Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Meditacija

Go down 
+30
Kahali
2pac
Madonna
Prizemljivac
Michael1
Zyon
timaritelj
primitive101
Green
MoW
Sedežničar
wanderer
Dantalion
Marko251988
Annabel Lee
MaTT
guitar_master
Flamezar
ukiss
flory
Chakotay
garfild
zvezda
floridana
gloria_g
Nefertiti
Galileo Galilei
Alpha
Svjetloisjena
Merkurica
34 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next
Autor/icaPoruka
timaritelj
Višestanični organizam
timaritelj


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 57
Age : 38
Location : vinkovci
Registration date : 04.10.2013

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimečet lip 19, 2014 5:57 pm

Eto super što se razumijemo ovo što ja radim sa disanjem tzv.meditacija ne znam ništa o tome pa sam mislio da meditiram kakva je korist od ovoga što ja radim i molim te da objasniš kako se stvarno meditira?
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimečet lip 19, 2014 9:13 pm

To sto ti radis je valjda nekakvo prvo sirenje Svjesti na obicno skrivene tokove zivotne energije (prane), zatim na osjecaje fizickog tjela a vrlo brzo ces postati Svjestan i emotivnih-osjecajnih vrtloga u podsvjesti a nakon toga i vrtloga sastavljenim od koncepata. Kako zivotna energija tu zapravo povezuje fizicko tjelo sa emotivnim i konceptualnim (intelektualnim),to znaci da samo pracenjem prane osoba moze Osvjestiti ta tri agregata u kojima imamo mnostvo vezanosti.

Dakle taj proces se tice ciscenja vezanosti i odklupcavanja djelova Sebe koji su zarobljeni u fizickom tjelu,u osjecajima i u konceptima. To nije meditacija,nego ciscenje vezanosti za ta tri (od ukupno pet) karmickih agregata u kojima smo se vezali,iako pravo Ja nije nista od toga.

Buddha je taj proces pracenja disanja i preko njega pracenje sve dubljih i dubljih desavanja u podsvjesti zvao anapana,a ne meditacija. Za meditaciju je on koristio rjec dhyan,i definisao je ukupno osam dhyana,kao osam baza,osam stanja bica u kojem bice postoji i zivi ali to nisu Voljna stanja, dakle ne mozes u njih uci Voljno,nego oni nastanu kao posljedica kvalitetnog i najcesce dugotrajnog ciscenja vezanosti za odredjene agregate. Npr prvi prava dhyana ima sljedece karakteristike:

1. Fizicka ekstaza (pozuda je transformisana i svaka celija je konstantno u orgazmu,to je kraj seksualne alhemije i rada sa Kundalini vatrom koja je istopila pozudu,to je takodje sloboda od prva dva agregata,pogotovo je bitna sloboda od agregata osjecaja),
2. Mentalna sreca (Um koji diskriminise objekte pet cula je prestao to da radi,i ne projektuje zelje u objekte cula,te je stalno srecan),
3. Jednoumna apsorbcija,ekvivalentnost Uma,diskriminatorni Um je apsorbovan i ne diskriminise objekte cula,postoji samo cista Svjest,nedualnost.
4.Jednoumna koncentracija,cjeli Um je postao kao jedna tacka ciste koncentracije ali bez objekta koncentracije,
5. Sposobnost Uma da se koncentrise na neki objekat,
6. Sposobnost Uma da dublje istrazuje neki objekat.

U drugoj dhyani se gube osobine 5 i 6 jer predstavljaju patnju i ometaju dalji napredak.

To ti je opis prvog meditativnog stanja,a ja ti jedino mogu reci da se meni 100posto slaze sa mojim iskustvom. Ali ja do toga nisam dosao ''meditiranjem'' niti ja sada ''meditiram''.Meditativno stanje je stanje bez Uma i Volje na jedan nacin,ili bolje reci stanje ciste Volje i Uma koji ni na sta nije fokusiran ali je uzasno mocan i spreman da se koncentrise kada zatreba. Shvatas,to je kao stanje djecjeg Uma,kao djete do odprilike 3-4 godine,kada djecji Um ne pravi razlike u objektima cula,nego sve Vidi kao jedno. Ne mozes ti silom Sve vidjeti kao Jedno,jer sama ta sila i to htjenje potice od toga djela Uma cijom prestankom rada se Sve i vidi kao Jedno,zato to svi opisuju kao da juris svoj rep,paradoks.

Ono sto mozes raditi Voljno,to je suocavanje sa svim svojim potisnutim i energetski nabijenim sjecanjima,osjecajima i mislima koje ti kruze oko Svjesti u podsvjesti i koje samo cekaju da ti preuzmu Volju.Kada ne bi bilo tih potisnutih djelova tebe,ti bi stalno bio u meditativnom ne-voljnom stanju. Dakle ta anapana i vipasana,pracenje disanja i preko njega ciscenje tih minskih polja u podsvjesti, se koriste Voljno,i ako se dovoljno dugo i kvalitetno rade,izvuces pranu tj zivotnu energiju koja povezuje tvoju Volju i te objekte Uma u vidu osjecaja i misli,i onda kao posljedica toga te pukne takvo meditativno stanje da ne mozes vjerovat, apsolutno nista sto si do tada dozivio se ne moze mjeriti sa time po kolicini srece,ekstaze,stvarnosti,cistine,srece i tako dalje.A to je samo pocetak. Kao hiljadu orgazama odjednom,bukvalno,zato se u to i ulazi odjednom,polako se cisti podsvjest,jer samo ciscenje i izvlacenje prane mjenja fizicko tjelo,a to sporije traje nego mjenjanje Uma i dobijanje Mudrosti.

Dakle mozemo pricati o pravilnoj anapani posto shvatam da radis takvo nesto odprilike. Koje su prednosti toga?

Pa nevjerovatne.Otvorices sve kanale i osloboditi svu pranu,bices pun energije,stalno u ekstazi,totalno izgubljen u Stvarnosti Svjesti Bogu,zovi to kako oces.Nece biti tebe,bice samo Bog koji zivi kroz Tebe i samo ces teziti da sto vise nestane tvoje malo iluzorno Ja i da mjesto ustupi stvarnosti. Fizicko tjelo ce se takodje mjenjati,uzasno ce se mjenjati,pogotovo tvoji osjecaji tjela. Ima tu svega i svacega sto se tice promjena,bilo fizickih bilo mentalnih. Vecina hriscanskih mistika i svetaca su dosli do prve ili druge dhyane a cuda koja su radili su bila moguca jer su transformisali fizicko tjelo i bili prepuni energije i kontrole nad pranom kao i astralnom razinom. Doduse vecina ih nije realizovala temelj Uma,a to je bitno,a ne ta meditativna stanja.
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimečet lip 19, 2014 9:58 pm

Što su tebi ljudi govorili kad si se počeo mjenjati, koje su bile reakcije?
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimečet lip 19, 2014 10:40 pm

Zavisi kako te ko vidi i kako vidi samog sebe.A ako ti ne vidis samog sebe,ne mozes vidjeti ni druge,a sa dosta takvih sam okruzen.Uglavnom me svjesno ili nesvjesno hoce ukalupiti u njihove projekcije,sto je meni dosta smjesno,pa onda biram da se igram sa njima,da glumim i budem njihova projekcija koju bolje vidim nego oni sami i tako je pokusavam izcupati iz njih i probuditi ih.

Uglavno,to mi nije ni bitno,tj te ljude sa kojima sam okruzen zasada ne vidim kao nekakavo relevantno ogledalo u kojem bi se trebao gledati i raditi reality checkove. Ono sto sam tada shvatio u vezi karme,je da ako je neko rob iste,tebi moze izrasti druga glava i taj ce i dalje vidjeti samo ono sto mu karma dozvoli da vidi.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimepet lip 20, 2014 3:27 pm

@timaritelj i @primitive: Temu Meditacija već imamo na Duhovnosti, stoga sam novootvorenu temu na Parapsihologiji spojio s tom temom.
Molim da ne otvarate nove teme za stvari koje već postoje, osim ako ne postoji jako dobar razlog za to. A za ovo ne postoji.

@primitive Nisi mi odgovorio na moje pitanje, pa ga ponovno citiram:
MoW je napisao/la:
@primitive Patanjali u svojim Yoga sutrama spominje da u jednom stupnju razvoja svijesti ostaju još samo samskare, kojih se isto treba riješiti. Nije baš jasno objašnjeno što su to samskare. Wikipedia mi kaže da su to ustaljeni odgojni obrasci koji više služe kao dokaz dobrog odgoja, kulturno uvjetovanog, nego stvarnog duhovnog rasta. Jesu li to te larve koje spominješ ili su larve ipak nešto drugo od samskara?


_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimepet lip 20, 2014 5:21 pm

znam da nisam odgovorio ;) pitanje je jako dobro, smisljam kvalitetan odgovor,a i podsjecam se kako je to definiso Patandjali,kako Buddha, a kako Shankara, pa da spojim to sa necim mojim i otvorim neka nova pitanja.

Ukratko, dok ne napisem nesto kvalitetnije, astralne larve postoje na astralnom energetskom tjelu,a samskare su povezane sa Kauzalnim i teze su za cistiti. Dosta astralnih larvi su zapravo posljedica stvaranja samskari,sto znaci ako ispraznish takvu larvu,maknuo si samo spoljasnju masku problema,a kljucni problem je samskara. Rekao bih da pored samskare,kljucan problem predstavljaju karmicke sjemenke,a da su astralne larve zapravo samo dio te sjemenke,ucahuren na astralu.Djelovanje sa cistog Kauzala ne stvara nove karmicke sjemenke niti samskare niti astralne larve i to je valjda prava sloboda od posljedica djelovanja.
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimepet lip 20, 2014 6:17 pm

Pošto si ti realizirao Temelj Uma, ti si zato ubio dvije muhe jednim udarcem, jel tako? :D

Inače, što misliš o Michaelu Brownu i njegovom procesu prisutnosti? Svi hvale knjigu i tvrde da čisti astralne larve.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimepet lip 20, 2014 8:05 pm

realizacija temelja Uma uopste ne dira karmicke sjemenke,samo ih je tada mnogo lakse istrositi jer imas referentnu tacku. Sto se tice toga autora,prvi put cujem :) daj neki link za pdf ako imas ;)
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimepet lip 20, 2014 10:53 pm

[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimesub lip 21, 2014 3:05 pm

primitive101 je napisao/la:
znam da nisam odgovorio ;) pitanje je jako dobro, smisljam kvalitetan odgovor,a i podsjecam se kako je to definiso Patandjali,kako Buddha, a kako Shankara, pa da spojim to sa necim mojim i otvorim neka nova pitanja.

Ukratko, dok ne napisem nesto kvalitetnije, astralne larve postoje na astralnom energetskom tjelu,a samskare su povezane sa Kauzalnim i teze su za cistiti. Dosta astralnih larvi su zapravo posljedica stvaranja samskari,sto znaci ako ispraznish takvu larvu,maknuo si samo spoljasnju masku problema,a kljucni problem je samskara. Rekao bih da pored samskare,kljucan problem predstavljaju karmicke sjemenke,a da su astralne larve zapravo samo dio te sjemenke,ucahuren na astralu.Djelovanje sa cistog Kauzala ne stvara nove karmicke sjemenke niti samskare niti astralne larve i to je valjda prava sloboda od posljedica djelovanja.

Aha, tako znači. Hvala ti na odgovoru!

Pitam se kako onda nastaju samskare. Ako je to nešto što se najteže raskida, onda se vjerojatno radi o svim kulturnim uvjetovanostima kao što su običaji i religija, ali i o biološkim uvjetovanostima uključujući i posebnu vezu roditelj-dijete, potrebu za hranom i sličnim duboko ukorijenjenim obrascima.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimesub lip 21, 2014 7:12 pm

pa potreba za hranom se i ne raskida :) veza roditelj djete je cisti astral sa strane djeteta koje se ocjeca ugodno, dok dosta roditelja manifestuje Kauzal prema svome djetetu,dakle totalna predanost i sluzenje djetetu bez obzira na ponasanje djeteta. Samskare bi trebale biti Voljne impresije,odnosno kada reagujes na odredjeni nacin radi odredjenih formi iz vanjskog svjeta ili koncepata.Kada se previse zacahuris fiksnih nacinom ponasanja to bi znacilo da si preveliki rob samskara,tj da uvjek reagujes na isti nacin,kao robot,kao da nemas Volju nego si totalno predodredjen i predvidlji. Mislim da je to jos dublje nego obicaji i religija. Mislim da je najdublji dio tu vezan za osjecaj smrtnosti i da je taj osjecaj i taj strah jedan od glavnih uzroka vecina samskara koje nastaju nakon toga.Kada izgubis taj strah ili bar prihvatis smrt kao cinjenicu,onda i drugacije reagujes na stvari koje bi te prije toga plasile pa bi bjezao.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimened lip 22, 2014 12:06 am

primitive101 je napisao/la:
pa potreba za hranom se i ne raskida :) veza roditelj djete je cisti astral sa strane djeteta koje se ocjeca ugodno, dok dosta roditelja manifestuje Kauzal prema svome djetetu,dakle totalna predanost i sluzenje djetetu bez obzira na ponasanje djeteta.

Pa, da. Ali to bi se sve trebalo nadići, zar ne? Čak i pozitivni obrasci uma (aklišta vrittiji) se trebaju nadići na kraju. Barem tako tvrdi Patanđali.

Citat :

Samskare bi trebale biti Voljne impresije,odnosno kada reagujes na odredjeni nacin radi odredjenih formi iz vanjskog svjeta ili koncepata.Kada se previse zacahuris fiksnih nacinom ponasanja to bi znacilo da si preveliki rob samskara,tj da uvjek reagujes na isti nacin,kao robot,kao da nemas Volju nego si totalno predodredjen i predvidlji. Mislim da je to jos dublje nego obicaji i religija. Mislim da je najdublji dio tu vezan za osjecaj smrtnosti i da je taj osjecaj i taj strah jedan od glavnih uzroka vecina samskara koje nastaju nakon toga.Kada izgubis taj strah ili bar prihvatis smrt kao cinjenicu,onda i drugacije reagujes na stvari koje bi te prije toga plasile pa bi bjezao.

Uvriježena mišljenja i zapamćene navade, dakle. Kad odgovaramo a da nismo dobro promislili je li to što govorimo istina? Moguće da su to te uvjetovanosti, da. To bi bilo nešto kao da nas pitaju tko smo, a mi ponosno kažemo da smo Hrvati, umjesto da odgovorimo da smo trenutno duša inkarnirana u fizičkom tijelu na Zemlji. nesvjesna svoje prave biti. :)
Strah od smrti smatra se inače jednim od pet problematičnih vrittija. Nisam siguran da je taj strah samskara, ali moguće da je. Morao bih ponovno pročitati taj dio sutri.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimepon lip 23, 2014 10:42 am

Prim, a ono kada se u anapani oci okrenu navise kao na slikama Babajija, mozes nesto o tome?
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimepon lip 23, 2014 10:52 am

pa ako su okrenute negdje,ali miruju,to je onda definitivno nekakva apsorbcija dualnog Uma, samadhi.A ako se pokrecu non stop to je onda praznjenje necega iz podsvjesti definitivno.
[Vrh] Go down
Michael1
Riba
Michael1


Male
Taurus Broj postova : 161
Age : 1975
Location : Legoland
Registration date : 19.05.2014

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimesri srp 09, 2014 10:21 am

Ako nastavite slijediti ,101, i njegove tele-savjete zavrsit cete i psihijatriji, prije ili kasnije. To sto on radi u virtuali, zabranjeno je.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimesri srp 09, 2014 5:12 pm

@Michael1 Ovakvi komentari su neproduktivni i nepoželjni na ovom forumu. Ili imaj nešto dobro i konstruktivno za reći, ili rađe šuti.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimesri srp 09, 2014 7:40 pm

Michael1, pa ti ne samo da nemas bilo kakvo iskusvo iz budizma i drugih duhovnih sistema nego ga nemas cak i iz hriscanskih tehnika  poput molitve i pokajanja a za tihovanje da i ne govorim.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimesri srp 09, 2014 8:50 pm

Jel to Jahve prica kroz tebe,a Michael :) Pokloni mu ruzu :)
[Vrh] Go down
timaritelj
Višestanični organizam
timaritelj


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 57
Age : 38
Location : vinkovci
Registration date : 04.10.2013

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimesub srp 26, 2014 5:16 pm

Merkurica je napisao/la:
"Meditacija je postupak duhovnog samoudubljivanja. Termin potiče iz grčkog "medomai" i latinskog "meditari". Oboje znači razmišljati, pripremiti se za nešto, ući u sebe... Ovaj postupak je poznat još iz šestog stoljeća, kada je u Indiji nastao budizam i kada se razvilo učenje po kojem se samospoznajom i proširenjem svijesti putem prosvjetljenja dolazi do harmonije između tijela, duha i duše.

Uobičajeno iskustvo ljudi koji počinju meditirati je da vide zastrašujuća priviđenja, ili postaju svjesni duboko ukorijenjenih kompleksa za koje možda nisu znali da postoje. Shvaćaju da imaju strahove kojih prije nisu bili svjesni. Razlog tome je što svijest za vrijeme meditacije funkcionira na podsvijesnom nivou i osvjetljava komplekse, strahove itd. Prije su bili svjesni samo manifestacija ovih strahova u obliku ljutnje, mržnje, depresije itd. Kada se jednom suočimo sa ovim duboko ukorijenjenim kompleksima možemo ih otkloniti (reprogramiranjem uma) i postići veću sreću u životu. Za vrijeme meditacije ljudi također postaju svjesniji unutrašnjih procesa u tijelu. Ovo je zbog toga što je svijest svjesna aktivnosti koje kontroliraju tjelesne funkcije.

Ukoliko se ne otkloni većina kompulsivnih strahova iz nižeg uma teško je postići više stupnjeve meditacije. Dublja stanja meditacije nije lako postići jer su kompleksi toliko jaki da skoro automatski privlače pažnju na sebe. Mada postoje mnoge sfere na koje se svijest može usmjeriti, ona ipak biva privučena aktivnostima nižeg uma kao željezo magnetom. Izgleda kao da perverzno uživa boraveći u strahovima i fobijama.

U višim stanjima meditacije, svijest prlazi u viši um ili predio nadsvijesti. Svijest se uzdiže iznad racionalne misli i vidimo aktivnosti koje izgledaju bliže stvarnosti. Meditant ulazi u dimenzije inspiracije i prosvjetljenja i počinje istraživati dublje istine i aspekte postojanja. Ulazi u nove sfere, nova područja postojanja, koja su se do tada nalazila samo u njegovoj mašti i izgledala mu nedostižna.

Vrhunac meditacije je samorealizacija."

preuzeto s http://public.carnet.hr/~nzimjan/meditacija.htm

Što mislite o meditaciji? Meditirate li? Koje tehnike meditacije koristite?
Ja trenutno meditiram na slova, malo eksperimentiram. zubo
Naj običnija psihološka vježba i nema nikakve veza sa duhovnosti to je zabluda.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimesub srp 26, 2014 7:52 pm

a psiha je kao nesto razlicita od duha u Apsolutnom smislu,jel ;)
[Vrh] Go down
timaritelj
Višestanični organizam
timaritelj


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 57
Age : 38
Location : vinkovci
Registration date : 04.10.2013

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimened srp 27, 2014 5:22 pm

primitive101 je napisao/la:
a psiha je kao nesto razlicita od duha u Apsolutnom smislu,jel ;)
Itekako je različita
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimened srp 27, 2014 10:21 pm

U suštini, psiha i duh nisu različiti jer bilo kakva suštinska različitost toga dvoje nema smisla. Razmislimo malo o tome.

@Timaritelj, što misliš, čega je naša psiha dio? Što je to psiha? Kakav je odnos psihe i uma, uma i intelekta i konačno, psihe i duše i konačno, duha i duše?

Inače, meditacija nije glagol, to nije radnja, to je naziv za točno određeno stanje. Zato je potpuno besmisleno reći: idem meditirati. Bilo bi bolje reći: idem smiriti taj um.


_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
timaritelj
Višestanični organizam
timaritelj


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 57
Age : 38
Location : vinkovci
Registration date : 04.10.2013

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimened srp 27, 2014 11:22 pm

MoW je napisao/la:
U suštini, psiha i duh nisu različiti jer bilo kakva suštinska različitost toga dvoje nema smisla. Razmislimo malo o tome.

@Timaritelj, što misliš, čega je naša psiha dio? Što je to psiha? Kakav je odnos psihe i uma, uma i intelekta i konačno, psihe i duše i konačno, duha i duše?

Inače, meditacija nije glagol, to nije radnja, to je naziv za točno određeno stanje. Zato je potpuno besmisleno reći: idem meditirati. Bilo bi bolje reći: idem smiriti taj um.


Duh je pokretač našeg tjela tako i psihe.
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimened kol 03, 2014 3:08 pm

"Ljudi pričaju o Predaji, ali pitanje je: Šta bi ste predali? I kome bi ste to predali?
Objektivno nemate ništa, šta onda možete predati? Objektivno ne poznajete ni Sebe ni Boga, onda kome bi se predali?

Čovjek živi zatvoren u zidove mišljenja i emocije, u unutarnjem svijetu koji je stvorio sam od sebe, koji mu je nametnut kao jedan jedini a on ga prihvatio. U tom svijetu smišlja bogove i boginje ne uviđajući jednostavnu istinu da on kao čovjek ne postoji. Postoji samo riječ i misao o “ja” koja mu daje osjećaj njega samog, emocija koja je pokret energije (prane), pokret vitala i “ja” koje mu daje osjećaj da je to njegova emocija. Postoji ideja o tome što je, postoji slika o tome tko je. Postoje ljudi oko njega koji imaju sve isto kao i on sam, postoje maske i uloge koje svi igraju a i on sam ih igra. Postoje gurui i učenici koji igraju igru jer bez nje bi bili suočeni sa ništavilom ispod svoje kože. Postoje Ideje, Učenja, Tradicije koje stvaraju oni koji moraju biti identificirani nečim jer bez toga ne postoje, nema ih. Postoje oni koji traže smisao i nameću ga onom što im se sviđa i oni koji ne vjeruju u smisao već u besmisao i nameću ga svemu što im se ne sviđa. Postoji svijetlo i tama i čula koja tome svjedoče. Postoji i svjedok koji ne postoji bez svjedočenog. Postoje religije koje ne postoje bez onih koji vjeruju u čuda koja im se prodaju. Postoje Učenja koja ne postoje bez učenika koji ne postoje bez Učitelja koji ne postoji bez Učenja.

Krug. Postoji krug. Krug u kojem se smjenjuje sve i ništa. Krug koji okružuje percepcija i percipirano u stalnom kruženju oko svoje osi. Krug koji daje dojam da ima neko tko kruži i u čemu kruži.
Postoje oni koji vjeruju da ima nešto izvan kruga i ne vide dvojnost svoje misli. Izvan kruga nema kruga ali nema ni kruga ako nema onog izvan. Postoji ideja Samo-promatranja koje stalno kruži ne shvaćajući čemu kruži. Onda postoji i Ideja o Predaji. Ideja o Predaji zamišljenom, umišljenom, imaginarnom koje je stvoreno jer krug postaje nesnošljiv. Postoji Bog kojeg su smislili i onda se imaginarnom predaju sa ciljem da postanu Bog. Nitko ne smije ostati tu gdje jeste bez Ideje, bez Boga, bez Predaje, bez samo-promatranja, bez svijeta i tame, bez oslonca religije, učenja, boga. Ostati bez ideje o nekom imaginarnom sebi i njegovoj imaginarnoj Istinskoj Prirodi. Nitko ne vidi Stvarnost. Svi vide stvarnost za koju vjeruje da je stvarnost.

Samo tu, ostati tu. Sam, nezaštićen, imaginaran, u snu, sa svim idejama i bogovima ili boginjama. Stajati tu otvoren, bolno iskren. Gledati širom otvorenih očiju. Čuti širom otvorene Emocije. Doživjeti imaginarno, doživjeti prolazno, doživjeti svoju smrt, doživjeti život, dokrajčiti. Doći do kraja. Probuditi se iz sna koji sanjamo o svemu što sanjamo. Vidjeti toga koji stvara sve to i razumjeti da sve to stvara i toga koji stvara sve to. To je krug koji nitko ne želi da vidi jer to je smrt.

Umrijeti ćeš. I to strašnom mukom. Odbačen od onog za što si umislio da je izlaz, da je istinsko, da je smije a i besmisao. Ostati ćeš sam. Sam samcat zureći u ogledalu u izblijedjele zjenice raširene strahom. Neće nikog biti da ti kaže “sve je u redu”. Nećeš to reći ni sam sebi jer nemaš kome da kažeš, jer Razumiješ da se samo otvaraju usta izgovarajući besmislene riječi pretvoreno u smisao samo tvojom imaginarnom vjerom. Na kraju, šta misliš da će ostati? I to što ostane kome li će se Predati i šta će se kome Predati? Ostati tu. Dragocjeno tu. Buljiti u prazninu iz same srži Praznine.

I tada, ako si Razumio raspoznati ćeš ono što je cijelo vrijeme snivalo imaginarne snove o oslobođenju. Razumjet ćeš da je Predaja uvijek bila samo Unutarnja i to uvijek onom koje teži Predaji. Ali samo onda kada Imaginarni Čovjek koji jesi umre. Nestane u prašini kao Mojsije čiji grob nikada nisu našli. Sahranio je sebe tamo gdje ga nitko ne može naći. Jer ga nikada nije ni bilo.
Grob Stvarnog ne postoji jer Imaginarno nikada nije ni bilo, onda gdje bi ga sahranili?

I ponovo te pitam:
Kome da se Predaš? Čemu da se Predaš? Tko da se Preda? I kojem Imaginarnom Snu koji si na imaginaran način označio Smislom?
Samo ostati tu. Zuriti u taj Ambis Imaginacije koji je sam ti. To je čin Predaje."

Bhaerava Kaala
[Vrh] Go down
timaritelj
Višestanični organizam
timaritelj


Male
Taurus Tiger
Broj postova : 57
Age : 38
Location : vinkovci
Registration date : 04.10.2013

Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitimened kol 03, 2014 6:29 pm

leont je napisao/la:
"Ljudi pričaju o Predaji, ali pitanje je: Šta bi ste predali? I kome bi ste to predali?
Objektivno nemate ništa, šta onda možete predati? Objektivno ne poznajete ni Sebe ni Boga, onda kome bi se predali?

Čovjek živi zatvoren u zidove mišljenja i emocije, u unutarnjem svijetu koji je stvorio sam od sebe, koji mu je nametnut kao jedan jedini a on ga prihvatio. U tom svijetu smišlja bogove i boginje ne uviđajući jednostavnu istinu da on kao čovjek ne postoji. Postoji samo riječ i misao o “ja” koja mu daje osjećaj njega samog, emocija koja je pokret energije (prane), pokret vitala i “ja” koje mu daje osjećaj da je to njegova emocija. Postoji ideja o tome što je, postoji slika o tome tko je. Postoje ljudi oko njega koji imaju sve isto kao i on sam, postoje maske i uloge koje svi igraju a i on sam ih igra. Postoje gurui i učenici koji igraju igru jer bez nje bi bili suočeni sa ništavilom ispod svoje kože. Postoje Ideje, Učenja, Tradicije koje stvaraju oni koji moraju biti identificirani nečim jer bez toga ne postoje, nema ih. Postoje oni koji traže smisao i nameću ga onom što im se sviđa i oni koji ne vjeruju u smisao već u besmisao i nameću ga svemu što im se ne sviđa. Postoji svijetlo i tama i čula koja tome svjedoče. Postoji i svjedok koji ne postoji bez svjedočenog. Postoje religije koje ne postoje bez onih koji vjeruju u čuda koja im se prodaju. Postoje Učenja koja ne postoje bez učenika koji ne postoje bez Učitelja koji ne postoji bez Učenja.

Krug. Postoji krug. Krug u kojem se smjenjuje sve i ništa. Krug koji okružuje percepcija i percipirano u stalnom kruženju oko svoje osi. Krug koji daje dojam da ima neko tko kruži i u čemu kruži.
Postoje oni koji vjeruju da ima nešto izvan kruga i ne vide dvojnost svoje misli. Izvan kruga nema kruga ali nema ni kruga ako nema onog izvan. Postoji ideja Samo-promatranja koje stalno kruži ne shvaćajući čemu kruži. Onda postoji i Ideja o Predaji. Ideja o Predaji zamišljenom, umišljenom, imaginarnom koje je stvoreno jer krug postaje nesnošljiv. Postoji Bog kojeg su smislili i onda se imaginarnom predaju sa ciljem da postanu Bog. Nitko ne smije ostati tu gdje jeste bez Ideje, bez Boga, bez Predaje, bez samo-promatranja, bez svijeta i tame, bez oslonca religije, učenja, boga. Ostati bez ideje o nekom imaginarnom sebi i njegovoj imaginarnoj Istinskoj Prirodi. Nitko ne vidi Stvarnost. Svi vide stvarnost za koju vjeruje da je stvarnost.

Samo tu, ostati tu. Sam, nezaštićen, imaginaran, u snu, sa svim idejama i bogovima ili boginjama. Stajati tu otvoren, bolno iskren. Gledati širom otvorenih očiju. Čuti širom otvorene Emocije. Doživjeti imaginarno, doživjeti prolazno, doživjeti svoju smrt, doživjeti život, dokrajčiti. Doći do kraja. Probuditi se iz sna koji sanjamo o svemu što sanjamo. Vidjeti toga koji stvara sve to i razumjeti da sve to stvara i toga koji stvara sve to. To je krug koji nitko ne želi da vidi jer to je smrt.

Umrijeti ćeš. I to strašnom mukom. Odbačen od onog za što si umislio da je izlaz, da je istinsko, da je smije a i besmisao. Ostati ćeš sam. Sam samcat zureći u ogledalu u izblijedjele zjenice raširene strahom. Neće nikog biti da ti kaže “sve je u redu”. Nećeš to reći ni sam sebi jer nemaš kome da kažeš, jer Razumiješ da se samo otvaraju usta izgovarajući besmislene riječi pretvoreno u smisao samo tvojom imaginarnom vjerom. Na kraju, šta misliš da će ostati? I to što ostane kome li će se Predati i šta će se kome Predati? Ostati tu. Dragocjeno tu. Buljiti u prazninu iz same srži Praznine.

I tada, ako si Razumio raspoznati ćeš ono što je cijelo vrijeme snivalo imaginarne snove o oslobođenju. Razumjet ćeš da je Predaja uvijek bila samo Unutarnja i to uvijek onom koje teži Predaji. Ali samo onda kada Imaginarni Čovjek koji jesi umre. Nestane u prašini kao Mojsije čiji grob nikada nisu našli. Sahranio je sebe tamo gdje ga nitko ne može naći. Jer ga nikada nije ni bilo.
Grob Stvarnog ne postoji jer Imaginarno nikada nije ni bilo, onda gdje bi ga sahranili?

I ponovo te pitam:
Kome da se Predaš? Čemu da se Predaš? Tko da se Preda? I kojem Imaginarnom Snu koji si na imaginaran način označio Smislom?
Samo ostati tu. Zuriti u taj Ambis Imaginacije koji je sam ti. To je čin Predaje."

Bhaerava Kaala

Molim te daj piši malo manje teksta i manje filozofije,kome se da sve to čitati i još razmišljati što si htjeo reči,jedino što sam shvatio iz teksta da si ateist eto....
[Vrh] Go down
Sponsored content





Meditacija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Meditacija   Meditacija - Page 6 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Meditacija
[Vrh] 
Stranica 6 / 11.Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Meditacija Ram Bahadur Bomjona
» Simboli i poruke tokom meditacija
» Kakva vam meditacija odgovara ovisno o horoskopskom znaku

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: