 38
Location : Somewhere on the ice
Registration date : 03.12.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesri vel 06, 2008 2:28 am

confused

koliko je konstantno toliko je i varijabilno?

confused
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesri vel 06, 2008 2:29 am

Vrijeme varira, i to mnogo. Vrijeme na Jupiteru teče sporije nego na Zemlji.
[Vrh] Go down
kayser
Moderator
kayser


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 1149
Age : 38
Location : Somewhere on the ice
Registration date : 03.12.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesri vel 06, 2008 2:31 am

čudno. ako ja živim na jupiteru meni jedna godina tamo može bit kao 20 godina na zemlji ili obratno.

kako to?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesri vel 06, 2008 8:50 am

Razlika vremena Jupitera i Zemlje je zanemariva, ali razlika ipak postoji.

Masa u svemiru svija prostorvrijeme (4.dimenziju) i baš zato se vidi razlika u protoku vremena. Kada dođem poslije škole, napišem nešto više o tome
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesri vel 06, 2008 7:28 pm

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Aps_timespace

Na slici se vidi Zemlja. Ovo oko Zemlje su tzv geodezijske linije. One su zamišljene linije pomoću kojih se stvara dojam hiperdubine u našem 3D svemiru, a hiperdubina ili prostorvrijeme je 4. dimenzija.
Recimo da je na slici naš 3D prostor reduciran u 2D, dakle to bi bila ova ravna ploha od geodezijskih linija prije nego se one počnu svijati.
Tada bi ova dubina ovdje bila zapravo dubina u 3D prostor ili kao dodatna dimenzija dubine na 3D, a to je hiperdubina 4. dimenzije.

Tu hiperdubinu mi ne vidimo zato što se foton (svjetlost) giba po tim geodezicima, i ne može skočiti van geodezika pa da nam donese informaciju o svijenosti 3D prostora. Međutim jednadžbama se to svinuće odlično prikazuje, i dobiva se točan rezultat, dakle zato vrijedi ova teorija.
Naravno Einstein je izveo formulu.

A sada što se smatra svinućem prostorvremena? To je bilo koje odstupanje ravnine pružanja geodezika s obzirom na ''osnovnu'' ravninu, dakle ravninu smjera pružanja geodezika pod nultom gravitacijom gdje prostorvrijeme uopće nije svijeno, i u tim uvjetima se proteže opće vrijeme koje se relativnošću cijepa na beskonačno mnogo vremena baš zbog tog svijanja.
No ta nulta svijenost se nalazi samo u središtu nekog tijela (osim crnih rupa, one su malčice drugačije) jer tamo vlada bestežinsko stanje i dakle tamo teče opće vrijeme.

Dakle pod bilo kakvom gravitacijom (dakle svinućem) ne vlada više opće vrijeme nego relativno.
Što smo mi bliže nekom tijelu, to se ta svijenost pojačava (može se reći da se strmoća jame povećava) i tako se mijenja protok vremena. Zato na većoj masi vrijeme teće sporije.

Slično je i sa brzinom gibanja. Tromost tijela se povećava, pa zato se povećava i svijenost oko tijela pa vrijeme također teče sporije bržim gibanjem.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 12:25 am

Ovo čitam sutra, sad ništa ne kužim scratch
[Vrh] Go down
kayser
Moderator
kayser


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 1149
Age : 38
Location : Somewhere on the ice
Registration date : 03.12.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 1:35 am

malo mi je ovo komplicirano. confused

dali to možeš malo laičkije objasnit. kava
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 1:49 am

kayser je napisao/la:
malo mi je ovo komplicirano. confused

dali to možeš malo laičkije objasnit. kava

Ovo je bilo laičko. No možda ipak trebam koristit neke formule da dočaram na što mislim. Pokušat ću.
[Vrh] Go down
kayser
Moderator
kayser


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 1149
Age : 38
Location : Somewhere on the ice
Registration date : 03.12.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 1:51 am

možda si se ti potrudio to što jednostavnije prikazat ali ja sam malo priglup, pa te molim da se potrudis mi to pojasnit. oops
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 1:52 am

Mislim da bi bilo lakše da pitate koji dio vam nije jasan. Bit će lakše jer ovako trebam razmisliti o primjerima kako da to lako objasnim.

EDIT

Nisi priglup čim te ovakve stvari zanimaju
[Vrh] Go down
kayser
Moderator
kayser


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 1149
Age : 38
Location : Somewhere on the ice
Registration date : 03.12.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 1:53 am

sve gica
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 1:55 am

U redu. Neće me biti sutra kod kuće pa ću imati vremena složiti si u glavi kako da opišem ovo što bolje. Naravno do dijela do kojega znam :)
[Vrh] Go down
kayser
Moderator
kayser


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 1149
Age : 38
Location : Somewhere on the ice
Registration date : 03.12.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 1:56 am

:cheers:
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 2:12 am

Mogu sada uvodni post napisati jer je bitno da skužite ono što ću sada napisati, a tada ćemo dalje. Ono što ću objašnjavati povezano je s gravitacijom. Formula:

g = MG / R^2
g je gravitacijsko ubrzanje, za Zemlju je 9.81 m/s^2
M je masa tijela koje stvara gravitaciju
G je konstanta koja trenutno nije bitna
R je udaljenost od SREDIŠTA tog tijela.

Dakle prema formuli jačina gravitacije pada sa kvadratom udaljenosti. Što smo bliže tijelu, to je R manji, a po formuli se vidi da je tada gravitacija snažnija)

Sada je bitno da se neki prostor zamisli kao ravna ploha, recimo kao uredno složena plahta na krevetu. Dakle zamislimo si naš 3D prostor kao površinu te ravnine (plohe).
Ta ravnina (smjer pružanja) je početna, opća ravnina na kojoj vlada opće vrijeme.
Bilo koja ravnina koja se ne pruža u tom smjeru kao početna, nego je recimo pod nekim kutem nagnuta na tu ravninu (kao daska nad daskom recimo), tada to uzrokuje promjenu toka vremena, dakle na toj drugoj ravnini vrijeme ne protječe isto kao na općoj ravnini sa općim vremenom.

Sada na tu plahtu stavimo neku masu, neku kuglicu. Plahta se udubi, a s tim se promjeni ravnina (plahte u ovom primjeru).

To udubljenje daje dodatnu dimenziju pružanja našeg 3D prostora kojega smo zamislili kao ravninu (2D prostor). Dakle 4D se odnosi prema 3D kao i 3D prema 2D.
Prema primjeru vidi se da se radi o dubini u toj ravnini. Dakle to je dubina u 3D prostoru, a budući da je 3D dubina, tada je 4D hiperdubina (dubina u dubini)
Sve je to slikovito zamišljeno.
U ovom primjeru zamislili smo si 3D prostor kao 2D plohu tako da možemo dočarati 4D prostor koji se u ovom slučaju ponaša kao 3D.
Nadam se da je zasad jasno, ako nije pitajte.

Inače pod ''astronomija'' ima tema ''misteriozna matematika'' i tamo se pisalo o četvrtoj dimenziji pa tko želi neka si pogleda, možda pomogne. :)

Nastavak slijedi
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 10:43 am

Evo pišem iz škole, malo je dosadno pa... :D

Dakle napisao sam nešto o udubljenju u prostoru koju stvara masa. To udubljenje je zapravo gravitacija. Dakle nas Zemlja ne privlači gravitacijom, već budući da je gravitacija udubljenje u prostoru, mi ''klizimo'' prema centru mase.
Dakle masa stvara poremečaj prostora tako da ga udubi i stvori drugačiji prostor oko tijela. Posljedica mase je to svijanje prostora (udubljenje), a posljedica svinuća prostora je gravitacija.

Dakle sudeći prema formuli za jačinu gravitacije koja glasi

g = MG / R^2


lako se može zaključiti da neka masa svija prostor na području cijelog svemira, dakle gravitacija tog tijela, ma koliko god zanemariva bila, može se osjetiti svugdje.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 11:15 am

Baš zbog toga što neka masa svija prostor na području cijelog svemira, mi nećemo moći osjetiti tzv opće vrijeme koje vlada samo na područjima gdje nema nikakve mase. Razlog je taj što imamo masu :)

No opće vrijeme je vrijeme prema kojemu se ravnaju ostala relativna vremena koja se dobe tim svinućem s obzirom na opću ravninu.

To svinuće prostora raste što smo bliže razlogu svinuća (masa u prostoru), dakle isto tako relativno vrijeme sve sporije teče.

To svinuće si možemo zamisliti i tako kao da se u dubinu svija sve više i više prema recimo sinusu ili kosinusu iako nije tako.

Uglavnom može se zamislit bilo kako samo je bitno da se svinuće povećava što smo bliže tijelu. Govorim čisto geometrijski sada.
To je tako zato što je jačina gravitacije povezana sa strmoćom te udubine, a budući da je gravitacija jača što smo bliže tijelu, to znači da se i strmoća te jame povećava.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimečet vel 07, 2008 11:52 am

No da objasnim zašto bi opće vrijeme bilo prisutno u središtu nekog tijela, recimo Zemlje ili Sunca (crne rupe se ne računaju)

Dakle opisao sam povezanost strmoće i gravitacije. E sada ću opisati stanje u unutrašnjosti tijela.

Svinuće (strmoća jame) se povećava što smo mi bliže nekom tijelu. To svinuće se povećava sve do površine tijela.
U unutrašnjosti npr Zemlje je malo drugačija situacija. Od površine prema središtu ta gravitacija se smanjuje, pa tako i strmoća jame se smanjuje. Može se zaključiti da na polu Zemlje vlada najjača moguća gravitacija.
Zašto?

Vraćam se na formulu.

g = MG / R^2

Ovaj M je masa tijela, ali to je ona masa koja se nalazi bliže središtu od nas. Dakle kada bismo mi bili 1 km pod zemljom, tada masa tog prstenastog odsječka (nije prstenasti jer je Zemlja spljošteni geoid, a ne kugla, ali uzmimo si da je to kugla) , koji je dalje od središta nego mi, ne utjeće na jačinu gravitacije, nego samo ono što je bliže središtu nego mi.

Kada bi tijelo bilo ravnomjerne gustoće, tada bi se jačina gravitacije unutar tog tijela smanjivala ovako:

g = MG / R^2 ovdje je R radijus tijela

P= M/V formula za gustoću, a radi se o kugli dakle imamo

P = 3M / 4r^3 TT malo r je naša udaljenost od središta tijela

3Mr = P * 4r^3 TT

Mr = P * 4r^3 TT / 3

Dakle da odredimo povezanost mase i radijusa, na ekvatoru je

Mek = P * 4R^3 TT / 3

Mr / Mek = r^3 / R^3 Ovo je omjer mase bliže središtu od nas i one od cijelog tijela. Sve ovisi o radijusu budući da sam uzeo da se radi o jednakomjerno gustom tijelu.

Ako se to sve uvrsti u gravitacijsku formulu, dobi se

gx = MrG / r^2 gx je jačina gravitacije na nekom radijusu

gx / g = MrG / r^2 / MG / R^2

G i G se pokrate i dobi se

gx / g = Mr / r^2 / M / R^2

gx / g = Mr R^2 / M r^2

Budući da sam izveo i dobio Mr / M = r^3 / R^3
to se uvrsti ovdje umjesto M i ispadne

gx / g = r^3 R^2 / R^3 r^2

sve se pokrati i ostane

gx / g = r / R

Dakle jačina neke gravitacije sa neke točke unutar tijela ravnomjerne gustoće jednaka je omjeru naše udaljenosti od središta tijela i radijusa tog tijela.

Prema tome u središtu nekog tijela nema gravitacije, vlada bestežinsko stanje.

No kako to objasniti sa svijenosti? Jednostavno. Stvar je u strmoći kao što sam napisao.

Ponovno pogledajte sliku koju sam stavio, onu sa Zemljom i geodezicima. Primjetite kako strmoća jame raste, ali isto tako i pada jer bi inače jama bila beskonačno duboka (slučaj crnih rupa), a taj pad strmoće počinje na rubu nekog tijela prema središtu. U središtu strmoća nestane i ostane ona opća ravnina koju sam opisivao, a na kojoj vlada opće vrijeme.
Dakle zato u središtu nekog tijela vlada opće vrijeme dok se prema rubu vrijeme relativno usporava.

Ovo je priča o gravitaciji i relativnom vremenu.

Vidim da je netko spomenuo i putovanje kroz vrijeme... To je malo teža stvar za diskusiju.
[Vrh] Go down
kayser
Moderator
kayser


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 1149
Age : 38
Location : Somewhere on the ice
Registration date : 03.12.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimepet vel 08, 2008 6:09 pm

dakle da rezimiramo sve to.

putovati brzinom svjetlosti nije moguće ali je moguće prestići brzinu svjetlosti, ako putujemo drugim dimenzijama. 8)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesub vel 09, 2008 2:33 pm

kayser je napisao/la:
dakle da rezimiramo sve to.

putovati brzinom svjetlosti nije moguće ali je moguće prestići brzinu svjetlosti, ako putujemo drugim dimenzijama. 8)

Svjetlost se giba po tim geodezijskim 3D linijama, i ne može skočiti u neki viši prostor, 4D. Kada imamo takvo udubljenje u prostoru, tada svjetlost ne može zanemariti to udubljenje i ići ravno kao da ne postoji, već slijedi geodezijske linije koje određuju oblik i strmoću udubljenja, dakle svjetlost slijedi oblik prostora.

A sada kada bismo mi slučajno mogli otkriti koja to sila nas drži unutar 3D prostora, tj zašto smo mi podložni na gravitaciju uz prisutnost udubljenja. Kada bismo mi otkrili kako se odljepiti od tih geodezika, što svjetlost ne može, tada bismo mogli biti prividno brži od svjetlosti.


Zadnja promjena: Omega Phoenix; sri vel 20, 2008 1:15 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesub oľu 29, 2008 2:53 am

Nisu li to za sada samo teorije? Mislim, o vremenu se jedino sa nekom sigurnoscu moze reci da je relativno...i zbilja mislim da jeste...

Sve sto si napisao stoji ali to je gledano iz naseg kuta i nase dimenzije... Da li se ono kako mi dozivljavamo vrijeme i prostor moze primjeniti na cijeli Svemir? Ili tu ipak ima nesto vise...mislim u Svemiru?

Sto se tice brzine svjetlosti...opet nesto sto smo mi uzeli kao neku apsolutnu brzinu...ali ne vidim zasto ne bi postojala i veca brzina od te?

U svakom slucaju, Omega, lijepo si objasnio ljubi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesub oľu 29, 2008 1:35 pm

Namcor je napisao/la:
Nisu li to za sada samo teorije? Mislim, o vremenu se jedino sa nekom sigurnoscu moze reci da je relativno...i zbilja mislim da jeste...

Sve sto si napisao stoji ali to je gledano iz naseg kuta i nase dimenzije... Da li se ono kako mi dozivljavamo vrijeme i prostor moze primjeniti na cijeli Svemir? Ili tu ipak ima nesto vise...mislim u Svemiru?

Sto se tice brzine svjetlosti...opet nesto sto smo mi uzeli kao neku apsolutnu brzinu...ali ne vidim zasto ne bi postojala i veca brzina od te?

U svakom slucaju, Omega, lijepo si objasnio ljubi

Teorije jesu, ali dokazi postoje... Einsteinov prsten je jedan od dokaza.
Gravitacija ne može privlačiti foton kada on nema masu, ali opet djeluje na njega. Nekakava svijenost postoji.

Može. Pitanje je kakav je svemir drugdje, ali pretpostavljamo da u cijelom svemiru vladaju isti fizikalni zakoni i zato bismo mogli svoje teorije primjeniti na cijeli svemir. Naravno područja poput crnih rupa su posebna i krše neke zakone tako da tu naše teorije ne vrijede...

Jednostavno za čestice s masom brzina svjetlosti je nemoguća. Formulu sam dao.

Hvala
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitimesub oľu 29, 2008 2:25 pm

Slazem se...ali to je za sada...Einsteinov prsten moze biti samo posljedica neceg sto jos nismo dokucili...ali ako otkrijemo razlog ne nivou "iznad" onda bi se mozda torije promijenile.
A da savijenost postoji...a izgleda da postoji...to je ujedno i dokaz prilicno sigurnog postojanja veceg broja dimenzija nego sto mozemo pojmit...ako je to tako onda mogu postojati i 5, 9, 12 dimenzija u kojoj vrijeme ne igra nikavu ulogu...

Misljenja sam da mi ni ovaj nas mali najblizi komadic Svemira ne poznajemo dovoljno da bi mogli uzeti da su to neki "univerzalni" uvjeti. Kada predpostavljamo uvjete da li se rijec Svemir odnosi samo na nasu Galaksiju ili citav Svemir? Mislim da je na citav Svemir...a to je malo presirok pojam za razbacivanje predpostavkama kao sto to radimo.
Naime...misljenja sam da je sve jedno...da je zapravo i dosta "tajni" Svemira nama pred nosom samo nismo sposobni zakljucit. Jer bas kao sto je sam planet Zemlja (ili neki drugi) itekako raznolik tako je moguce da su raznoliki uvjeti u Svemiru. Ako me kuzis sto hocu reci...

Fora je u tome da sumnjam da samo jedna grana znanosti moze samostalno biti uspjesna u otkrivanju nekih univerzalnih procesa...

Formula je OK i sve stoji...ali isto tako je i levitacija protiv zakona fizike pa postoji...zato kazem...jedna znanost, sama, nije dovoljna...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Sponsored content





'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: 'Probili smo brzinu svjetlosti'   'Probili smo brzinu svjetlosti' - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
'Probili smo brzinu svjetlosti'
[Vrh] 
Stranica 3 / 5.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: