Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Sto je Vrijeme?

Go down 
+21
Legionar
Tonks
Melkior
primitive101
Archangel
Skulptura
Andariel
tomi
zvezda
Chakotay
Fantom
Michael Wittmann
MoW
Greed
userNejm
Stripy
Tutankhamon
floridana
Blizzard
Svjetloisjena
Alpha
25 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri kol 20, 2008 12:34 pm

floridana je napisao/la:
kužim šta hoćeš reći. utjecaj Zemje na Sunce postoji ali je mali zbog njene veličine ali opet stoji ona da se Sunce ne vrti oko Zemlje nego oko njihovog težišta.

Isto tako se Zemlja ne vrti oko Sunca, već oko zajedničkog težišta zubi

Naravno Sunce čini takvo težište sa svim planetima pa, još točnije rečeno, se Zemlja vrti oko zajedničkog težišta cijelog sunčeva sustava.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri kol 20, 2008 12:38 pm

Hmmm....pitam se oko cega se vrti nasa Galaksija... :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri kol 20, 2008 1:09 pm

Oko težišta svih objekata u galaksiji, a to je otprilike kod središta galaksije muha

No dobro, vratimo se mi našem vremenu. Pitanje je postoji li vrijeme kada nema živih bića da to primjete...
Zaključili smo da vrijeme možemo primjetiti promatrajući fizikalne procese oko nas.

Sada bi sljedeći korak trebao biti da odredimo zbog čega se procesi oko nas ne događaju trenutno, već u nekom vremenu tako da ih možemo promatrati...
Tu S&S i Gloria vjerojatno misle da vrijeme nema veze s procesima, već da su procesi oko nas čisto posljedica fizikalnih zakona, a i naše volje (pomak ruke recimo).
Međutim da bi se takvi procesi mogli odvijati, tada izvođač tih procesa treba postojati, bio to ion vodika u zvijezdama ili bila to živa bića, slažete se?

Sljedeće pitanje je što to omogućuje materiji da postoji, to jest što nama omogućuje da postojimo?

Sada ću tu čekati vaše odgovore, to jest vaša mišljenja. Moje mišljenje jest da nam to omogućava ono što smo nazvali vrijeme miga
Ako je tako, tada, kada neće biti živih bića, postojanje materije i fizikalne procese omogućit će - vrijeme. Drugim riječima tada vrijeme itekako postoji kada nema živih bića. Što vi mislite?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri kol 20, 2008 2:03 pm

1. Hmmh...nisam bas skuzila sto si gore reko...ja pitah oko cega kruzi nasa Galaksija...ti rece oko sredista Galaksije confused
Mislim da nisam mozda bila jasna...Oko cega kruze sve Galaksije? Kao...oko centra Svemira? Ali postoji li centar Svemira?

2. Mozda se i dogadjaju ali mi ne vidimo nego ovako...hocu reci...zamisli da snimas film...u odredjenom vremenskom periodu izmjeni se neki niz slicica. Mozemo reci da se to dogadja gotovo trenutno tj. takvom brzinom koju mi ne mozemo popratiti vec zbog tromosti oka vidimo film, tj. pokret.
Pa ako uzmemo takvu teoriju mozda smo mi samo toliko tromi da ono sto se dogodilo u jednom trenu ili toliko brzo da bi to mogli nazvati 'trenom' (u nedostatku boljeg izraza) vidimo kao relativno polagano linearno protjecanje vremena...
E, jesam ga sad prosula, ha? zubi ...to uslijed inspiracije stresa na poslu :P

3. Sto omogucuje materiji da postoji...prostor mozda? zubi Ajde dobro i vrijeme isto :)
Ajd da opet malo filozofiram zubi Ovdje je pitanje od kud se materija uopce stvorila. Big Bang mozda? Jer Prostor i Vrijeme (kao i zakoni prirode) su mozda samo posljedica Stvaranja...dakle sve je vezano uzrocno-posljedicnom vezom...ako ne bi bilo nikakve materije ne bi bilo ni vremena...hmmm...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri kol 20, 2008 2:47 pm

Alpha je napisao/la:
1. Hmmh...nisam bas skuzila sto si gore reko...ja pitah oko cega kruzi nasa Galaksija...ti rece oko sredista Galaksije confused
Mislim da nisam mozda bila jasna...Oko cega kruze sve Galaksije? Kao...oko centra Svemira? Ali postoji li centar Svemira?

Eins

Krivo razumih pitanje. Naša galaksija kruži oko težišta lokalnog skupa galaksija, naš lokalni skup sa ostalim bližim skupovima tvori superskup i se skupa kruži oko težišta superskupa. Za dalje ne bih znao, ali svemir nema središta kao niti rubova (prema našem shvaćanju svemira zasad).

Citat :
2. Mozda se i dogadjaju ali mi ne vidimo nego ovako...hocu reci...zamisli da snimas film...u odredjenom vremenskom periodu izmjeni se neki niz slicica. Mozemo reci da se to dogadja gotovo trenutno tj. takvom brzinom koju mi ne mozemo popratiti vec zbog tromosti oka vidimo film, tj. pokret.
Pa ako uzmemo takvu teoriju mozda smo mi samo toliko tromi da ono sto se dogodilo u jednom trenu ili toliko brzo da bi to mogli nazvati 'trenom' (u nedostatku boljeg izraza) vidimo kao relativno polagano linearno protjecanje vremena...
E, jesam ga sad prosula, ha? zubi ...to uslijed inspiracije stresa na poslu :P

Zwei

Ovo opisano jest zbog toga što ljudi ne mogu vidjeti prebrze pokrete niti događaje dok neke životinje vide i čuju više od nas. Mi ni na koji način ne možemo primjetiti pulsiranje Cezija između 2 stanja, ali to ne znači da se onda to događa u trenutku, a to smo i dokazali.

Rastavljanje vremena na sve manje i manje dijeliće opet ćemo doći do nečega što nitko ne može pratiti, pa ni sami atomi, a tada to nema smisla.

Gledajmo sa drugog kuta na situaciju. Recimo da je neko biće veoma sporo i da dugo živi. Tom biću bi ljudski život možda izgledao kao trenutak, ali mi znamo da nije tako zubi
Svakako je bitno kako se vrijeme doživljava, ali isto tako se može zaključiti da se ništa ne događa u trenutku.

Citat :
3. Sto omogucuje materiji da postoji...prostor mozda? zubi Ajde dobro i vrijeme isto :)
Ajd da opet malo filozofiram zubi Ovdje je pitanje od kud se materija uopce stvorila. Big Bang mozda? Jer Prostor i Vrijeme (kao i zakoni prirode) su mozda samo posljedica Stvaranja...dakle sve je vezano uzrocno-posljedicnom vezom...ako ne bi bilo nikakve materije ne bi bilo ni vremena...hmmm...

Drei

Da, prostor i vrijeme omogućuju postojanje materije i svega, ali to je naše mišljenje.

Na pitanje odakle uopće materija mislim da je nemoguće odgovoriti sa sigurnošću. Zasad je tu teorija Big Banga, ali... miga
Ako je Big Bang bio kuglica materije beskonačne gustoće, tada je tu vrijeme bilo jednako nuli jer takva tijela svijaju prostor-vrijeme, pa samim oslobađanjem materije iz beskonačnosti pokreće se protok vremena. Tu se vidi kao da reakcije određuju vrijeme, ali je li zbilja tako? Za obratni slučaj se zna kako vrijeme omogućava reakcije.

Upravo ovim pokušavam zaključiti da li bi vrijeme postojalo kada ne bi bilo materije.
Ako shvatimo kao da reakcije materije određuju vrijeme, tada vrijeme i ne bi postojalo bez materije.
Međutim ako nam tvrdnja kako vrijeme omogućava materiji da reagira zvuči smisleno i logično, tada materija ne bi određivala postojanje vremena jer bi u tom slučaju vrijeme bilo neka viša kategorija.

U svakom slučaju, vrijeme bez materije... Ima li smisla?

Moje mišljenje je da vrijeme omogućuje postojanje materije i reakcije koje možemo vidjeti, a isto tako smatram da vrijeme bez materije postoji, ali ne znam ima li smisla tada.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri kol 20, 2008 3:01 pm

Eclypso je napisao/la:
Eins
Krivo razumih pitanje. Naša galaksija kruži oko težišta lokalnog skupa galaksija, naš lokalni skup sa ostalim bližim skupovima tvori superskup i se skupa kruži oko težišta superskupa. Za dalje ne bih znao, ali svemir nema središta kao niti rubova (prema našem shvaćanju svemira zasad).
Vidim ja da se tu nesto nije razumilo... mudri ... miga ... hug ... :)
Da, na to sam ciljala...imamo logiku koju drzimo ispravnom ali u jednom trenu vise ne znamo da li je to tako...jer po dosadasnjim spoznajama bi bilo logicno i nelogicno u istom trenutku... :)

Eclypso je napisao/la:
Zwei
...Recimo da je neko biće veoma sporo i da dugo živi. Tom biću bi ljudski život možda izgledao kao trenutak, ali mi znamo da nije tako zubi
Svakako je bitno kako se vrijeme doživljava, ali isto tako se može zaključiti da se ništa ne događa u trenutku.
E, ali to ti ovisi o definiciji trenutka... zubi ... face ... lol

Eclypso je napisao/la:
Drei
Da, prostor i vrijeme omogućuju postojanje materije i svega, ali to je naše mišljenje.
Na pitanje odakle uopće materija mislim da je nemoguće odgovoriti sa sigurnošću. Zasad je tu teorija Big Banga, ali... miga
Ako je Big Bang bio kuglica materije beskonačne gustoće, tada je tu vrijeme bilo jednako nuli jer takva tijela svijaju prostor-vrijeme, pa samim oslobađanjem materije iz beskonačnosti pokreće se protok vremena. Tu se vidi kao da reakcije određuju vrijeme, ali je li zbilja tako? Za obratni slučaj se zna kako vrijeme omogućava reakcije.
Upravo ovim pokušavam zaključiti da li bi vrijeme postojalo kada ne bi bilo materije.
Ako shvatimo kao da reakcije materije određuju vrijeme, tada vrijeme i ne bi postojalo bez materije.
Međutim ako nam tvrdnja kako vrijeme omogućava materiji da reagira zvuči smisleno i logično, tada materija ne bi određivala postojanje vremena jer bi u tom slučaju vrijeme bilo neka viša kategorija.
U svakom slučaju, vrijeme bez materije... Ima li smisla?
Moje mišljenje je da vrijeme omogućuje postojanje materije i reakcije koje možemo vidjeti, a isto tako smatram da vrijeme bez materije postoji, ali ne znam ima li smisla tada.
Da, mozda se vrijeme 'dogadja' uslijed postojanja same materije...hocu reci ovako...kao u crticu...recimo da ides cestom koju sam crtas...znaci vrijeme ne postoji bez reakcija vec je ono posljedica reakcija materije...materija 'proizvodi' vrijeme...i zato imamo samo sadasnjost... Ako bi to gledali kroz mogucnost putovanja kroz vrijeme (samo hipotetski) onda bi mogli reci da bi eventualno bilo moguce putovati u proslost (tamo gdje je 'cesta' vec napravljena ali nikako u buducnost)...
Iz toga bi se dalo zakljuciti (proturit konkluzia miga ) da vrijeme bez materije ne postoji...ali ni materija bez vremena...dakle uska uzrocno-posljedicna veza...
Ali to je samo jedna od teorija... :) ...nadam se da ti se dopada miga hug

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri kol 20, 2008 3:14 pm

Alpha je napisao/la:
Vidim ja da se tu nesto nije razumilo... mudri ... miga ... hug ... :)
Da, na to sam ciljala...imamo logiku koju drzimo ispravnom ali u jednom trenu vise ne znamo da li je to tako...jer po dosadasnjim spoznajama bi bilo logicno i nelogicno u istom trenutku... :)

To jest ispravno, ali ne znamo koliki je svemir niti na koji način se širi miga

Citat :
Eclypso je napisao/la:
Zwei
...Recimo da je neko biće veoma sporo i da dugo živi. Tom biću bi ljudski život možda izgledao kao trenutak, ali mi znamo da nije tako zubi
Svakako je bitno kako se vrijeme doživljava, ali isto tako se može zaključiti da se ništa ne događa u trenutku.
E, ali to ti ovisi o definiciji trenutka... zubi ... face ... lol

Istina. Ja sam mislio kao trenutak = beskonačno malo vremensko razdoblje, u smislu zaustavljenog vremena.


Citat :
Da, mozda se vrijeme 'dogadja' uslijed postojanja same materije...hocu reci ovako...kao u crticu...recimo da ides cestom koju sam crtas...znaci vrijeme ne postoji bez reakcija vec je ono posljedica reakcija materije...materija 'proizvodi' vrijeme...i zato imamo samo sadasnjost... Ako bi to gledali kroz mogucnost putovanja kroz vrijeme (samo hipotetski) onda bi mogli reci da bi eventualno bilo moguce putovati u proslost (tamo gdje je 'cesta' vec napravljena ali nikako u buducnost)...
Iz toga bi se dalo zakljuciti (proturit konkluzia miga ) da vrijeme bez materije ne postoji...ali ni materija bez vremena...dakle uska uzrocno-posljedicna veza...
Ali to je samo jedna od teorija... :) ...nadam se da ti se dopada miga hug

Dakle, po ovome materija određuje vrijeme, to jest vrijeme ne postoji bez materije. Pazi, problem sam postavio u dubinu, a tada ga razrađujem prema površini.
Prije si rekla da živa bića ne određuju vrijeme, da vrijeme postoji neovisno o živim bićima...
No i živa bića su materija, a materija određuje vrijeme po rečenom. Dakle, živa bića također određuju vrijeme prema rečenom.
Kada živih bića ne bi bilo, a ostale bi zvijezde i ostala materija, tada bi vrijeme postojalo, ali što kada oko nas ne bi uopće bilo materije, nego bi mi bili jedina materija? Bi li tada mi određivali samo postojanje vremena po tvom mišljenju?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri kol 20, 2008 4:15 pm

1. Nisam sigurna jesmo se polovili...hocu reci da bi po teoriji da se sve krece oko centra bilo logicno da postoji tako nesto kao 'centar Svemira', ali onda opet Svemir se siri u svim smjerovima (barem tako djeluje) sto bi znacilo da nema neki centar...ili ima...ili nema...ili? zubi

2. Hehe...upravo tako...zavisi sto definiras kao trenutak face

3. Da, pa tocno sam to objasnjavala...kao da busis nesto...kako busis tako probijas sve dublju rupu...stvaras rupu... Znaci materija 'stvara' vrijeme...ono je nusprodukt procesa promijene materije kao takve... Materija sama sebi stvara vrijeme u kojem se krece/mijenja...ziva bica ili ne ziva - svejedno je za ovu teoriju...
Znaci dok ima materije ima i vremena...bilo kakve materije...bez materije nema ni vremena...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri kol 20, 2008 4:58 pm

Alpha je napisao/la:
1. Nisam sigurna jesmo se polovili...hocu reci da bi po teoriji da se sve krece oko centra bilo logicno da postoji tako nesto kao 'centar Svemira', ali onda opet Svemir se siri u svim smjerovima (barem tako djeluje) sto bi znacilo da nema neki centar...ili ima...ili nema...ili? zubi

Tako djeluje u našem 3D prostoru, a kako bi to bilo u 4D prostoru... I koliko dimenzija svemir ima pitanje je.

Citat :
3. Da, pa tocno sam to objasnjavala...kao da busis nesto...kako busis tako probijas sve dublju rupu...stvaras rupu... Znaci materija 'stvara' vrijeme...ono je nusprodukt procesa promijene materije kao takve... Materija sama sebi stvara vrijeme u kojem se krece/mijenja...ziva bica ili ne ziva - svejedno je za ovu teoriju...
Znaci dok ima materije ima i vremena...bilo kakve materije...bez materije nema ni vremena...

Ima li to bušenje vremena smisla? Bušiš vrijeme na 10^-100 sekunde... I šta onda imaš?
Ne, ne smije se tako bušiti vrijeme kao što ne smiješ 'bušiti' niti materiju do beskonačnosti jer normalno je da na kraju ostane - ništa, a to je zato greška.

Recimo da nema materije u nekom prostoru... I onda da ju 'Bog' naglo stvori. Znači prvo bi nastala materija, a tek onda bi nastalo vrijeme upravo zbog materije koja određuje vrijeme. Ali, o kojem to vremenskom razdoblju pričamo da nakon nastanka materije nastane vrijeme? Radi li se o vremenu od 10^-100 sekundi? Možda 10^-1000 sekundi?
Istovremeno da nastaju opet nema smisla jer ako materija određuje vrijeme, a ne obratno, tada automatski materija i vrijeme ne mogu nastati istovremeno.
Što misliš o tome?

Isto tako recimo da nema vremena kada nema materije pod pretpostavkom da vrijeme ne bi imalo smisla.
Ima li vrijeme smisla kada materija postoji, ali kada se baš nikakve reakcije ne događaju već se materija ponaša kao da je smrznuta u vremenu?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri kol 20, 2008 8:05 pm

Pa...kad sam napisala ovu teoriju to je vise bila kao neka ideja koja mi je tek tako pala na pamet...namjera mi je bila zabaviti se malo...

Mislim da sam jos na pocetku teme dala svoje misljenje o vremenu. Ipak to ne znaci da se ne mogu igrati s drugim idejama.
Ali ajmo malo onda razradjivat tu teoriju...
Spominjes 'busenje' vremena...zasto si uzeo bas taj 'destruktivni' primjer? Kako to da nisi uzeo onaj 'konstruktivni' kada sam to usporedila sa gradjenjem ceste ispred sebe?
Ja nisam raslojavala vrijeme ovom teorijom, dapace upravo sam ga kreirala...stvarala iz nicega...
Doduse ipak ih ovdje nesto dodala...kazes 'ne smijes tako busiti vrijeme'...ok, osim sto smo ustvrdili da nista ne busim, svejedno se osvrnimo na tvoju izjavu...pitala bih - zasto? Zasto se nesto ne bi smjelo rastavljati na sastavne djelove? Zato jer tada postane neshvatljivo za nas um...ali to nije doboljan razlog. To sto mi nesto ne mozemo shvatiti ne znaci da ne postoji. Stoga smatram da imamo pravo rastavljati stvari (ili vrijeme) na proste faktore ali da to bas i nema smisla jer nas vodi u slijepu ulicu nama trenutno shvatljive logike...sto ne znaci da se odgovor ne krije upravo tamo...

Spominje se Bog i prostor...za ovo bi prvo trebali predpostaviti Boga, a onda i njegovu moc/zelju stvaranja...ajmo....dakle imamo prostor i to je dovoljno da Bog stvori materiju...sada ta materija mora 'ozivjeti' kao bi proizvela vrijeme...dakle Big Bang...i stvore se zivot kakav ga znamo, zakoni fizike, vrijeme....
Sad imamo prostor i u njemu materiju koja svojim djelovanjem u prostoru stvara vrijeme...pa pitas kojom brzinom...o kolikom dijelu trenutka pricam...ne znam...kao sto rekoh napisala sam teoriju jutros...kao ideju...za zabavu i razvijanje maste...ali evo dat cu prijedlog rjesenja tog pitanja. Primjer...to bi bilo kao oslobadajnje energije prilikom nekog djelovanja, a prvi impuls je nastao sa Big Bangom (kao i materija). Kao da je vrijeme energija koja se oslobadja uslijed djelovanja materije. Recimo da to bas nije mjerljivo nasim mjernim jedinicama vremena. Zasto bi se to dalo izmjerit u sekundama? Osim toga nisam rekla da je to 'stvoreno' vrijeme jednoznacno...ono bi se moglo svejedno sastojat od svih slojeva od kojih se sastoji i sada...zajedno sa svim percepicijama svih dimenzija. Dakle, ne bi se moglo odgovoriti na to pitanje u sekundama...
Isto tako rekla sam da su u toj ideji materija i vrijeme povezani, a ne da jedno odredjuje drugo. Jedno bez drugog ne bi postojali. Kao da zakotrljas kamen niz padinu...kamen postoji, padina postoji ali tek kad ih spojis dogodi se pokret.
Zasto ne bi mogli nastati istovremeno? Primjer...dok postoji energija postoji gibanje i obratno...kao kod automobila...dok imas benzina i dok stvaras energiju koja ga pokrece on ide naprijed. Onaj cas kada nestane energije motor staje...

Upravo ovo pitanje ima li vrijeme smisla bez materije bi islo u prilog ovoj teoriji...bas kao i pitanje ima li smisla meterija bez vremena.
Ajmo malo razmislit o tome...recimo da imamo vrijeme kao konstantu i materiju koja nema nikave reakcije...ona je upravo to - 'smrznuta u vrmenu'. Dakle tek kada ima reakcije i vrijeme se 'pokrene'.
Ajmo sad obratno...imamo materiju ali nemamo vrijeme (dakle ni kao konstantu, ni kao nesto sto se dogodi uslijed reakcije materije)...to ne ide...cak kada bi doslo do reakcije ona bi istodobno pocela i zavrsila i opet bi imali situaciju - nicega.
Dakle, cini se da su vezani...materija i vrijeme, mislim miga

Omegice...pricali smo o ovome...moj 'sluzbeni stav' o vremenu znas...ali to ne znaci da se ne mozemo igrati... Rado cu nalaziti odgovore na tvoje pitanja ali nadam se i da ces ih ti postaljati u dobroj vjeri, a ne kako bi mi nesto dokazivao hug

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri kol 20, 2008 10:36 pm

Alpha je napisao/la:
Pa...kad sam napisala ovu teoriju to je vise bila kao neka ideja koja mi je tek tako pala na pamet...namjera mi je bila zabaviti se malo...

Ajde, zabavimo se malo.

Citat :
Mislim da sam jos na pocetku teme dala svoje misljenje o vremenu. Ipak to ne znaci da se ne mogu igrati s drugim idejama.

Znam da si dala mišljenje o tome da živa bića ne određuju stvarnost i da vrijeme postoji bez obzira na živa bića, ali sada si napisala da bez materije ne postoji vrijeme (što prije nisi napisala), zato sam mislio da je to tvoj stav miga

Citat :
Spominjes 'busenje' vremena...zasto si uzeo bas taj 'destruktivni' primjer? Kako to da nisi uzeo onaj 'konstruktivni' kada sam to usporedila sa gradjenjem ceste ispred sebe?

Iskreno, ne vidim povezanost bušenja i ovoga primjera sa cestom, zato.

Citat :
Ja nisam raslojavala vrijeme ovom teorijom, dapace upravo sam ga kreirala...stvarala iz nicega...

Jesi, kreirala si ga

Citat :
Doduse ipak ih ovdje nesto dodala...kazes 'ne smijes tako busiti vrijeme'...ok, osim sto smo ustvrdili da nista ne busim, svejedno se osvrnimo na tvoju izjavu...pitala bih - zasto? Zasto se nesto ne bi smjelo rastavljati na sastavne djelove? Zato jer tada postane neshvatljivo za nas um...ali to nije doboljan razlog.

Svakako se treba rastavljati stvari da se bolje shvate, ali rastavljanjem do beskonačnosti dolazimo do ničega, a 'ništa' ne možemo niti shvatiti. Zato se to ne smije, bar ne do beskonačnosti.

Citat :
To sto mi nesto ne mozemo shvatiti ne znaci da ne postoji. Stoga smatram da imamo pravo rastavljati stvari (ili vrijeme) na proste faktore ali da to bas i nema smisla jer nas vodi u slijepu ulicu nama trenutno shvatljive logike...sto ne znaci da se odgovor ne krije upravo tamo...

Kao što rekoh... Kada dođemo do ništa, tada se tu nema šta shvatiti. Svakako se slažem da dodatnim rastavljanjem stvari možemo pronaći nove odgovore, ali ne rastavljanjem do beskonačnosti.

Citat :
Spominje se Bog i prostor...za ovo bi prvo trebali predpostaviti Boga, a onda i njegovu moc/zelju stvaranja...ajmo....dakle imamo prostor i to je dovoljno da Bog stvori materiju...sada ta materija mora 'ozivjeti' kao bi proizvela vrijeme...dakle Big Bang...i stvore se zivot kakav ga znamo, zakoni fizike, vrijeme....

Zašto bi ta materija morala 'oživjeti'? Zar samim svojim postojanjem ne dokazuje vrijeme?

Citat :
Sad imamo prostor i u njemu materiju koja svojim djelovanjem u prostoru stvara vrijeme...pa pitas kojom brzinom...o kolikom dijelu trenutka pricam...ne znam...kao sto rekoh napisala sam teoriju jutros...kao ideju...za zabavu i razvijanje maste...ali evo dat cu prijedlog rjesenja tog pitanja. Primjer...to bi bilo kao oslobadajnje energije prilikom nekog djelovanja, a prvi impuls je nastao sa Big Bangom (kao i materija). Kao da je vrijeme energija koja se oslobadja uslijed djelovanja materije. Recimo da to bas nije mjerljivo nasim mjernim jedinicama vremena. Zasto bi se to dalo izmjerit u sekundama?

Ne mora se mjeriti sekundama, to mjeri samo čovjek tako. Htio sam reći da nema smisla govoriti o neizmjerno malenom vremenskom periodu kada vrijeme nastaje nakon materije zubi

Citat :
Isto tako rekla sam da su u toj ideji materija i vrijeme povezani, a ne da jedno odredjuje drugo. Jedno bez drugog ne bi postojali. Kao da zakotrljas kamen niz padinu...kamen postoji, padina postoji ali tek kad ih spojis dogodi se pokret.

Ako su povezani, tada jedno određuje drugo, tada i vrijeme određuje materiju kao što vrijedi i obratno, ne bi li bilo?

Citat :
Zasto ne bi mogli nastati istovremeno? Primjer...dok postoji energija postoji gibanje i obratno...kao kod automobila...dok imas benzina i dok stvaras energiju koja ga pokrece on ide naprijed. Onaj cas kada nestane energije motor staje...

Mogu nastati istovremeno ako su povezani, ali ako bi samo materija određivala vrijeme, tada ne, a mislim da je nešto takvo bilo napisano (materija stvara vrijeme) miga

Citat :
Upravo ovo pitanje ima li vrijeme smisla bez materije bi islo u prilog ovoj teoriji...bas kao i pitanje ima li smisla meterija bez vremena.

Materija bez vremena ne može postojati, jer sam pojam postojanje je vezano uz vrijeme. Pitanje je vrijedi li obratno.

Citat :
Ajmo malo razmislit o tome...recimo da imamo vrijeme kao konstantu i materiju koja nema nikave reakcije...ona je upravo to - 'smrznuta u vrmenu'. Dakle tek kada ima reakcije i vrijeme se 'pokrene'.

Dakle, i vrijeme i materija bi postojali, ali kako bi se materija uopće mogla pokrenuti ako bi vrijeme oko nje bilo 'zamrznuto'?
Prvo bi se trebalo vrijeme odmrznuti da bi se uopće mogla dogoditi reakcija.

Citat :
Ajmo sad obratno...imamo materiju ali nemamo vrijeme (dakle ni kao konstantu, ni kao nesto sto se dogodi uslijed reakcije materije)...to ne ide...cak kada bi doslo do reakcije ona bi istodobno pocela i zavrsila i opet bi imali situaciju - nicega.
Dakle, cini se da su vezani...materija i vrijeme, mislim miga

Ništa ne može postojati bez vremena, točno miga


Citat :
Omegice...pricali smo o ovome...moj 'sluzbeni stav' o vremenu znas...ali to ne znaci da se ne mozemo igrati... Rado cu nalaziti odgovore na tvoje pitanja ali nadam se i da ces ih ti postaljati u dobroj vjeri, a ne kako bi mi nesto dokazivao hug

Znam tvoj stav o vremenu, ali svaki čas saznajem nešto novo, tako to ide.
:)

Pitanjima se može nešto dokazivati?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimečet kol 21, 2008 12:46 pm

Gdje je nestala naša Svjetloisjena? Rado bih vidio i njene odgovore na pitanja... raspa
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimečet kol 21, 2008 7:12 pm

Izgubila sam se u vašim ogromnim postovima... kava
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimepon kol 25, 2008 12:20 pm

Razlog zasto nisam ranije riplajala na ovaj post je jednostavan...vecinu stvari koje si pitao sam vec objasnila...i nije mi, zapravo, jasno jel ti nisi procitao sto sam napisala ili samo nisi htio shvatit...ali...evo...izvuci cu moje rijeci iz dosadasnjih postova kao odgovore na tvoja pitanja...

Eclypso je napisao/la:
Iskreno, ne vidim povezanost bušenja i ovoga primjera sa cestom, zato.
Alpha je napisao/la:
recimo da ides cestom koju sam crtas...znaci vrijeme ne postoji bez reakcija vec je ono posljedica reakcija materije...materija 'proizvodi' vrijeme...i zato imamo samo sadasnjost...
...kao da busis nesto...kako busis tako probijas sve dublju rupu...stvaras rupu... Znaci materija 'stvara' vrijeme...ono je nusprodukt procesa promijene materije kao takve... Materija sama sebi stvara vrijeme u kojem se krece/mijenja...ziva bica ili ne ziva - svejedno je za ovu teoriju...
Dakle...kazes ne vidis povezanost... Veza je ta sto u svakom od primjera sami sebi 'probijamo' ili 'gradimo' (kako se kome vise svidja) put...
Poanta je da 'buduce' vrijeme trenutno 'nastaje' uslijed neke reakcije, uslijed neke energije koja se odvija u sadasnjem vremenu...

Eclypso je napisao/la:
Svakako se treba rastavljati stvari da se bolje shvate, ali rastavljanjem do beskonačnosti dolazimo do ničega, a 'ništa' ne možemo niti shvatiti. Zato se to ne smije, bar ne do beskonačnosti.
---
... Kada dođemo do ništa, tada se tu nema šta shvatiti. Svakako se slažem da dodatnim rastavljanjem stvari možemo pronaći nove odgovore, ali ne rastavljanjem do beskonačnosti.
Alpha je napisao/la:
...kazes 'ne smijes tako busiti vrijeme'...ok, osim sto smo ustvrdili da nista ne busim, svejedno se osvrnimo na tvoju izjavu...pitala bih - zasto? Zasto se nesto ne bi smjelo rastavljati na sastavne djelove? Zato jer tada postane neshvatljivo za nas um...ali to nije doboljan razlog. To sto mi nesto ne mozemo shvatiti ne znaci da ne postoji. Stoga smatram da imamo pravo rastavljati stvari (ili vrijeme) na proste faktore ali da to bas i nema smisla jer nas vodi u slijepu ulicu nama trenutno shvatljive logike...sto ne znaci da se odgovor ne krije upravo tamo...
Ja sam vec objasnila zasto nema logike rastavljati nesto do 'beskonacnosti' ali ne mogu reci da se to 'ne smije'...smije se samo tako dolazimo u slijepu ulicu nase logike...ali, kao sto vec rekoh, to ne znaci da se istina ne krije upravo tamo...

Eclypso je napisao/la:
Zašto bi ta materija morala 'oživjeti'? Zar samim svojim postojanjem ne dokazuje vrijeme?
Alpha je napisao/la:
..sada ta materija mora 'ozivjeti' kao bi proizvela vrijeme...dakle Big Bang...i stvore se zivot kakav ga znamo, zakoni fizike, vrijeme.... Sad imamo prostor i u njemu materiju koja svojim djelovanjem u prostoru stvara vrijeme...
-----
...recimo da imamo vrijeme kao konstantu i materiju koja nema nikave reakcije...ona je upravo to - 'smrznuta u vrmenu'. Dakle tek kada ima reakcije i vrijeme se 'pokrene'.
Ovo su dva dijela istog posta...dakle...mora 'ozivjeti' kako bi stvarala vrijeme...u slicaju da nema reakcije ona je 'smrznuta u vremenu' sto znaci da u tom slucaju vrijeme ne postoji jer nema niceg sto ga kreira i nema zbog cega postojat...
Kao sto ugaseni auto ima potencijal stvarati energiju ali prvo ga trebamo upaliti...

Eclypso je napisao/la:
Ako su povezani, tada jedno određuje drugo, tada i vrijeme određuje materiju kao što vrijedi i obratno, ne bi li bilo?
Alpha je napisao/la:
Da, mozda se vrijeme 'dogadja' uslijed postojanja same materije...hocu reci ovako...kao u crticu...recimo da ides cestom koju sam crtas...znaci vrijeme ne postoji bez reakcija vec je ono posljedica reakcija materije...materija 'proizvodi' vrijeme...i zato imamo samo sadasnjost... Ako bi to gledali kroz mogucnost putovanja kroz vrijeme (samo hipotetski) onda bi mogli reci da bi eventualno bilo moguce putovati u proslost (tamo gdje je 'cesta' vec napravljena ali nikako u buducnost)...
Iz toga bi se dalo zakljuciti (proturit konkluzia miga ) da vrijeme bez materije ne postoji...ali ni materija bez vremena...dakle uska uzrocno-posljedicna veza...
Ali to je samo jedna od teorija... :) ...nadam se da ti se dopada miga hug
----
Upravo ovo pitanje ima li vrijeme smisla bez materije bi islo u prilog ovoj teoriji...bas kao i pitanje ima li smisla meterija bez vremena.
Ajmo malo razmislit o tome...recimo da imamo vrijeme kao konstantu i materiju koja nema nikave reakcije...ona je upravo to - 'smrznuta u vrmenu'. Dakle tek kada ima reakcije i vrijeme se 'pokrene'.
Ajmo sad obratno...imamo materiju ali nemamo vrijeme (dakle ni kao konstantu, ni kao nesto sto se dogodi uslijed reakcije materije)...to ne ide...cak kada bi doslo do reakcije ona bi istodobno pocela i zavrsila i opet bi imali situaciju - nicega.
Dakle, cini se da su vezani...materija i vrijeme, mislim miga
Kao sto sam vec napisala na vise mjesta uzrocno-posljedicna veza... Dakle, jedno odredjuje drugo...jedno bez drugog ne postoji... I zato ne kuzim sva ova pitanja na koja je vec dan odgovor confused

Eclypso je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Zasto ne bi mogli nastati istovremeno? Primjer...dok postoji energija postoji gibanje i obratno...kao kod automobila...dok imas benzina i dok stvaras energiju koja ga pokrece on ide naprijed. Onaj cas kada nestane energije motor staje...
Mogu nastati istovremeno ako su povezani, ali ako bi samo materija određivala vrijeme, tada ne, a mislim da je nešto takvo bilo napisano (materija stvara vrijeme) miga
Kao sto sam vec ranije objasnila i gore jos jednom citirala - povezani su...

Eclypso je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Upravo ovo pitanje ima li vrijeme smisla bez materije bi islo u prilog ovoj teoriji...bas kao i pitanje ima li smisla meterija bez vremena.
Materija bez vremena ne može postojati, jer sam pojam postojanje je vezano uz vrijeme. Pitanje je vrijedi li obratno.
Po meni je ovo vec trece pitanje za redom koje pita istu stvar...kao sto rekoh i citirah...vezani su...cak sam dala i objasnjenja zasto... Eno iznad je citirano u italicu...

Eclypso je napisao/la:
Dakle, i vrijeme i materija bi postojali, ali kako bi se materija uopće mogla pokrenuti ako bi vrijeme oko nje bilo 'zamrznuto'?
Prvo bi se trebalo vrijeme odmrznuti da bi se uopće mogla dogoditi reakcija.
E...gore si pitao zasto bi materija morala 'ozivjti'...evo bas zbog toga...i tu u igru ulazi Bog i Big Bang i tako to...

Eclypso je napisao/la:
Znam tvoj stav o vremenu, ali svaki čas saznajem nešto novo, tako to ide.
:)
Pitanjima se može nešto dokazivati?

'Problem' je sto si iz neceg sto sam naglasila da je teorija nastala uslijed naleta inspiracije (u sred radnog dana) dozivio kao da je to neki moj stav ili nesto... Jako dobro znas da izbjegavam neke krute stavove i tako to...i naglasila sam tri puta da ovo nije nikav stav vec zabavna teorija...
Ali tvoja pitanja su pomalo agresivna, napadacka...zapravo nisu sama pitanja takva nego nacin...saspes 20 pitanja od jednom...covjek dobije dojam da se mora branit...a na vecinu je vec i dat dogovor...
I zato...da...pitanjima se moze puno toga 'dokazivati'...recimo, ja sam imala dojam da ti ovim pitanjima ne pokusavas saznati odgovore ili razmisljanja vec 'dokazati' (u naprijed) kako sam u krivu...
Mene nije briga dokazat da sam u pravu jer je to nemoguce...ne mogu dokazati ni za moje sluzbeno gledanje na teoriju vremena da je 'istinita'...ali stalo mi je do kreiranja novih ideja...i potom kopanja po njima dok samu sebe ne pobijem...ili otkrijem da mozda ima nesto u i u toj teoriji pa je spremim negdje za slucaj da mi se sutra ukaze dio slagalice gdje se ona uklapa...
Ne zelim biti zatvorena i neodstupati od onoga sto trenutno smatram najvjerojatnijim...
A i razgovarali smo o ovom nacinu postavljanja pitanja...puno je kvalitetnije pitanje ili dva...kroz njih se mogu dobiti odgovori i na neka koja i nisu postavljena...pa onda jos pitanje ili dva...i sve tako... Ovako kad saspes 20 pitanja koja se ispreplicu, em se ponavljas, em se drugi trebaju ponavljat, em se sve zakomplicira objasnjavanjem svega toga, a odgovor bi se mozda dao i kroz manje pitanja sto bi odmah eliminiralo prvotni broj...
Kuzimo se, jel da? :) hug

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimečet kol 28, 2008 11:21 am

Alpha je napisao/la:

Ja sam vec objasnila zasto nema logike rastavljati nesto do 'beskonacnosti' ali ne mogu reci da se to 'ne smije'...smije se samo tako dolazimo u slijepu ulicu nase logike...ali, kao sto vec rekoh, to ne znaci da se istina ne krije upravo tamo...

Svakako je lako moguće da je istina tamo, ali svejedno ako bušimo do 'ništa', tada i ništa nemamo za shvatiti. No i taj ništa nam može pomoći u shvaćanju, slažem se :)

Citat :
Ovo su dva dijela istog posta...dakle...mora 'ozivjeti' kako bi stvarala vrijeme...u slicaju da nema reakcije ona je 'smrznuta u vremenu' sto znaci da u tom slucaju vrijeme ne postoji jer nema niceg sto ga kreira i nema zbog cega postojat...
Kao sto ugaseni auto ima potencijal stvarati energiju ali prvo ga trebamo upaliti...

Ali ako je materija 'smrznuta', tada to znači da svejedno postoji iako reakcija nema. 8)


Citat :
Kao sto sam vec napisala na vise mjesta uzrocno-posljedicna veza... Dakle, jedno odredjuje drugo...jedno bez drugog ne postoji... I zato ne kuzim sva ova pitanja na koja je vec dan odgovor confused

U redu je.

Citat :
Eclypso je napisao/la:
Dakle, i vrijeme i materija bi postojali, ali kako bi se materija uopće mogla pokrenuti ako bi vrijeme oko nje bilo 'zamrznuto'?
Prvo bi se trebalo vrijeme odmrznuti da bi se uopće mogla dogoditi reakcija.
E...gore si pitao zasto bi materija morala 'ozivjti'...evo bas zbog toga...i tu u igru ulazi Bog i Big Bang i tako to...

Napisao sam da se prvo vrijeme treba pokrenuti da omogući materiji da napravi reakciju :P

Citat :
A i razgovarali smo o ovom nacinu postavljanja pitanja...puno je kvalitetnije pitanje ili dva...kroz njih se mogu dobiti odgovori i na neka koja i nisu postavljena...pa onda jos pitanje ili dva...i sve tako... Ovako kad saspes 20 pitanja koja se ispreplicu, em se ponavljas, em se drugi trebaju ponavljat, em se sve zakomplicira objasnjavanjem svega toga, a odgovor bi se mozda dao i kroz manje pitanja sto bi odmah eliminiralo prvotni broj...
Kuzimo se, jel da? :) hug

Šr we do zubi
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimečet kol 28, 2008 11:34 am

Eclypso je napisao/la:
Ali ako je materija 'smrznuta', tada to znači da svejedno postoji iako reakcija nema. 8)
Jeee...ali ne znamo da li postoji vrijeme! :)

Eclypso je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Eclypso je napisao/la:
Dakle, i vrijeme i materija bi postojali, ali kako bi se materija uopće mogla pokrenuti ako bi vrijeme oko nje bilo 'zamrznuto'?
Prvo bi se trebalo vrijeme odmrznuti da bi se uopće mogla dogoditi reakcija.
E...gore si pitao zasto bi materija morala 'ozivjti'...evo bas zbog toga...i tu u igru ulazi Bog i Big Bang i tako to...
Napisao sam da se prvo vrijeme treba pokrenuti da omogući materiji da napravi reakciju :P
Sto god treba pokrenuti potreban je prvi impuls. Nazovimo ga Bog ili Big Bang...ali potrebno je malo 'ozivjeti' stvari...samo sto ja kazem da u ovoj teoriji prvo ozivi materija, a ti kazes da ne ide bez vriemena, jel tako? hug
Ovo je ko Frankenstein...da li je prvo ozivjelo tijelo ili duh? :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek
userNejm


Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Age : 30
Location : Mars
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimepon ruj 22, 2008 9:10 pm

već sam ovo bio pisao, ali znamo zbog čega je nestalo pa ću opet napisati:


vrijeme ne postoji, vrijeme je iluzija

vrijeme je iluzija našeg mozga nastala uslijed mogućnosti da čovjek pamti i prisjeća se starih događaja (prošlost) i zamišlja, razmišlja te donosi zaključke o događanjima koji će se dogoditi (budućnost).
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimepon ruj 22, 2008 9:17 pm

User, mogao bi to malo bolje argumentirati :)
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek
userNejm


Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Age : 30
Location : Mars
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimepon ruj 22, 2008 9:48 pm

vrijeme je naša mjera za objašnjavanje dolaska i prolaska događaja. ali to mogu biti i događaji na mikrorazini - npr. jednim događajem može se smatrati mali pomak elementarne čestice atoma.

da nismo svjesni prošlih i budućih događaja ostalo bi samo SADA. (naravno, to vuče i druge posljedice po ljudski um - a to bi bila nemogućnost pamćenja te samim time razmišljanja. ali to nije ova tema)

vrijeme bih još mogao opisati kao ljudsku mjeru koja govori koliko se događaja nečeg može dogoditi za jednog događaja nečeg drugog.

npr. u jednoj sekundi čovjek trepne x puta.
u jednom satu čovjek prijeđe određeni put.
u jednoj godini zemlja jednom obiđe sunce
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimesri srp 01, 2009 3:19 pm

Da, samo ovo mi se bazira na ''što bi bilo kad bi bilo''. Ipak naše učenje je linearno u vremenu, isto tako je i skupljanje iskustva. Kada doista ne bi bilo promatrača u svemiru, tada bi postojalo samo ''SADA'' svugdje u svemiru, uzrok bi izgubio smisao, a posljedica isto tako, postojalo bi samo sada i gotovo. Međutim stvari su takve kakve jesu, živimo u jednom linearnom svijetu gdje se nalazimo i mi sami sa svojim bićem. Na taj način skupljamo iskustvo, učimo, zabavljamo se, živimo uostalom. Je li to sve iluzija, ne znam, ali prije toga bih rekao da je sve to jednostavno stvarnost. Ako ti netko iskopa oči, ti budeš slijep. Ako razbijem jaje o pod, ono se razbilo, pokušaj ga sastaviti natrag ako možeš, ali točno onako kako je bilo.

Događaji oko nas jesu na neki način iluzije koje mi promatramo kao slike u našem mozgu, no i te slike mozga su dio stvarnosti na kraju krajeva, i one postoje kao i materija oko nas, bi li bilo tako nekako?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimepet srp 10, 2009 1:51 pm

Alpha, što ti misliš o napisanome?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimeuto srp 14, 2009 7:13 pm

E, ti i ja smo imali toliko rasprave o Vremenu da je suvisno da ista vise kazem zubi ...steta sto su ti postovi stradali u onom padu sistema...ili mozda sreca zubi

Ajd da nesto ipak kazem...eto, oni koji kazu da vrijeme ne postoji nek uzmu jaje, bace ga na pod i neka ga onda spoje nazad...to ne bi trebao biti problem ako Vrijeme ne postoji zubi ...moram malo zezat miga

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimečet srp 16, 2009 3:25 am

Ako netko ne bi definirao vrijeme kao prolaznost događaja... Kako bi ga mogao još definirati?
[Vrh] Go down
Greed
Višestanični organizam
Greed


Male
Virgo Horse
Broj postova : 90
Age : 33
Location : Vinkovci
Registration date : 16.07.2009

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimečet srp 16, 2009 3:51 am

dakle kao prvo, nisam procito nista osim prva 4 posta, al kao fizicar u jednu ruku,moje misljenje ;)
vrijeme postoji cisto jer mozemo odrediti sto se zbilo, i kao takvo teće, no jel ono samo predmet naseg uma,neznam
moguće je da sva ova realnost nije realnost, nego da je sve to neka matrica ^^
dakle matrix,koji koliko god SF bio,on je zapravo dobar primjer onoga sto se nemoze tako lako iskljucit
vrijeme jeste 4 dimenzija, i predstavlja trajanje, a svako gibanje ga dokazuje, jer se gibanje odvija kroz vrijeme
no ako bi se gibali brzinom svjetlosti, eh, onda sve pada u vodu, jer onda je moguca teleportacija, dakle moguce da se sve odvija u trenu, i vrijeme kao takvo prestaje postojat, no nisam sklon toj teoriji...
vrijeme po meni postoji od trenutka prvog gibanja, i trajat ce dokle god cemo imat neke fizikale il kemijske procese i reakcije, a kad one i ziva bica nestanu, moci cemo reci da vremena nema, jer onda vise nece bit nicega
inace pozdrav svima na forumu, novi sam pa pregledavam malo sta ima ;)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitimečet srp 16, 2009 10:46 am

Za nasu dimenziju Vrijeme postoji...i to linearno...mozemo filozofirati kako mozda za Boga Vrijeme ne postoji...ali mi nismo Bog...mi se podredjujemo silama i fizici ovog 3+1D svijeta i ovog prolaznog tijela i za nas je Vrijeme neminovna pojava.
Oni koji tvrde da Vrijeme ne postoji mogu jednako tako tvrditi da ne postoji niti Gravitacija, ni prijenos Energije, ni nista drugo s argumentom da je u nekoj drugoj realnosti tako...mozda i jeste ali to ce za nas vaziti tek kada i mi budemo dio te druge realnosti...
Mozda je moguce da u prosirenom stanju svijesti cak i na ovom nivou postojanja budemo u mogucnosti uroniti na cas u neke druge frekvencije...da na cas budemo dio neceg na nekom visem/drugom nivou gdje su 'pravila' drugacija...ali uvijek se moramo vratiti...ako nista onda barem dok se ne rijesimo materijalnog tijela...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Sponsored content





Sto je Vrijeme? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Sto je Vrijeme?   Sto je Vrijeme? - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Sto je Vrijeme?
[Vrh] 
Stranica 3 / 12.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Slobodno vrijeme
» Reinkarnacija i vrijeme

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: