Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Evolucija

Go down 
+14
tomi
Fantom
MoW
Legionar
Casper
josip21
gloria_g
floridana
Alpha
sanja
Blizzard
kayser
Svjetloisjena
silver
18 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Autor/icaPoruka
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Pitanje za evolucioniste   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened kol 23, 2009 2:33 am

Nesto sam bas zaintrigiran i pitam se kako su one amebe onako glupe, svi evoluirali a amebe ostale amebe.
A i majmuni izgleda dosli pameti pa nece vise da evoluiraju u ljude.
Naizgled jednostavno razmisljanje ali bi se o ovom moglo dugo raspravljati i
dati manje vise dobrih odgovora i interesantnih razmisljanja.
Pa poklonici evolucije a i drugi naravno izvolite,iznesite svoje misljenje...
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened kol 23, 2009 10:08 am

Moguce je da se radi o samo dijelu pripadnika neke vrste koji su zivljeli u nesto neprikladnijim uvjetima i bili su prisiljeni evoluirati u nesto naprednije kako bi prezivjeli i samim tim odrzali vrstu. Naravno, to nije proces koji se odvio preko noci :)

Opcenito, u procesu evolucije bica dobivaju stvari koje im trebaju, a postpuno gube ono sto im vise ne treba. Tako smo se mi uspravili i izgubili dobar dio dlaka na tijelu, a navodno da cemo kroz dogledno vrijeme ostati i bez malog noznog prsta jer nam on vise ne treba za odrzavanje ravnoteze.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimepon kol 24, 2009 3:47 pm

Spojio sam teme. Ipak pitanje u vezi evolucije spada u znanost, a ovdje već postoji tema :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimepon kol 24, 2009 3:51 pm

Alpha je napisao/la:
Dakle, posto ova tema vec postoji na Duhovnosti C/P cu neke moje postove tj. razmisljanja...

Za pocetak C/P dio mog razmisljanja koji se osvrce na tu, vise puta spominjanu, Misakovu emisiju koju nisu svi u mogucnosti pogledati. Dakle gosti su zagovornici kreacionizma te isticu dokaze nemogucnosti postojanja evolucije, a o cemu sam, dakle, pisala na Evoluciji koja se nalazi na Duhovnosti:

"...

Stalno se istice kako je evolucija nemoguca jer nema tih prijelaznih oblika i to im je glavni argument za postojanje Boga (smijesno).
To sto nema prijelaznih oblika ne dokazuje zapravo nista...i da ih ima to isto ne bi dokazivalo nista... Zasto to kazem...pa mislim da nista od toga ne iskljucuje mogucnost postojanja Boga i obrnuto...

Drugo ne postojanje prijelaznih oblika ne iskljucuje ni skokovitu evoluciju koju oni proglasavaju nemogucom. Jer kao nemoguce da se od dvije zebre najednom se okoti konj. Ali im je zato itakako logicno i moguce da se sve materijaliziralo iz zraka!

Po njihovom ucenju sve je nastalo iz nicega. Iz zraka. Materijaliziralo se (valjda kao u Zvjezdanim stazama).
Ako je sve stvorio Bog iz nicega onda su prvi ljudi itekako bili svjesni njegovog neminovnog postojanja i njihovog stvaranja...pa kako smo se onda tako iskvarili da smo dosli do toga da pruzamo mogucnost da su stvari mozda tekle i malo drugacija?

I bas kao sto se postavlja pitanje ako postoji evolucija kako je i mi upravo sada ne vidimo na djelu sto bi dokazalo njeno postojanje...tako mozemo postaviti i pitanje ako je Bog sve stvorio iz nicega zasto i danas nestvara pa da se pred nasim ocima materijaliziraju nove vrste?

Genijalno mi je kako se ljudi poistovjete sa teorijom i zatvaraju oci pred rupama te iste teorije dok isticu rupe neke druge...a najcesce i ta druga i njihova teorija imaju iste rupe..."

Dakle, ono sto hocu reci jeste da je sve moguce...mozda je problem samo u nama samima koji nismo u stanju spoznat to nesto...mozda imamo sve djelice slagalice isprad nosa ali ne mozemo sklopiti sliku...

Na koncu vjerujem da je Evolucija (ili kako god mi zvali proces nastanka) nesto o cemu se moze pricati i sa znanstvenog i sa duhovnog/filozofskog uporista ali i kao kombinacija tih teorija...



Evo jednog odličnog posta za kojeg mislim da odgovara na postavljeno pitanje :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimeuto kol 25, 2009 12:35 pm

Hvala Gripphon... :)

E, kod Evolucije me uvijek bunila jedna stvar...ne znam jesam li to vec pisala ali ako jesam zaboravih pa cu ponoviti zubi
Znaci, ako je Evolucija cisto fizicko-kemijsko-bioloska pojava kako to da ne postoje bica koja imaju npr. 4 para ociju pa po dva sa svake strane glave...da, dobro, sad ce netko navest paukove ili tako nesto...ali mislim na kompleksniji oblik zivota... Svi smo prilicno slicni...kao da smo stvarani po nekom kalupu, po nekoj konkretnoj ideji. Naime, ako je Evolucija skokovita i ako nastaje mutacijama i prirodnim odabirom onda je nevjerojatno kako se kroz citav proces stvaranja kompleksnih bica iz jednostavnih nije javilo tako nesto sto bi imalo mogucnost vidnog polja od 360°...naime, to bi uvelike pomoglo doticnom bicu da se obrani od grabezljivaca...recimo da bi mu bilo nemoguce prici...svakako bi opstalo, razmnozilo se, a priroda bi po toj logici izabrala da se najjace jedinke zadrze...tako bi to islo u teoriji... U praksi, kao da je osigurano da je svatko ranjiv i da ima svoje mjesto u hranidbenom lancu...
To razmisljanje svakako ne ide u prilog Darwinove Evolucije...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimeuto kol 25, 2009 1:23 pm

Bravo Alpha...zivili

Svakog dana u svakom pogledu ti se sve vise divim! ljubi
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimeuto kol 25, 2009 5:45 pm

@alpha divan post u kojem pojašnjavaš u kakvoj su zabludi kreacionisti. Ovaj drugi post je pak intelektualna igra. I to mi se jako sviđa. zivili hug

Dakle, neki i to samo neki oblici života imaju kao što si navela mogućnost gledanja na više strana. Pitanje je ako to imaju insekti, zašto to onda nemaju i viši oblici stvorenja kao što su sisavci i konačno, ljudi kao kruna evolucije na ovome planetu?

Stvar je zapravo dosta jednostavna. Sisavci i insekti ne pripadaju istoj evolucijskoj grani. Njihov praprapredak je bila tek neka primitivna višestanična životinja. Otamo se dogodio rascijep. Pitanje je zapravo i jesu li uopće insekti s ovog planeta, no da ne idem u tu diskusiju, zadržat ću se na službenoj verziji.
Dakle, od te višestanične životinje, razvio se predak današnjih muha kao i predah današnjeg čovjeka. Kod pretka današnjih muha još nije bilo puno očiju, one su se pojavile nešto kasnije u evoluciji, ali ipak relativno rano. S druge strane, po drugoj grani iz koje su došle ribe, pa vodozemci, pa gmazovi, pa ptice, pa sisavci i konačno čovjek, nemamo koliko je meni poznato predstavnika s više očiju.
Tijekom evolucije određeni geni su bili bolji i kod jedne i kod druge skupine i ti su geni preživjeli. Danas je već razlika između čovjeka i muha dovoljno značajna da nije vjerojatno da bi se čovjeku ili bilo kojem drugom sisavcu mogla spontano dogoditi mutacija kojom bi nastalo više očiju. Takva jedinka, kad bi se takva mutacija i dogodila, najvjerojatnije ne bi preživjela, jer joj ostali geni ne bi bili usklađeni, mutacija bi bila prenagla i društvo je ne bi prihvatilo. Uz uvjet da dotična jedinka i preživi djetinjstvo, bi li se netko s njom "pario"? Bi li bila privlačna? Možda... ali šanse da se takva mutacija danas dogodi i da jedinka preživi su mikromale.
Teorija evolucije nije jednostavna, veliku ulogu igra i okoliš u kojem jedinka živi, a koji pogoduje nastanku "skokovitih", pritom se misli većih mutacija i križanja.
Hranidbeni lanac je opet zanimljiva tema, i ima veze s onim "tko jači i sposobniji taj kači".
Svakako da se svaka vrsta želi zaštititi od grabežljivaca, ali u pravilu priroda uvijek nađena načina na netko nekog uspije pojesti. Kako se razvijaju sve jače obrane, tako se razvijaju i sve jači napadi.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimesri kol 26, 2009 7:16 pm

MoW je napisao/la:
@alpha divan post u kojem pojašnjavaš u kakvoj su zabludi kreacionisti.

Ne vidim da je to pojašnjavala, nego je jednostavno rekla neke stvari koje se mnogi pitaju danas, a kreacionizam zapravo i dalje stoji u nekoj mjeri.

@ Alpha, np. Znao sam da smo obradili ovu temu i jednostavno sam potražio koji post bi najbolje odgovorio na postavljeno pitanje i izabrao tvoj post u kojem si sve lijepo napisala... :)
A što se tiče tvog posta, već sam pisao na tu temu, no budem opet. Zanimljivo je pitanje zašto se nije razvilo biće koje ima pogled sa svih strana, a to bi bilo jako korisno imati, pogotovo plijenu, jednoj gazeli recimo. Da, zanimljivo pitanje...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 06, 2009 3:55 pm

Alpha je napisao/la:

E, kod Evolucije me uvijek bunila jedna stvar...ne znam jesam li to vec pisala ali ako jesam zaboravih pa cu ponoviti zubi
Znaci, ako je Evolucija cisto fizicko-kemijsko-bioloska pojava kako to da ne postoje bica koja imaju npr. 4 para ociju pa po dva sa svake strane glave...da, dobro, sad ce netko navest paukove ili tako nesto...ali mislim na kompleksniji oblik zivota... Svi smo prilicno slicni...kao da smo stvarani po nekom kalupu, po nekoj konkretnoj ideji. Naime, ako je Evolucija skokovita i ako nastaje mutacijama i prirodnim odabirom onda je nevjerojatno kako se kroz citav proces stvaranja kompleksnih bica iz jednostavnih nije javilo tako nesto sto bi imalo mogucnost vidnog polja od 360°...naime, to bi uvelike pomoglo doticnom bicu da se obrani od grabezljivaca...recimo da bi mu bilo nemoguce prici...svakako bi opstalo, razmnozilo se, a priroda bi po toj logici izabrala da se najjace jedinke zadrze...tako bi to islo u teoriji... U praksi, kao da je osigurano da je svatko ranjiv i da ima svoje mjesto u hranidbenom lancu...
To razmisljanje svakako ne ide u prilog Darwinove Evolucije...

Ideja je sljedeća, ali ukratko baza te ideje je da je evolucija prilagodba živih bića na dane im uvjete, a pritom postoje neka biološka ograničenja.

Zašto jedan pauk ima 8 očiju, a psi, ljudi i mačke nemaju? Evolucija se mnogo puta granala u prošlosti, tako i kod davnog pretka, iz jednog su nastali paučnjaci i kukci, a iz drugog psi, mačke, ljudi... Razvoj očiju je bio postepen proces kroz dugi niz godina, ipak da bića dobe zdrave i zrele oči, potrebno je mnogo izmjena i prilagodba za to, zato je razvoj makar jednog oka bio mukotrpan i dug proces. Kako su se bića razvijala, tako su se sve više prilagođavala na uvjete oko njih, pa tako i na druge životinje. Grabežljivci su postepeno mijenjali svoj način lova kako su im se razvijale oči, a oni drugi su se prilagođavali na te nove načine.

No tu se mora spomenuti i 'istrošnost' evolucije, recimo ne možemo očekivati da se preko noći razvi biće koje će imati duplo veću razinu svjesti kao i duplo jače mišiće. Pitanje 'zašto mi nemamo 8 očiju' je slično pitanju 'zašto gazele ne mogu skočiti 40 metara u dalj pa da lako pobjegnu'. Jednostavno evolucijski razvoj ima granica. Nama se nisu toliko razvijale oči jer ih nismo baš trebali, mi smo više umna bića i evolucija nas je razvijala na drugi način, na način koji smo trebali i koji smo koristili. Kod svakog bića se tako razvilo nešto što je to biće koristilo, a ostalo slabije, a zašto se gazeli nije razvilo 8 očiju ili hitrije noge, možda je stvar granice mogućnosti evolucije na način da ne možeš dobiti sve jer se tijelo treba prilagoditi na promjene. Možda treba više vremena, možda u budućnosti bude imala 8 očiju... Noj ne leti jer nije trebao, prilagođavao se na život na zemlji i krila su mu zakržljala, dok su mu noge jačale te je sada izvrstan trkač. Vjerojatno će se kroz vrijeme njegova krila preobratiti u neko smrtonosno oružje.

Nadam se da sam barem nekako uspio pojasniti ovu ideju evolucije. :)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 06, 2009 5:20 pm

Ovo sam isto i ja rekao u prijašnjem postu, ali dobro da si još jednom pojasnio. Ideje evolucije je dosta teško za pojmiti. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 06, 2009 5:23 pm

Da, rekli smo slično, samo ipak htio sam dodatno naglasiti neke stvari, dati neke primjere itd :)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 06, 2009 6:11 pm

Da, lijepo si objasnio. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimepon ruj 07, 2009 12:07 pm

@MoW i Omega...Bas mi je drago da smatrate da sam toliko tupa pa mi je potrebno tako sve pojasnit i jos k tome dva puta zubi

Ovako bih komentirala...to sto ste napisali je u redu ako predpostavimo da je evolucija i samo grananje islo upravo tako...dakle, da je sve poteklo od jednostavnih organizama i to na princip slucajnosti...pod tim 'slucajnost' hocu kazati da u toj teoriji nema potrebe za eventualnim Kreacionistom vec da su bica nastala cisto kao posljedica kemijsko-fizikalnih uvjeta. Medjutim upravo taj isti pojam 'slucajnost' u toj istoj predpostavljenoj teoriji daje neraliziranu mogucnost da se mogla razviti i grana sa puno ociju...znaci jos u zacetcima...i bilo bi logicno...radi grabezljivaca, jelte...ali nije... Naime, zamislimo evoluciju jos u tim pocetnim fazama...najednom nastaju oci...ne jedno vec dva...zasto ne jedno, zasto ne tri, pet, deset...u tom casu mogucnosti su bile neborjene ali sve se zakorljalo upravo u pravcu u kojem jeste...barem za gmazove, ptice, sisavce...ali za kukce ne...medjutim...to ih opet ne spasava od predatora...znaci, tu opciju je dobila zivotnja kojoj ista ipak ne rjesava problem egzistencije kao takve...medjutim da su tu opciju dobili boljozderi bilo bi ih prakticki nemoguce ulovit...rekla bih da se vrlo pazilo na prehrambeni lanac...toliko da mi se cini da taj pojam 'slucajnost' postaje vrlo rastegnut...
Zato sam sklona razmotiriti hipotezu da je ipak sve nastalo po necijoj ideji...to ne negira evoluciju...samo otvara jos jednu mogucnost 'dokaza' Vise Sile...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimepon ruj 07, 2009 1:00 pm

Da nadovezem na Alphino izlaganje jos jednu teoriju
evolucije koja se zove "Upravljana panspermija".

Interesantno stivo,preporucujem...

http://dhost.info/ufos/07-Razno/zivot_je_na_zemlju_dosao_iz_svemira.htm
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimepon ruj 07, 2009 1:47 pm

Nisu se razvijale oči jer su se razvijale druge prilagodbe, a da bi se sve istovremeno razvijalo, to bi prešlo mogućnosti evolucije. Ono što želim reći jest da životinje nisu birale što će im se razviti ili ne, evolucijom su se one mijenjale prema načinu života i uvjetima. Recimo da ljudi žive bosi na planinama, sigurno bi nakon nekog vremena imali tvrda stopala da lakše hodaju. To ne bi bio njihov izbor da im se razvi, to bi im evolucija ''razvila'' na temelju njihova načina života i uvjeta pod kojim žive. A kako su ljudi inteligentni, tako neće čekati tisuće godina da evolucija odradi svoje, već se smisliti alternativu, izumit će cipele... I onda će tako izumljivati stvari na drugim područjima. I što evolucija onda učini? Ne razvije im tvrda stopala, već umne sposobnosti, ono što najviše koriste.

Da su životinje birale što će im se razviti, vjerujem da bi sada svijet bio pun osmookih čudovišta, ali kako nisu birale, kako je evolucija postepen proces, prilagodba, tako su se razvijale neke druge stvari što je usporilo ili onemogućilo razvoj očiju.

EDIT

Što se tiče broja očiju, zašto baš 2 oka? Jer mislim da je to opća prilagodba na sam 3D prostor u kojem živimo, a za spoznavanje dubine prostora trebamo barem 2 oka. I nije odmah bilo dvoje očiju, bilo je samo jedno, a 2 su nastala kao prilagodba na 3D prostor, barem ja to tako gledam. A to oko nebrojenih mogućnosti, tu bih opet napomenuo ograničenja procesa evolucije, to da ne možemo očekivati da preko noći biće postane duplo brže, dobi naglo izrazito osjetljiv njuh... Čak i uz pretpostavku evolucije kao takve, ona je i dalje spor i postepen proces prilagodbe. Za više biće uvijek tu ima mjesta, uvijek se može Njega držati kao zaslužnog za postojanje ovakvih sila na temelju kojih su nastala živa bića...

A kreacionizam... eh, tu doista ima beskonačno mogućnosti i objašnjenja.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimesub ruj 19, 2009 7:42 pm

Japanski stršljani su veoma opasni, imaju žalke od čak 6 milimetara. Ima i jaki ugriz, jedan takav u stanju je u sat vremena poubijati tisuću pčela. Obožavaju pčelin med, zato šalju jednog u izvidnicu da nađe košnicu te se vrati sa ekipom od tridesetak njih da pokradu med (30 stršljana = 30 000 ubijenih pčela u sat vremena). Međutim, japanske pčele razvile su strategiju za obranu od njih, nekako 'znaju' da će nastradati ako ovaj stršljan ne smije javiti jatu gdje je košnica.
Zato ga one jednostavno puste da uđe u košnicu, a zatim petstotinjak njih navali na njega i okruže ga sa svih strana. Naprave zujajuće klupko oko njega tako da on ne može pobjeći. Grčenjem mišića i zujanjem one podižu temperaturu. Stršljani ne mogu izdržati veće temperature od oko 45 stupnjeva dok pčele mogu do 50... I onda tako dugo zagrijavaju klupko dok stršljan ne ugine i tako ga spriječe da ne javi jatu i spase košnicu...

Jako zanimljiva prilagodba, tko bi rekao da su pčele toliko pametne, a čak nisu studirale fiziku! Sad je pitanje kako će se stršljani prilagoditi za to i hoće li se uopće, ili će tražiti drugi oblik hrane, a pčele i med pustiti na miru... Možda više neće slati jednog u izvidnicu, već 4-5 njih, za to treba na desetke tisuća pčela da ih sve obuzdaju.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 20, 2009 10:37 am

@Omega...meni je glupo ponavljati treci put ali evo...Evolucija bi po nekoj logici razvijala ono sto ce ti najvise pomoci u okolini u kojoj jesi. Sam navodis tvrdu kozu za hodanje po planini. Razlika izmedju onog sto ja pricam i ovog tvoga je kljucna za citavu poruku koju govorim. U biti bi bilo upravo logicno da se razvilo tako nesto kao puno ociju...bilo bi logicno zato jer bi enormno povecalo sansu za prezivljavanje. Ali priroda se ponasa tako da svatko moze biti lovina...a to je indikativno...kao sto sam vec dva puta objasnjavala.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 20, 2009 10:51 am

Alpha, ja to razumijem, ne trebaš ponavljati.

S druge pak strane, ono što sam napisao jest mogući razlog zašto to ne bi bilo tako, zašto srna nema 8 očiju i zašto ih mi nemamo, dok pauci recimo imaju. Bilo bi logično, slažem se. Bilo bi logično da je srna jako hitra, da je jako izdržljiva, da ima oči i na guzici, da može skočiti 10 metara u zrak da lakše pobjegne... Isto tako bi bilo logično da su tigrovi jako brzi, da mogu jako skakati, da imaju oči na zatiljku, da imaju ekstraosjetljiv njuh i sluh...

To bi sve bilo 'logično'. Međutim to nije slučaj. Zašto? Ja sam naveo razlog 'granica evolucijskog razvoja', a to je sinonim za zašto ne možemo očekivati da majmuni preko noći postanu ultrainteligentni i zavladaju planetom. Bilo bi logično da svi imaju sve, ali tu su te granice evolucijskog razvoja, a najvažnije od svega, evolucija razvija stvari koje su potrebne i koje koristimo.

Ne znam što ti misliš, ali ja mislim da je puno lakše razviti dobar sluh i njuh nego dobar vid... I onda se razvija sluh i njuh što zbog granice evolucijskog razvoja na neki način spriječava razvoj očiju. To da srne stoje ko kipovi na mjestu i da im je život baziran isključivo na vidu, tada vjerujem da bi imale 8 očiju jer se ostale stvari ne bi niti razvijale.

Međutim kakva bi im bila sposobnost preživljavanja? Slonovi su tu najbolji, njih samo ljudi mogu loviti, za sve ostalo su preveliki i prežilavi. Nemaju 8 očiju, ali imaju veličinu, pa im one niti ne trebaju. Većina afričkih životinja isto nema 8 očiju, ali zato žive u krdima, pa im niti ne trebaju, ionako vide sve oko sebe. Tako je i sa srnama, ne muvaju se one same po šumi, nego u grupama, a to je više očiju, ušiju i ostalih stvari.
Životinje koje love same, njima bi zbilja dobro došlo 8 očiju... Međutim je li moguće da evolucija istovremeno u tako brzom periodu razvije takav ekstreman vid i još jake fizičke stvari poput brzine i reflexa? Ne znam, ja pretpostavljam da ne, to je bit mojeg posta. Ako bi tako bilo, tada što će njemu 8 očiju ako ne može trčati da ulovi plijen.
Pauci su zato razvili mrežu, oni imaju puno očiju, ali zato čekaju da se plijen sam ulovi, stoje na mjestu, ne trče uokolo tražeći plijen.

Jednostavno, mislim da životinja ima veće šanse da preživi ako ima 2 dobra oka, dobar sluh i ako je jako hitra nego da ima 8 očiju, a ostalo slabije razvijeno. To bi opet tražilo prilagodbu na stanište gdje se lako može sakriti... Točno, tu su kameleoni. No oni imaju opet drugu prilagodbu koju je puno lakše razviti nego 8 očiju, a to je da imaju 2 oka koja mogu gledati u 2 različita smjera u svim smjerovima.


Naravno, ovaj mogući razlog koji navodim ne pobija to što ti kažeš, da je moguće da je sve tako određeno da nema apsolutno elitnog bića koje bi istrijebilo sve, da ima prirodne ravnoteže. Ali opet, da je od početka postojalo takvo biće, ono bi odmah istrijebilo sve ostalo i tada bi oni bili kanibali da prežive ili bi se morali prilagoditi na biljke kojih možda ne bi bilo jer su istrijebljene sve ostale životinje. Onda je uopće upitno bi li se razvila neka prirodna ravnoteža.
Dakle da negdje postoji takvo biće, pitanje je bi li dugo postojalo jer teško bi se razvila neka prirodna ravnoteža. Ovdje na Zemlji jest, nema takvog bića (ako ne računamo sebe), pa se sve moglo istovremeno razvijati, razvila se neka ravnoteža.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 20, 2009 11:28 am

A zasto bi postojala granica uopce? Ako je evolucija pocela 'od nicega' onda je ovo do kud je dogurala prilicno nevjerojatno tako da su granice vrlo osjetiljv pojam tu.
Bas kao sto si rekao da imamo dva oka boljeg dojma dubine...pa kao...moralo je tako... E nije moralo...mozak stvara sliku...ali moglo je i drugacije...moglo je jedno oko dovoljno da prikupi sve potrebno da bi mozak vidio...moglo je...ali nije...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 20, 2009 11:57 am

Opet bih trebao pretpostavljati, a ja mislim, to jest pretpostavljam da je evolucijska prilagodba ovisna o fizičkoj prirodi atoma i molekula. U toj fizičkoj prirodi postoje granice, pa bi onda postojale i granice samog evolucijskog razvoja.

Slažem se, osjetljiv su pojam. Granice sam uveo samo kao dodatnu teoriju kao odgovor na pitanje ''zašto''. To je samo jedan pogled koji sam gradio kroz vrijeme da pokušam na neki način shvatiti zašto smo toliko ograničeni. :)
Dakako, dijelim mišljenje i s ovim što si ti rekla, to je drugačiji pogled.

Zašto 2 oka? Ne mislim da je to samo zbog bolje procjene udaljenosti, već i zbog oblika glave bića, koja pak ima 2 strane, pa da to biće može normalno gledati, a ne da mu nos smeta rofl2 kao i proširenje vidnog polja.
Dobar primjer su ribe.

Sad bi vjerojatno pitala zašto se jedno oko nije razvilo po sredini face pa da tom biću ne smeta nos? U tom slučaju ne bi mu smetao nos, ali bi onda bio dosta ograničena pogleda jer jedno oko vidi manje od 2 oka. Tada, da bi gledao sastrane sebe, trebao bi okretati cijelo tijelo da to napravi. Zašto se nije razvila prilagodba tog oka kao u kameleona pa da to oko kruži i gleda u svim smjerovima? Zato što bi to biće opet bilo jako izloženo napadu, kada bi s okom gledao u jednu stranu, druga bi mu bila slijepa. Usto, dok imaš jedno oko, 3 strane su ti slijepe, a jednu vidiš. To je veliki hendikep budući da se, kao što si dala na znanje, kretnje većine bića bazira na vidu.

Naprosto, 2 oka vide puno više od jednog, pogotovo dok su raspoređena sastrane glave kao u većine bića. Mi imamo oči više naprijed dok ostala bića više sastrane da imaju veći kut pogleda jer im treba više nego nama zubi

Tu bih još dao neku usporedbu koja mi je baš došla iz glave, a radi se o matematičkoj iskoristivosti. Što mi imamo više očiju, to nam svako dodatno oko manje znači. Da imamo 100 očiju, 101. oko bi nam bilo praktički beskorisno, samo kao dalmatiner na stotku. Dok imamo 1 oko, tada nam drugo znači jako puno, jer nam se vid mnogo proširi. Dok imamo 2 oka, treće oko nam isto puno znači, ali ne toliko mnogo kao drugo oko na prvo.
Zamislimo sada da imamo kockasto biće (tako da svaka strana gleda u jednu 3D stranu. Na tom biću bi svako oko do 6. bilo super. No 7. oko... Jednostavno bi puno manje značilo nego ova ostala prije, jer sa 6 oka gledamo u svaku stranu, a 7. bi tek neznatno to poboljšalo. 8. oko bi još manje značilo, ionako već sve vidimo.

To bi bila određena matematička funkcija s kojom pada iskoristivost svakog dodatnog tijela. Nadam se da je ideja zanimljiva, a i da sam dobro objasnio svoj tok misli zubi

I onda, uz taj tok misli i tu ideju, mogu pokušati objasniti sljedeći tok misli, a to je zašto onda nemamo 3 oka. Za 3. oko iskoristivost pada jer već imamo 2 oka, pretpostavimo da gledamo s njima 2 strane. Kako da vidiš ostatak? Tako da se razvije vrat, to jest da možemo okretati glavu kako želimo. Ta prilagodba bi nam mnogo značila, ne samo za prošireno vidno polje, već i zbog lakšeg hranjenja i lakšeg snalaženja u novim situacijama. Bolje biti okretan i pokretan nego ne, jel da. Kada se tako razvije vrat (zbog hrane, pokretnosti, vidnog polja), tada 3. oko dodatno gubi na vrijednosti jer sa ova 2 obuhvaćamo skoro sve zbog vrata. A opet, kada se antilopa nađe 1 na 1 sa gepardom, tada joj to 3. oko neće pomoći da pobjegne, već će to biti brzina i okretnost. Dakle brzina i okretnost, ako ne misliš glumiti tvrđavu kao kornjače, su glavni razlozi preživljavanja uz vid, a ako imaš pokretan vrat i 2 oka, tada 3. oko jako gubi na značaju jer sa ova 2 obuhvaćamo skoro sve. Bolje je onda razviti vid na ova 2 oka nego da se razvija treće, više će značiti, po meni. A kao što napomenuh, afričke živine žive u grupama, pa bi im dodatnih 6 očiju služilo samo kao ukras jer kao krdo vide sve u svim smjerovima, a kada gepard krene u akciju, tada ti je svejedno imao ti 10 ili 50 očiju ako si spor i neokretan. Životinje od davnina žive u grupama, uglavnom.


Zadnja promjena: Omega; ned ruj 20, 2009 12:14 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 20, 2009 12:05 pm

@omega, dobra pričica o japanskim stršljanovima

Moram priznati da ne znam puno o teoriji evolucije, ali mi se nekako intuitivno čini da tu nešto ne štima, s druge strane kad slušam zagovornike teorije kreacionizma, ne mogu pronaći neke bitne odgovore, previše govore o moralu, duhovnosti, vjeri, a premalo o činjenicama. Tako da niti teorija kreacionizma s drugog racionalnog stajališta nije baš prihvatljiva.

Ja sam i dalje na razini sedmogodišnjaka koji postavlja pitanja, a nema niti o od odgovora :)

@Alpha mislim da ne možeš kritizirati teoriju evolucije na način da kažeš, ona je pogrešna jer se nije razvilo jedno super biće koje ima 8 očiju ili neke druge osobine. Moguće je da smo se mi razvili upravo onako kako to kaže teorija evolucije, ali eto nema bića sa 8 očiju. Evolucija još nije gotova, ko zna do kuda će doći i kaka će se sve bića pojaviti na Zemlji za npr. 1 000 000 godina.

Ono što je meni najveći nedostatak te teorije je to što se previše toga bazira na slučajnosti, a s druge strane vidimo da postoji fantastičan red i pravilnost. Da su se baš slučajno razvila sva ova kompleksna bića uključujući i biljke i životinje i čovjeka to mi je malo prenaivno da tako kažem iako to nije dobra riječ
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 20, 2009 12:11 pm

Ma sve je to za ljude, ne razumijem ni ja evoluciju kao sam proces, ali znam nešto o načinu razvoja. :)

Alpha ne kritizira, nego samo pokušava dati teoriju i svoj tok misli ovdje, kao i ja. Usto htjela je objašnjenje, pa razvijamo teorije da pokušamo odgovoriti na pitanje, a da se pritom umno zaposlimo i zabavimo :D

Ja ne vjerujem u slučajnost razvoja u evoluciji, vjerujem da svaka razvijena komponenta ima točno određen smisao, da recimo ne raste bakteriji kurje oko na vakuoli bezveze, već s nekim određenim smislom i razlogom.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 20, 2009 12:46 pm

Omega je napisao/la:

Alpha ne kritizira, nego samo pokušava dati teoriju i svoj tok misli ovdje, kao i ja. Usto htjela je objašnjenje, pa razvijamo teorije da pokušamo odgovoriti na pitanje, a da se pritom umno zaposlimo i zabavimo :D
Ma naravno, slažem se ja sa Alphom, njena pitanja su odlična, i ja sam se to pitao puno puta, samo ponekad na neka pitanja nema odgovora, jednostavno je tako, što možeš :)

Omega je napisao/la:

Ja ne vjerujem u slučajnost razvoja u evoluciji, vjerujem da svaka razvijena komponenta ima točno određen smisao, da recimo ne raste bakteriji kurje oko na vakuoli bezveze, već s nekim određenim smislom i razlogom.
Ali teorija evolucije se zasniva na slučajnosti, početak razvoja života je bio slučajan. Kako su se razvili prvi jednostanični organizmi ili čak ono prije toga? Slučajno zar ne.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 20, 2009 12:50 pm

Ovisi kako gledaš na pojam 'slučajno'. Meni taj pojam označava nedeterministički odnos, dakle kada nešto nastane ni iz čega. No, evolucija je proces koji opisuje nastanak nečega iz nečega uz stroge znanstvene procese koji su nam poznati. To bi bio deterministički odnos, uzrok-posljedica, bez slučajnosti. Ako se pak na pojam slučajnosti gleda kao na matematičku šansu, tada se u tom slučaju uz tu definiciju slučajnosti može reći da je sve nastalo slučajno. Ipak, meni se sviđa ovaj prvi pogled, determinisitički zubi
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitimened ruj 20, 2009 4:47 pm

Samo da se nadovežem na temu o "slučajnosti", stohastičnosti, nedeterminizmu ili kako hoćete već nazvati taj pojam. :D
Radi se jednostavno o neznanju. Mi ne znamo zašto se neka promjena desila na točno određenom genu u nekom trenutku pa je modeliramo slučajnim događajom.
Mislim da je prava istina ta da nema slučajnog događaja, uvijek postoji uzrok nečemu. Tako je i mutirao gen za određeni razvoj, recimo bubnut ću, trećeg oka kod čovjeka zbog toga što je određeni foton koji je putovao iz supernove A102 (:D) pogodio točno na tom mjestu ljudsko tijelo i uzrokovao kemijsku promjenu.
Očito se dotična mutacija ili nije dogodila ili jedinka nije preživjela.
Ono što se često previđa to je da mutacije i nisu tako česta pojava u evoluciji. Dapače, u teoriji evolucije, masivne mutacije oblika života na Zemlji su često bile uvjetovane nekim nebeskim događajem kao što je ta supernova i recimo posljedičnim slabljenjem Zemljinog ozonskog sloja.
Ono što hoću reći, to je da sve ima svoj uzrok.
Međutim, ono što je zadovoljavajuće objašnjenje, to je da je mutacija svakog pojedinačnog gena u genomu JEDNAKO VJEROJATNA. To nije isto kao kad se kaže da je slučajna, jer kad kažeš da je nešto slučajno, onda si digao ruke.
Ako kažeš da je jednako vjerojatno, to znači da je mogao mutirati ovaj gen (zbog jake kozmičke zrake), ali mogao je jednako vjerojatno mutirati i neki drugi gen.
Kad bi poznavali putanje i energije svakog fotona koji pogađa Zemlju i sve zemaljske uzroke mutacija, onda bi znali predvidjeti koji će gen mutirati. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Sponsored content





Evolucija - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 6 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Evolucija
[Vrh] 
Stranica 6 / 9.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Evolucija zvijezda
» Evolucija Boga
» Evolucija-devolucija (chat topic)
» Graditelji piramida - ljudska evolucija

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: