Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Bog

Go down 
+35
Madonna
Jedi Mind Tricks
Fantom
ficoom666
Michael Wittmann
Greed
Lukini
Remke
snark
Merkurica
Nefertiti
Blizzard
None
Tutankhamon
Karl Marx
meli
sinisa61
Milab
Wizard lady
gloria_g
Alpha
zvezda
floridana
indigocakra
userNejm
Tallina
Unspeakable
babi
sanja
Aleksandar Veliki
malena
zmija
Cvrcak
Svjetloisjena
vladimir
39 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Autor/icaPoruka
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimeuto srp 21, 2009 10:56 am

i kako bi razdijelio dobre od zla, tko je zaslužio živjeti a tko ne?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimeuto srp 21, 2009 12:44 pm

Barney Stinson je napisao/la:
da sam bog, pobio bi svu gamad na svijetu (mislim na ljude) i ostavio samo postene i dobre ljude (jest bilo bi ih malo i hrvatska bi bila nenaseljena XD) dao bi svima para kolko traze ali bi svi morali jednako raditi i jos par stvari

Upravo to bi možda bila fatalna greška. Vjerovao ili ne, ti iz jednog lošeg iskustva možeš naučiti više nego iz 10 dobrih. Mnogi uče stvari na način da iskuse stvari na svojoj koži, a često tako i nasilnici koji ponekad prestanu biti nasilnici jer su ih prebili upravo - nasilnici. S time su naučili što rade drugima i možda više neće, a da im se to nije dogodilo, možda bi cijeli život mlatio štrebere po parku jer ih mrzi.

Stvar je u razvijanju empatije kao i svjesnosti. Sad tko vjeruje u reinkarnaciju i razvoj duše, on će savršeno znati o čemu pričam. Tko vjeruje u samo jedan život, naravno da mu je zločin nepojmljiv.

Uostalom da bi ti kao Bog učinio što si rekao, onda jednostavno ne bi dozvolio slobodnu volju u potpunosti, nego samo unutar zadanih okvira koji ti se sviđaju, drugim riječima ne bi bio apsolutno biće, već subjektivno poput čovjeka, što zapravo nije Bog, jel.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimeuto srp 21, 2009 2:49 pm

gloria_g je napisao/la:
to samo govore jer ga se boje, stalno im u svijesti vrluda ono - kazna!!
nisam sigurna da se tu radi o ljubavi, u pitanju je strah. jer od kad se rodimo uče nas o Bogu u obliku prijetnje.
ako ne budeš dobar Bog će te kazniti, sigurno si to tisuću puta čuo.

to i je ono što me ljuti, što ne razumijem, i na kraju ono što me i odbilo od religije u tradicionalnom smislu.

Ma to je slijepa ulica u kojoj se neki izgube i ne znaju se vratiti.

a- ako ne budeš dobar, Bog će te kazniti.
b- što to znači biti dobar?
a- evo, piše ti u Bibliji.
b- a zašto bi nam Biblija trebala biti mjerilo za dobrotu u svijetu?
a- zato jer tako piše u njoj.
b- znači ona je sama sebi dokaz? Zašto s mojim mišljenjem nije tako?
a- zato što je Biblija napisana od Boga, a on je sveprisutan i sve zna.
b- a u mom mišljenju nema Boga?

kava

Meni se čini da klasičan vjernik prvo zamisli što je Bog za njega, naravno zamislit će nešto što će mu se sviđati, i onda će to nešto početi voljeti. Drugim riječima voljeti Boga je po meni slično kao i voljeti lika iz svoje mašte. Ipak, nekako mi nije logično da možemo voljeti nešto nimalo definirano. Ili možemo? scratch
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimeuto srp 21, 2009 2:58 pm

hm.. ne znam.
mislim da ne.
ljubav je najjača emocija, definirana, postojana.
ne može se usmjeriti na ništa, mora imati "objekt" zar ne?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimeuto srp 21, 2009 3:43 pm

Tako ja nekako gledam na to. A opet taj objekt je nužno subjektivne prirode, zar ne? Zapravo kao da volimo ono što mislimo o nekome jer zapravo nismo Bog da nekoga objektivno procjenimo, već se dojam o nekome preslika u našu subjektivnu sliku o nekome, a onda mi usmjerimo ljubav prema toj osobi preko naše subjektivne slike o toj osobi, teoretski volimo tu subjektivnu sliku u našem mozgu? Malo sam zbunjen :P
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimeuto srp 21, 2009 4:07 pm

ne, izvrsno si to opisao!
mislim upravo tako.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimened srp 26, 2009 3:00 pm

Imam pitanje. Koja je po vama sličnost i razlika između starih mitova i vjere u Boga? Recimo spada li današnji Bog u sličnu kategoriju kao i Zeus i zašto?
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimened srp 26, 2009 3:03 pm

NE, zato jer zeus je bio "glavni" bog, a bog (sadašnji) je jedini bog, i nije bog mora, vina il nesto slicno, nego je bog koji je stvorio sve, ali nevlada sad recimo morm il tako to
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimened srp 26, 2009 4:40 pm

Dobro, nisu niti Zeus i Mars isti, ali oboje spadaju u mitove. Trenutno je nebitno jel je Zeus bio Bog svega ili samo Bog munja. Ono što pitam jest je li današnji Bog u istoj kategoriji kao što su to Zeus, Mars, Jupiter, Had... Ako nije, zašto nije? Drugim riječima pitam jel je po vama moguće da će današnji Bog biti mit u budućnosti kao što je to danas Zeus.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimened srp 26, 2009 8:26 pm

Digresija...primjetite sinkronicitet ili slucajnost (sto god od to dvoje) na predhodnoj stranici...zadnji post na ovoj temi bio je napisan od Flo 21. srpnja 2008. godine, a onda je Gripphon osvjezio temu na isti datum godinu dana kasnije :)

@Gripphon...raniji opis ljubavi prema onome sto bi zvali Bog...jel bi to onda bilo da zapravo ne volimo Boga nego same sebe i svoju iluziju?


Ono sto je bio Zeus onda i ono sto je Jahve danas je, u principu, isto gledano iz ljudske perspektive...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimened srp 26, 2009 9:54 pm

Alpha je napisao/la:
Digresija...primjetite sinkronicitet ili slucajnost (sto god od to dvoje) na predhodnoj stranici...zadnji post na ovoj temi bio je napisan od Flo 21. srpnja 2008. godine, a onda je Gripphon osvjezio temu na isti datum godinu dana kasnije :)

affraid imas pravo malo je spooky
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimened srp 26, 2009 10:24 pm

Alpha je napisao/la:


@Gripphon...raniji opis ljubavi prema onome sto bi zvali Bog...jel bi to onda bilo da zapravo ne volimo Boga nego same sebe i svoju iluziju?

Ono sto je bio Zeus onda i ono sto je Jahve danas je, u principu, isto gledano iz ljudske perspektive...

Pa evo, opisao sam gore što je za mene ljubav i kako gledam na nju. Dakle ja to svodim na ljubav prema subjektivnoj slici o nekome koju smo stekli. A budući da Bog čak i nije osoba, tada bih definitivno rekao da voljeti Boga znači voljeti svoje mišljenje o Njemu, to jest svoje mišljenje prenesemo u stvarnost i onda ga volimo, jel. Što ti misliš o tome?

Dakle teoretski Bog bi spadao u neku vrstu mita?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 12:20 am

Ne znam...jer...recimo...ja volim svog Vodica i On je za mene itekako stvaran i moja naklonost Njemu je isto tako stvarna...a ne vidim Ga bas kao sto ne vidimo ni Boga...ali ga osjecam i cujem i...ne mogu to opisati bas...mozda neki ljudi osjecaju nesto sto objasnjavaju kao bozansku prisutnost i onda svoje emocije prema tome opisuju kao ljubav prema Bogu...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 11:35 am

Pa voliš ga točno tako kako sam i napisao. On ti je sam rekao što je i što radi + tu je tvoje mišljenje o svemu tome i kreirala si vlastitu sliku o njemu koja ti se sviđa i preko koje ga uopće voliš. Tako bi bilo i sa onima koji osjećaju Božju prisutnost. Jednostavno kreiraju si neku sliku u glavi koja im se sviđa i koju poistovjete s Bogom onda ga preko te slike vole.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 11:51 am

Mislim da ono što uopšte podrazumevamo pod pojmom Boga danas (poslednjih hiljadu - dve godina) nije isto što se podrazumevalo pod Zevsom, Ozirisom ili Kvacekoatlom...

Samo pitanje mi je izuzetno zanimljivo. Nisam do sada razmišljala o tome kada je i kako došlo do ovog preokreta u poimanju Boga, tj. Bogova. Možda zajedno sa pojavom monoteizma...

Da objasnim. U politeističkim religijama stare ere ljudi su verovali u bogove koji su imali određena područja delovanja i uticaja, pripisivali im neke atribucije i zamišljali ih kao ljude sa i te kako izraženim tipično ljudskim osobinama, kao što su nepromišljenost, ljubomora ili zavist. Dakle, ništa savršeniji od ljudi, samo snažniji i moćniji. Pojavom monoteizma dolazimo do ideje Boga kao savršenog, sveprisutnog, sveprožimajućeg "bića" koje je najčešće i kreator pojavne stvarnosti. Ovaj Bog nema "osobine", vrline i mane, depersonalizovan je, uprkos retkim predstavama njegovog lika u nekim religijama.

Dakle, stari bogovi bi lako mogli biti posledica kontakta sa bilo kakvom superiornom grupom, plemenom, narodom ili posetiocima iz izvan ove planete. Previše su mi ljudski. Ali opet i previše moćni da bi bili samo ljudska bića. Bog danas bi bio univerzalni princip, ideja, energija i sila mnogo više nego biće...

Sve u svemu, nije isto... *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 1:20 pm

@Gripphon...ne bih rekla...naime, to sto si ti napisao meni se doima kao da ce netko voljeti nesto sto sam oblikuje...a ja ne oblikujem svog Vodica...

@Zvezda...ne znam...meni se cini prilicno isto politeizam i monoteizam...barem ovaj monoteizam sa katolickim Bogom koji se propovijeda na nacin da On sjedi na tronu i sudi...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 1:21 pm

Alpha je napisao/la:
@Gripphon...ne bih rekla...naime, to sto si ti napisao meni se doima kao da ce netko voljeti nesto sto sam oblikuje...a ja ne oblikujem svog Vodica...

@Zvezda...ne znam...meni se cini prilicno isto politeizam i monoteizam...barem ovaj monoteizam sa katolickim Bogom koji se propovijeda na nacin da On sjedi na tronu i sudi...

Pa nisam ni rekao da oblikuješ svog Vodiča, već svoju sliku o njemu. I onda da preko te slike ti njega voliš, kao i svaku osobu na planeti. Nije li tako?

Slažem se sa Zvezdom da razlike postoje, no nisam siguran kolike su te razlike...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 1:24 pm

Ne, nije tako...eto, primjera radi...imam frendicu koja me do sad zajebala (pardon na izrazu) malo i previse puta, a da o ozbiljnosti nekih njenih postupaka niti ne pricam...enivej, znam ju od 6. godine i volim ju...unatoc svemu ju volim...iako bi netko rekao da sam luda, iako bi ju netko do sada upravo mrzio...ja ju i dalje volim.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 1:30 pm

Na koji način ju voliš i što voliš na njoj?

Uostalom jesi li ti ikad upoznala svog Vodiča? Je li itko ikad upoznao Boga? Pa kako može netko voljeti Boga/vodiča ako ne preko svoje slike o njima?
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 1:32 pm

U pravoslavlju se Bog ne predstavlja nikako, ni kao starac na tronu, ni kao sudija... Tu se razlikuje pravoslavna od katoličke varijante hrišćanstva. Svaki pokušaj predstavljanja Boga smatra se odstupanjem od kanona...
Imala sam ovu pravoslavnu varijanu na umu... *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 4:40 pm

Gripphon je napisao/la:

Uostalom jesi li ti ikad upoznala svog Vodiča? Je li itko ikad upoznao Boga? Pa kako može netko voljeti Boga/vodiča ako ne preko svoje slike o njima?

Alpha, ovo je za tebe.


Zadnja promjena: Gripphon; pon srp 27, 2009 4:44 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 4:43 pm

ja ću ti reći - ja sam upoznala jednog, ali nisam sigurna dali je moj ili od jedne druge osobe. upravo pokušavam saznati.... a kada saznam javim.

i da, zaboravih napomenuti, nije moj tip :D
nekako je za \"moj ukus\" preozbiljan, to je ono što me muči, pa pretpostavljam da je od ove druge osobe.


Zadnja promjena: gloria_g; pon srp 27, 2009 4:45 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 4:44 pm

Na koji način si ga upoznala?
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 4:46 pm

u jednom od svojih najtragičnijih životnih događaja (navodno se to tada obično i događa) jasno, u snu, u lucidnom snu....
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitimepon srp 27, 2009 4:48 pm

Pa, toliko o tome...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Bog - Page 7 Empty
PostajNaslov: Re: Bog   Bog - Page 7 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Bog
[Vrh] 
Stranica 7 / 10.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: