Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Vjera u Boga

Go down 
+35
snark
Angel from shadow
Pandora
Galileo Galilei
Sentinel
Blizzard
Merkurica
marko suzic
Nefertiti
None
sinisa61
meli
Tutankhamon
garfild
malenaivi
veronika30
Normalnofob II
B&W
floridana
zvezda
gloria_g
BUBI
Alpha
Yado
babi
silver
Milab
sanja
memnoch
zmija
Svjetloisjena
gogx
malena
vladimir
Aleksandar Veliki
39 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 23  Next
Autor/icaPoruka
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 54
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 12:07 pm

Vjera je licno osobna stvar.Ima nesto sto meni ide jako na zivce,svaki put kada cujem to:svi ti prosvetnici,popovi,fratri cine cesto velika sranja i skloni su materijalizmu,kada se nesto lepo desi onda svi u glas kazu"to je Bozja volja i treba Mu se zahvaliti",a kada se nesto strasno ruzno desi nekoj osobi koja to uopste svojim zivotom i duhom nije zasluzila onda kazu"Bozji putevi su nedokucivi" sto mi strasno ide na zivce.
U ranijoj mladosti bio sam samo jednom na sluzbi i vise mi nije palo na pamet.Kada se sluzba zavrsila i svi izisli vani,vidio sam popa kako iza oltara vadi flasu rakije i nateze a vani su one babuskere tkv vernice pocele ogovarati jedna drugu u smislu"si vidila kako je ona tamo bila obucena,te ovo te ono".Ako neko veruje ne mora automatski ici u crkvu i slediti sve zapovesti koje cak ni prosvetni radnici,ni fratri ni drugi ne prate i nigde drugde nisam video vise licemerja nego u veri.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 12:08 pm

Istina da papir malo znaci. Ljudi su skloni misliti da nekog posjeduju i misle da im taj papir to garantira. Ali papir ipak koristi...koristi u birokratskom smislu. I koristi i kad se imaju klinci pa im je drugacije kad mama i tata imaju papir...jebiga, takvo je drustvo... Ako me kuzite...

Pitanje @ Malena i Flo...jel vi kitite bor za Bozic i takve stvari?

Osobno smatram da je skroz OK i normalno to sto se netko zeli ili ne zeli vjencati u crkvi...i sto ne zeli krstiti klinca (to mi totalno normalnije...da beba sama odabere kad odraste).
Ali ne vidim razloga ni tolikom otporu (mislim za vjencanje)...nes ti velike stvari vjencat se u crkvi...to je samo jedna gradjevina koja dobro izgleda na slikama. Nekako mi se cini dizanje tolike buke oko toga ne vrijedno truda. Samo da bi se dokazao neki princip koji zapravo ne postoji...jer ako sam dobro shvatila vas stav prema vjerama ovakve vrsti, kao sto je i katolicka, je da je to zavodjenje mase... Pa cemu onda oko toga raditi veliku stvar? Naime crkva i sve to dobiva vecu tezinu i ulogu u vasim (nasim) zivotima ako se rogato borimo protiv nje...kao da ona ima neku snagu, neko znacenje za vas...a koliko kuzim - nema. E pa kad nema sto se ne vjencati u lijepoj zgradi i skinut sve te dosadne s ledja...a vama ionako svejedno di ste se vjencali. Ako sam dobro odjasnila sto mislim.

A sto se tice krstenja i okoline...eh, tu je vec problem veci...okolina pritisce, a vama (nama) je bezveze zalijepit pecat neke vjere na malo novo bice...jer to je ipak zivot tog malog novog bica...a ne nas... Kako izlazite na kraj s tim problemom? Da li onima koji vas pilaju "Zasto, zasto?" kazete "Pa, u nacelu, radi takvih ko sto ste vi" ili "Ne guraj nos u tudje stvari?". Meni se to cini ko veliki pritisak.

Sorry na dugackom postu...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 12:19 pm

vladimir je napisao/la:
Vjera je licno osobna stvar.Ima nesto sto meni ide jako na zivce,svaki put kada cujem to:svi ti prosvetnici,popovi,fratri cine cesto velika sranja i skloni su materijalizmu,kada se nesto lepo desi onda svi u glas kazu"to je Bozja volja i treba Mu se zahvaliti",a kada se nesto strasno ruzno desi nekoj osobi koja to uopste svojim zivotom i duhom nije zasluzila onda kazu"Bozji putevi su nedokucivi" sto mi strasno ide na zivce.
U ranijoj mladosti bio sam samo jednom na sluzbi i vise mi nije palo na pamet.Kada se sluzba zavrsila i svi izisli vani,vidio sam popa kako iza oltara vadi flasu rakije i nateze a vani su one babuskere tkv vernice pocele ogovarati jedna drugu u smislu"si vidila kako je ona tamo bila obucena,te ovo te ono".Ako neko veruje ne mora automatski ici u crkvu i slediti sve zapovesti koje cak ni prosvetni radnici,ni fratri ni drugi ne prate i nigde drugde nisam video vise licemerja nego u veri.

a da ne velim, da su se sva velika sranja čovječanstva - ratovi i sukobi događali i događaju se i dan danas - upravo radi vjera!!! tj. različitosti vjera!!! narodi se vječito kolju zbog toga. i nek mi onda netko kaže kaj je tu dobro u cijeloj to priči.
možda ja jednostavno ne razumijem.....??
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 12:23 pm

da, kitim borić za Božić i slavim ga. taj dan mi ima poseban ugođaj jer se u ovom ludilu života okrećemo svojoj porodici, užoj i široj. uostalom to je Njegov rođendan.
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 54
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 12:31 pm

Nema niceg dobrog,ja tu cak vidim i totalni ali prikriveni fanatizam u svim pogledima,zelju za dominantnost ka drugima narodima;pa kakve su to vjere,sve svjere sveta sem budizma i vjerovatno par njih koje ne poznajem,hocu reci ove vodece,koje daju absoluciju za ubijati,namecu volju narodima a i istovremeno kazu da je sam Kreator dao slobodnu volju ljudskom bicu kako ce ziveti i sto raditi od svog zivota.Zar to nije ocigledno licemerje,jer opet da kazem,namecu se ljudima a mogu samo zamisliti kako je onom narodu u svetu gde je nepismenost velika,istovremeno krseci sve te sto puta prekrojene zakone etike poslom kojim se bave pa se cak mjesaju i u politiku sto im je njihovim zakonima zabranjeno.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 12:37 pm

flo je napisao/la:
da, kitim borić za Božić i slavim ga. taj dan mi ima poseban ugođaj jer se u ovom ludilu života okrećemo svojoj porodici, užoj i široj. uostalom to je Njegov rođendan.

Predpostavila sam da je tako...zato i kazem...ne isplati se sebi komplicirati zivot i od necega sto ne bi trebalo toliko znaciti napraviti nesto veliko...
Jer cinjenica je da odbijanjem necega tradicionalnoga u jednu ruku kompliciramo sebi zivot. Ako donekle zivimo neku tradiciju ili u nekoj tradiciji pa cak ako je smatramo i bedastom ponekad se stvari jednostavno odrade. Radi jednostavnosti. Ako do neceg ne drzis posebno (kao crkva) onda ti ne bi posebno trebalo znaciti ni odradjivanje necega kao vjencanje u istoj. Princip "koga briga".
Ono sto zelim pribliziti je da se u zivotu bitke trebaju birati ukoliko smo u mogucnosti. Ionako ih imamo mnogo pa je bolje neke ne zapocinjati ako nisu neophodne.
Treba samo odvagnuti sto je neophodno...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
malena
Moderator
malena


Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 2633
Age : 38
Location : Split
Registration date : 18.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 12:40 pm

Namcor je napisao/la:
Istina da papir malo znaci. Ljudi su skloni misliti da nekog posjeduju i misle da im taj papir to garantira. Ali papir ipak koristi...koristi u birokratskom smislu. I koristi i kad se imaju klinci pa im je drugacije kad mama i tata imaju papir...jebiga, takvo je drustvo... Ako me kuzite...
Pa ja sam se i vjenčala isključivo radi ovog djeteta jer meni i mom mužu taj papir ništa ne znači, ali mislim da će sinu značiti kasnije.


Citat :
Pitanje @ Malena i Flo...jel vi kitite bor za Bozic i takve stvari?
Da, kitim bor i ostajem samo na tome. Nema onih figurica Isusa, Marije, Josipa itd. Ne mogu reći da ga slavim, ali taj dan obično se organizira obiteljski ručak i to je to...

Citat :
E pa kad nema
sto se ne vjencati u lijepoj zgradi i skinut sve te dosadne s ledja...a
vama ionako svejedno di ste se vjencali. Ako sam dobro odjasnila sto
mislim.

Jednostavno ne želim se vjenčati u toj instituciji jer ju kao takvu ne priznajem. Skidam sa leđa ljude na način da kažem da svatko ima svoj izbor i da imam pravo na to. Pa ih pitam gdje je bog, gdje je isus? ako mi ga pokažu, odmah ću napraviti što hoće... Naravno da se povuku jer mi nemaju šta reći.

Citat :
to je samo jedna gradjevina koja dobro izgleda na
slikama

Viruj mi, bolje je sređen matični ured u Splitu, tj. vjenčaona nego ijedna crkva... :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 12:46 pm

Namcor je napisao/la:
flo je napisao/la:
da, kitim borić za Božić i slavim ga. taj dan mi ima poseban ugođaj jer se u ovom ludilu života okrećemo svojoj porodici, užoj i široj. uostalom to je Njegov rođendan.

Predpostavila sam da je tako...zato i kazem...ne isplati se sebi komplicirati zivot i od necega sto ne bi trebalo toliko znaciti napraviti nesto veliko...
Jer cinjenica je da odbijanjem necega tradicionalnoga u jednu ruku kompliciramo sebi zivot. Ako donekle zivimo neku tradiciju ili u nekoj tradiciji pa cak ako je smatramo i bedastom ponekad se stvari jednostavno odrade. Radi jednostavnosti. Ako do neceg ne drzis posebno (kao crkva) onda ti ne bi posebno trebalo znaciti ni odradjivanje necega kao vjencanje u istoj. Princip "koga briga".
Ono sto zelim pribliziti je da se u zivotu bitke trebaju birati ukoliko smo u mogucnosti. Ionako ih imamo mnogo pa je bolje neke ne zapocinjati ako nisu neophodne.
Treba samo odvagnuti sto je neophodno...

ne komliciram ja oko toga ništa, crkva za mene kao da ne postoji, naravno dok se ne petljaju tamo gdje im nije mjesto a to je politika. kad bi ja odrađivala ono šta okolina od mene zahtjeva, prvenstveno mislim na širu obitelj u koju sam došla, tome nebi bilo kraja. uostalom ne želim raditi ono šta mi se ne sviđa a nije nužno pod morati.
čuj, ja sam tip koji ne voli tradiciju, od nje mi se diže kosa na glavi. ne volim kad me netko stavlja u kalupe. nekome je to ko dobar dan, meni nije. ovo je moj život i radit ću s njim šta me volja. dokle god ne štetim nikome sa svojim postupcima, dobro je. polazim od osnove da svatko ima pravo izbora i sama se ne petljam u tuđi.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 12:47 pm

vladimir je napisao/la:
Nema niceg dobrog,ja tu cak vidim i totalni ali prikriveni fanatizam u svim pogledima,zelju za dominantnost ka drugima narodima;pa kakve su to vjere,sve svjere sveta sem budizma i vjerovatno par njih koje ne poznajem,hocu reci ove vodece,koje daju absoluciju za ubijati,namecu volju narodima a i istovremeno kazu da je sam Kreator dao slobodnu volju ljudskom bicu kako ce ziveti i sto raditi od svog zivota.Zar to nije ocigledno licemerje,jer opet da kazem,namecu se ljudima a mogu samo zamisliti kako je onom narodu u svetu gde je nepismenost velika,istovremeno krseci sve te sto puta prekrojene zakone etike poslom kojim se bave pa se cak mjesaju i u politiku sto im je njihovim zakonima zabranjeno.

Sve to stoji ali nije to vjera sto to radi vec ljudi. Kada se dogadjaju lose stvari mi kazemo (ja kazem) "Zasto to Bog dopusta?" I zbilja se cesto pitam takva pitanja...ali ako pogledamo sa druge strane... Da ti recimo otmes npr. neko dijete i mucis ga i ubijes ga... Ti si ga ubio, ne Bog. Trebalo bi pitati Tebe zasto. Tako i ratovi...ljudi ih vode. Ljudi ubijaju. Ljudi su takvi. Ako predpostavimo da imamo slobodnu volju onda se Bog ima svako pravo prilicno ograditi od dosta sranja koja se desavaju na ovom svijetu. Zelimo li mi mozda odbaciti slobodnu volju?
Tako i crkve i vjere...svi znamo da su ih napisali ljudi. Provode ih ljudi. Slijede ih ljudi. A ljudi su govna.

Ispricavam se na izrazima...

Pozz :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 54
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:00 pm

E vidis:to dete koje bih ja oteo i ....da ja sam kriv a ne Bog.
A sto je to dete ucinilo da mu se to desi i gde je On bio ili sto nije poslao nekoga da mi stane na put?Mislim ovako mozemo do sutra,a ljudi cesto i ubijaju u njegovo ime jer time se ta bagra ogradjuje od sopstvene odgovornosti.
[Vrh] Go down
malena
Moderator
malena


Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 2633
Age : 38
Location : Split
Registration date : 18.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:04 pm

flo je napisao/la:

čuj, ja sam tip koji ne voli tradiciju, od nje mi se diže kosa na glavi. ne volim kad me netko stavlja u kalupe. nekome je to ko dobar dan, meni nije. ovo je moj život i radit ću s njim šta me volja. dokle god ne štetim nikome sa svojim postupcima, dobro je. polazim od osnove da svatko ima pravo izbora i sama se ne petljam u tuđi.

Lijepo rečeno i potpuno se slažem s tim.
Kao da si mene opisala... hug
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:07 pm

@Malena...tesko je slovima objasnit sto zelim kazati... Vidi, apsolutno postujem i podrzavam tvoju odluku...ali ako mozemo izbjeci neku bitku, u ovom zivotu koji nas bombardira sa svih strana, onda je nije lose izbjeci. Hocu reci da ako ti nesto nema neko znacenje onda se oko toga ne treba dizati veca prasina nego je potrebno...OK ne priznajes je ali dajes joj vecu tezinu svojim postupkom nego da si se racimo ipak vjencala u crkvi...ma ne mogu ovako dobro objasnit, a da ne napisem roman, a ne post.
Inace, znam kako izgleda maticni...i kako izgledaju i crkve (iako osobno ne idem bas u crkvu)...ali nije poanta u tome...
Mislim, u potpunosti te kuzim. Zbilja. Samo sa vremenom skuzis da je neke krutosti bolje otpustiti. Nadam se da se ne ljutis ako kazem da ces mozda to shvatiti kad budes starija. Ne apeliram time na tvoje fizicke godine. Nikako! Nego jednostavno za neke stvari treba vremena. Mozda do nekih neikada ne dojdes (ti, ja, bilo tko), a do drugih dojdes...bude ti ko neki "klik" i projasni ti se masu stvari...ne kazem da ova tvoja odluka spada u nesto sto je krivo...nikako! Samo to koristim kao primjer kako ponekad guramo nesto bas kako bi naglasili da smo protiv toga i stvaramo si bespotreban teret... Bespotreban teret treba odbaciti. Uostalom to protiv cega se mi dizemo na sve cetri noge dobija tezinu takvom reakcijom. Ako ti nesto nije bitno bolje je tome prici sa lezernoscu... Borbe je bolje birati ako je moguce...

Jos jednom naglasavam da je tvoja odluka samo primjer da priblizim ono sto zelim reci. U svakom slucaju se slazem i postujem tvoju odluku samim time sto je tvoja i odnosi se na tebe.

Nadam se da sam nesto uspjela objasnit ovaj put...i da se nitko ne ljuti :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:09 pm

vladimir je napisao/la:
E vidis:to dete koje bih ja oteo i ....da ja sam kriv a ne Bog.
A sto je to dete ucinilo da mu se to desi i gde je On bio ili sto nije poslao nekoga da mi stane na put?Mislim ovako mozemo do sutra,a ljudi cesto i ubijaju u njegovo ime jer time se ta bagra ogradjuje od sopstvene odgovornosti.

Pa zato i kazem...Ako predpostavimo da imamo slobodnu volju. I da li se mi mozda zelimo rjesiti tog tereta slobodne volje?
Ako te ja udarim to je moja odluka. Moja slobodna volja. Ako bi se svaki put otvorilo nebo i sprjecilo udarac onda to zasigurno ne bi bila slobodna volja...
Ako me kuzis...
I ako predpostavimo da imamo slobodnu volju, naravno.

:)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
malena
Moderator
malena


Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 2633
Age : 38
Location : Split
Registration date : 18.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:15 pm

Naravno da se ne ljutim i shvaćam što želiš reći.
Ljudi kojima to smeta što ja nisam vjenčana u crkvi nisu iz moje uže familije, tako da mi i nije bitno šta drugi misle. Obitelj mi je zadovoljna mojim izborom i to mi je dovoljno. Prijatelji također, jer se krećem u takvom društvu gdje manje više svi mislimo slično. Tako da ti usputni, recimo pomalo nebitni ljudi koji mi postavljaju takva pitanja... Ne gledam na raspravu s njima kao bitku. Bitka bi bila sa mojim bližnjima... Kužiš?
Ali shvaćam što želiš reći...
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 54
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:20 pm

Namcor je napisao/la:
vladimir je napisao/la:
E vidis:to dete koje bih ja oteo i ....da ja sam kriv a ne Bog.
A sto je to dete ucinilo da mu se to desi i gde je On bio ili sto nije poslao nekoga da mi stane na put?Mislim ovako mozemo do sutra,a ljudi cesto i ubijaju u njegovo ime jer time se ta bagra ogradjuje od sopstvene odgovornosti.

Pa zato i kazem...Ako predpostavimo da imamo slobodnu volju. I da li se mi mozda zelimo rjesiti tog tereta slobodne volje?
Ako te ja udarim to je moja odluka. Moja slobodna volja. Ako bi se svaki put otvorilo nebo i sprjecilo udarac onda to zasigurno ne bi bila slobodna volja...
Ako me kuzis...
I ako predpostavimo da imamo slobodnu volju, naravno.

:)
Kuzim te ali ne bih znao konkretno odgovoriti jer da li imamo ili nemamo slobodnu volju je za mene licno filozofsko pitanje.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:21 pm

šta je slobodna volja?
ja bi je opisala ovako. to je kao da hodamo po minskom polju a slobodna volja se očituje u tome kuda ćemo krenuti, lijevo ili desno. mine su oni postupci koje smo sami za ovog ili onog života postavili sami sebi. dakle, i tu se očituje slobodna volja, pod pretpostavkom da zakon karme funkcionira. e sad, šta se nas kao pojedince uopće pitalo kad su se određivalli zakoni? postoji li demokracija u Božjim odlukama. pita li On nas dalli se slažemo sa zakonima? ili nas je postavio ko dječicu u igralište, odredio igru i pravila?
uostalom šta mu je sve to trebalo. ako mi potječemo od izvora tj. Boga i poslani smo u svijet da bi na tom putu nešto naučili i u konačnici se vratili k Njemu, šta nas je uopće slao na put? zar nebi bilo jednostavnije da smo ostali uz njegove skute?

to su pitanja koja ponekad postavljam sama sebi. odgovori će valjda doći nekad a možda i nikad.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:32 pm

malena je napisao/la:
flo je napisao/la:

čuj, ja sam tip koji ne voli tradiciju, od nje mi se diže kosa na glavi. ne volim kad me netko stavlja u kalupe. nekome je to ko dobar dan, meni nije. ovo je moj život i radit ću s njim šta me volja. dokle god ne štetim nikome sa svojim postupcima, dobro je. polazim od osnove da svatko ima pravo izbora i sama se ne petljam u tuđi.

Lijepo rečeno i potpuno se slažem s tim.
Kao da si mene opisala... hug

Mislim da nema potrebe da ti se dize kosa na glavi. Pa ti ionako lijepo zivis po svom izboru. Zasto se nervirati sto neko drugi zivi po trsdiciji - to je njihov izbor.
Da se razumjemo ni ja nisam od tradicije. Recimo ne postujem nekoga jer je fizicki stariji vec po onome ko je ta osoba. Isto vrijedi i obrnuto. A to recimo ne prolazi dobro... Ali ako se nesto radi na neki nacin ne znaci da je ispravno. Ali isto tako ako se odlucimo prkositi SVEMU onda vise ne stizemo zivjeti. Eto Flo i ti ipak ides na obiteljske vecere i kitis bor...to je jedna lijepa tradicija i zasto je ne napraviti...ne smatram te ukalupljenom zbog toga. Vise mi je netko ukalupljen ko ima stav "Ja sam protiv svake trdicije!" jer se taj sam ukalupio...u nihiliste...a najlakse je biti nihilista danas (i uvjek)... Takav stav je naporan i optercujuci... Misljenja sam da je poanta shvatiti i znati razpoznati bitno od nebitnog... ali isto tako i prihvatiti neke stvari koje mozda cak i spadaju u tradiciju i mozda i nisu bas ni najispravnije ali ne moze se sve odmah i protiv svega. Sve u svoje vrijeme.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:43 pm

malena je napisao/la:
Naravno da se ne ljutim i shvaćam što želiš reći.
Ljudi kojima to smeta što ja nisam vjenčana u crkvi nisu iz moje uže familije, tako da mi i nije bitno šta drugi misle. Obitelj mi je zadovoljna mojim izborom i to mi je dovoljno. Prijatelji također, jer se krećem u takvom društvu gdje manje više svi mislimo slično. Tako da ti usputni, recimo pomalo nebitni ljudi koji mi postavljaju takva pitanja... Ne gledam na raspravu s njima kao bitku. Bitka bi bila sa mojim bližnjima... Kužiš?
Ali shvaćam što želiš reći...

Pa naravno! I naglasila sam da je to sa vjencanjem samo primjer. Ne nesto osobno. Ti i muz ste najbitniji i birate sebi. Ne drugome. I obitelj i prijatelji se slazu. Pa tu nema ni mjesta necem drugom! Sto se tice ovih vanjskih zabadala...hehe...ti su mi najdrazi...i sa takvima mi je cak gust uletit u raspravu koju skresem za tri sekunde...hehe :)

A kod mene to drugacije izgleda...obitelj i to...dosta je mjesovitog stava tu (i tu mislim i na crkvu i na tradiciju i na sve to o cemu ja imam svoj stav)...ja mislim svoje ali kompromis je najbitniji kod nekih prakticnih izvedbi...
Samo da kazem kada bi neki znali cime se sve bavim u zivotu proglasili bi me vjesticom i izgnali iz zajednice ;)
Sto je najsmjesnije jos od malena me ekipa iz sale zvala vjesticom...a kad ono...zbilja! ;) :D

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:46 pm

He he, i mene bi proglasili vješticom, iako nisam. Žao mi je što se ne mogu uključiti u raspravu, sad sam samo u prolazu, a ovo se vrlo zanimljivo razvija lol

Vraćam se malo kasnije mase
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:50 pm

vladimir je napisao/la:

Kuzim te ali ne bih znao konkretno odgovoriti jer da li imamo ili nemamo slobodnu volju je za mene licno filozofsko pitanje.

Da, o tome bi se dalo diskutirati...ali na kraju se zatvori krug...cini mi se da dok ne shvatimo zasto smo na ovom svijetu tesko je sagledati i slobodu kojom raspolazemo. A kako ne znamo zasto smo stavrno tu vec mozemo samo nagadjati...onda i pitanje slobodne volje ostaje ne odgovoreno...

Neki tvrde da je imamo, drugi da je sve zapisano... Mozda je sve po malo...

Tesko je tvrditi...jer zapravo ne znamo...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:51 pm

svjetloisjena je napisao/la:
He he, i mene bi proglasili vješticom, iako nisam. Žao mi je što se ne mogu uključiti u raspravu, sad sam samo u prolazu, a ovo se vrlo zanimljivo razvija lol

Vraćam se malo kasnije mase

Suti i ja eskiviram na poslu :P

Pozz!

_________________
Respect
[Vrh] Go down
malena
Moderator
malena


Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 2633
Age : 38
Location : Split
Registration date : 18.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 1:55 pm

Nisam protiv svake tradicije, ali mi se ne sviđa to što ljudi žive po nekim tradicionalnim uvjerenjima samo zato jer je to tako, odnosno jer tako tradicija nalaže da treba biti i zato nešto rade. Ja kitim bor jer mi se to sviđa, ne jer je to tradicija. Ja ne skidam bor dan prije pravoslavnog božića kao što nalaže rimokatolička crkva, nego kad mi dosadi, zatreba mista i sl.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 2:08 pm

flo je napisao/la:
šta je slobodna volja?
ja bi je opisala ovako. to je kao da hodamo po minskom polju a slobodna volja se očituje u tome kuda ćemo krenuti, lijevo ili desno. mine su oni postupci koje smo sami za ovog ili onog života postavili sami sebi. dakle, i tu se očituje slobodna volja, pod pretpostavkom da zakon karme funkcionira. e sad, šta se nas kao pojedince uopće pitalo kad su se određivalli zakoni? postoji li demokracija u Božjim odlukama. pita li On nas dalli se slažemo sa zakonima? ili nas je postavio ko dječicu u igralište, odredio igru i pravila?
uostalom šta mu je sve to trebalo. ako mi potječemo od izvora tj. Boga i poslani smo u svijet da bi na tom putu nešto naučili i u konačnici se vratili k Njemu, šta nas je uopće slao na put? zar nebi bilo jednostavnije da smo ostali uz njegove skute?

to su pitanja koja ponekad postavljam sama sebi. odgovori će valjda doći nekad a možda i nikad.

Evo super primjer... Flo lijepo opisala sto bi mogla biti slobodna volja...i mogla bi biti bas to. Svi mi imamo sami sa sobom ovakve ili slicne price i pitanja. Pa evo Floina je dobra i na mjestu kao i svaka druga. I tu vidimo ono glavno - a po meni je to potreba da se postave zakonitosti. Zakonitosti za koje mi zapravo ne znamo da li vrijede ali bez kojih ne mozemo ni poceti razvijati teoriju. Pa je tako potrebno PREDPOSTAVITI da UOPCE IMAMO slobodnu volju. PREDPOSTAVITI ZAKON karme. A na taj nacin funkcioniraju i vjere...dojdu sa hrpom zakona za koje zapravo nitko ne zna je li to uopce blizu icemu ali oni ih postave kao dogme i gotova prica...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimesri stu 28, 2007 2:15 pm

malena je napisao/la:
Nisam protiv svake tradicije, ali mi se ne sviđa to što ljudi žive po nekim tradicionalnim uvjerenjima samo zato jer je to tako, odnosno jer tako tradicija nalaže da treba biti i zato nešto rade. Ja kitim bor jer mi se to sviđa, ne jer je to tradicija. Ja ne skidam bor dan prije pravoslavnog božića kao što nalaže rimokatolička crkva, nego kad mi dosadi, zatreba mista i sl.

E, da...i po meni je to ispravno... Bezveze mi je nesto raditi jer je to tako...princip majmun radi sto majmun vidi...predpostavljam da znate pricu o tome...
Ali neke stvari se ipak rade i preuzete su iz tradicije svidjalo se to nama ili ne.

:)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
B&W
Riba
B&W


Female
Gemini Dog
Broj postova : 104
Age : 41
Registration date : 21.12.2007

Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitimepet pro 21, 2007 11:35 pm

Odmalena sam odgajana da idem u Crkvu, da se drzim zapovijedi..
Mozda grijesim ali ako se drzim slijepo tih 10 zapovijedi, svi me gaze a ja bih trebala okretati drugi obraz? Pa sta ce onda ostati od mene?
Drzim se nekih ali vise je to neki moral i nema veze sa vjerom vec osjecajem za dobro i zlo. Ipak se molim prije spavanja i kad mi je tesko.. I vjerujem Boga ali kao nekoga ko mi je udahnuo zivot i dao tijelo pa se ti snadi i napravi najbolje sto mozes i znas.. imamo slobodnu volju..
U Crkvu necu jer su popovi licemjerni i ovaj iz moje zupe je kurvis teski..
sex
[Vrh] Go down
Sponsored content





Vjera u Boga - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Vjera u Boga   Vjera u Boga - Page 5 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Vjera u Boga
[Vrh] 
Stranica 5 / 23.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 23  Next
 Similar topics
-
» nova vjera... pridruzite se..
» Vjera bez nade, smisla i cilja............
» Moralnost bez Boga
» Evolucija Boga

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: