Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?

Go down 
+10
Athena
primitive101
Blizzard
Sedežničar
Archangel
wanderer
MoW
Legionar
Chakotay
Alpha
14 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next
Autor/icaPoruka
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimened ruj 19, 2010 4:19 pm

Da kužim, ali za mene to ne bi bilo odricanje, pomaganje prijatelju bilo da se radi o preseljenju, pokazivanja nečega na kompu ili nečeg trećeg ja doživljavam kao druženje i kao što na kavi sjedimo i pričamo, jednako tako možemo pričati i dok primjerice nosimo namještaj, samo što uz to pričanje radimo i nešto korisno. A film mogu pogledati bilo kada :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimened ruj 19, 2010 4:49 pm

Ti ne gledaš, ali većina tako gleda. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimened ruj 19, 2010 6:49 pm

Pa čuj jedini način da se prijeđe na viši duhovni nivo je da se na takve stvari ne gleda kao na nešto teško i kao na nešto što se mora činiti, nego da postanemo svjesni da je to ispravno i da to izaberemo zato što to želimo, znamo da imamo izbor, znamo da možemo i drugačije izabrati, ali to izabiremo jer mi to doista želimo. Tek tada možemo reći da smo na malo višem nivou. Dok god mi to radimo zato što to moramo ili zato što to netko od nas očekuje ili iz nekog drugog razloga i dok god to smatramo kao neko odricanje i kao nešto što nam je nametnuto, sve dotle ne možemo reći da smo napredovali.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimened ruj 19, 2010 11:04 pm

Chakotay, prekrasno razmišljanje!! lovely
Točno to znači izabrati činiti dobro, a ne raditi nešto jer je dobro :)

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimened ruj 19, 2010 11:30 pm

Znaš što meni nije jasno, zašto to nije svima jasno, zašto takvo razmišljanje nije uobičajeno? Nekako mi se čini da je to teško razumjeti. Tu mi se čini da se može osjetiti kolektivna svijest, jer čak kada bi se i htio tako ponašati to će ti biti teško, kao da te koči nešto nevidljivo, a to nevidljivo bi bila naša kolektivna svijest, koja kao da te vuče prosječnosti.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimepon ruj 20, 2010 4:58 am

Što nas vuče prosječnosti? Mislim da je to u prvom redu današnji način života u kojem dominira tijelo nad duhom. Nikad čovjek nije poklanjao više pozornosti tijelu nego danas.
U takvom okolnostima ne može se postići tjelesno duhovni balans. Čovjek je postao zatočenik svoga tijela, a nametnute mu civilizacijske norme bitno otežavaju izlazak iz tog zatočeništva. Bilo kakvo iskakanje pojedinaca iz reda prosječnosti, od kolektiva biva sankcionirano u nastojanju da se isti vrati u stado iz kojeg je pokušao izaći.

Međutim i pored toga ima puno ljudi koji se bave radom na sebi na jedan konspirativan način, a da ne bi bili izloženi etiketiranju i imali neugodnosti u sredini gdje žive.
Kad sam se prije nekoliko godina zainteresirao za duhovnost i krenuo u potragu za literaturom iz te oblasti, došao sam u kontakt sa ljudima koji su se već bavili time.
Ono što me začudila ali i ugodno iznenadilo je činjenica da tih ljudi ima relativno puno obzirom da se o duhovnosti na našem prostoru baš i ne priča puno, osim o religijskoj.

[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimepon ruj 20, 2010 4:02 pm

Chakotay je napisao/la:
Znaš što meni nije jasno, zašto to nije svima jasno, zašto takvo razmišljanje nije uobičajeno? Nekako mi se čini da je to teško razumjeti. Tu mi se čini da se može osjetiti kolektivna svijest, jer čak kada bi se i htio tako ponašati to će ti biti teško, kao da te koči nešto nevidljivo, a to nevidljivo bi bila naša kolektivna svijest, koja kao da te vuče prosječnosti.
Dobro razumijem kakav je to osjecaj... :) Bez obzira na to sto su moja nastojanja, ciljevi i vrijednosti daleko od tvojih i @MoW-ovih, uvijek je onaj koji hoce promjenu suprotstavljen onome sto hoce pod svaku cijenu da opstane. Ja imam jednu izreku: "Ni najjaci covjek na svijetu ne moze naprijed kad ga sto volova vuce nazad!" :)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimepon ruj 20, 2010 4:17 pm

@Sedeznicar...super post ides ...da se osvrnem na neke dijelove...

Sedežničar je napisao/la:
... Ali (ja mislim da) kapitalni kolektivni skok će biti tek onda kad ZADNJI Mujo odluči izaći iz svoje pijane birtije (ne kada neki veliki postotak to odluči).
Razmisljam ovako...recimo da smo mi pahulje snijega na vrhu planine. Cilj nam je doci do dna planine. To bi postigli ako bi pokrenuli lavinu. Ako se stvori kriticna masa koja ce POKRENUTI lavinu tada ce ona POVUCI i Muju iz birtije.


Sedežničar je napisao/la:
(1) Ne može netko s jedne strane biti duhovan ako s druge strane zanemaruje izgubljenu ovcu (bez obzira kakva ta ovca bila). Tako da iako mogu 97 % ljudi biti visoko, ako oni svojim aktom ponekad namjerno zanemaruju onih 3 % tada ih taj isti akt može povući nazad u neduhovno stanje!

(2) Ne može netko biti duhovan ako NA SILU nastoji ići protiv tuđe volje (bez obzira koliko ta tuđa volja bila neduhovna). Svatko ultimativno mora biti duhovno čist i donositi ispravne odluke i ponekad ispravna odluka može izgledati kao da je zanemarivanje ostalih neduhovnih ali ona ultimativno je takva da na najbolji mogući način pomaže ostalima. Ti ostali koji možda izgledaju da su zanemareni, oni nisu zanemareni i njih drugi indirektnim postupcima mogu dovesti u duhovno stanje na način da ti zanemareni prvotno misle da su sami to ostvarili, da su sami uspjeli, a istina je još ljepša a ta je da su svi uspjeli, svi su pobjednici.

(3) Ne postoji izolirani sustav. Sve je u određenoj mjeri povezano.

Poticaji, postovanje, eliminiran ego. Slazem se.



_________________
Respect
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimepon ruj 20, 2010 7:39 pm

Alpha je napisao/la:
Poticaji, postovanje, eliminiran ego. Slazem se.
Za one koji zele znati vise, visit: http://en.wikipedia.org/wiki/Philosophy_of_Max_Stirner ;)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimepon ruj 20, 2010 10:34 pm

Archangel je napisao/la:
Dobro razumijem kakav je to osjecaj... :) Bez obzira na to sto su moja nastojanja, ciljevi i vrijednosti daleko od tvojih i @MoW-ovih, uvijek je onaj koji hoce promjenu suprotstavljen onome sto hoce pod svaku cijenu da opstane. Ja imam jednu izreku: "Ni najjaci covjek na svijetu ne moze naprijed kad ga sto volova vuce nazad!" :)

Možda zbog toga u prošlosti (ili barem bližoj prošlosti) nije niti moglo biti postignuta prava duhovnost na većoj skali, bilo da gledamo iz perspektive egoizma ili neegoizma. Jednostavno je puno previše prosječnih i ispodprosječnih volova s niskim ciljevima koji riču kao krdo i povlače na svoju stranu, tako da čovjek stalno ima osjećaj borbe protiv vjetrenjača.


_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 10:13 am

Arch, znam da si ti totalno protiv ideje da se ego moze eliminirat. U biti mozda sam koristila krivu rijec. Mozda ne eliminirat nego umanjit, stavit pod kontrolu...ne znam. Uostalom mislim na ego energije tijela.
Inace, slazem se s tobom...u danasnjem svijetu uopce dati takvu izjavu tipa "aj sad eliminiraj ego" je presmijesno jer je ovo njegova vladavina. Nadam se da ce se to ipak promijeniti. Zivio altruizam :D

_________________
Respect
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 10:38 am

Živio! :D zivili cerek

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 10:45 am

@ Arch
Dobar link, baš budem pročitao te stvari o egu, vidim da ima više podvrsta. zubi

Također ne dijelim ideju o mogućnosti eliminacije ega, štoviše smatram da to ne bi bilo dobro za nas jer što bi nas inače tjeralo naprijed ka samopoboljšanju. Ja si eliminaciju ega tumačim upravo kao mogućnost kontrole ega, samokontrole i usmjeravanje ega, to u potpunosti podupirem i smatram povoljnim. zubi

Što se linka tiče, ne vjerujem da bi se filozofija Stirnera mnogima svidjela budući da i za samu ljubav kaže da je svjesno egoistična.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimepon stu 01, 2010 5:50 pm

Eliminacija ega=eliminacija uslovne ljubavi i uslovnog zla=pocetak prihvatanja SVEGA sto se desi kao rezultat BEZUSLOVNE LJUBAVI.

Ne znaci eliminacija ega da ce neko prestati da se razvija,da ce prestati ili poceti da radi dobre ili zle stvari...Eliminisati ego znaci SHVATITI po prvi put u zivotu,da dobro ili zlo ne postoje kao takvi,da je njih izmislio taj emocionalni EGO.To znaci prosvjetliti se u smislu da shvatite da bilo da radite dobro ili zlo ta sama radnja niste vi.Tada se ne mozete naljutiti na sebe ili druge,ili pokazivati slicne emocije prema sebi ili drugima.

Eliminisati ego znaci zivjeti zivot BEZUSLOVNE LJUBAVI,koja je jaca od bilo kakve "obicne emocionalne ljubavi" pa bilo ona prema roditeljima,porodici i slicno....

Eliminisati ego znaci da ako neko krene da te ubije,povrjedi,naudi ti rjecima i djelima,da te psuje i slicno to nece utjecati na tebe,to neces vidjeti kao zlo vec kao nesto sto se jednostavno desava.Naravno ti ces i dalje imati razum i mozak da zakljucis da takvo ponasanje nije dobro,ali neces a priori shvatiti to kao zlo...Ili kao dobro.... :P
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimepon stu 01, 2010 6:32 pm

Za mene je bezuslovna ljubav ništa drugo do li nerealni idealistički opis ljubavi koja kao takva ne postoji za zbilja. :P

Oko postojanja dobra i zla postoje razne filozofske rasprave, neki kažu da dobro i zlo postoje kao takvi, a drugi kažu drugačije. Na kraju se sve svede na to u što vjerujemo. Ali istina je da se pogledi na dobro i zlo svedu na pojedinačnu subjektivnost.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimepon stu 01, 2010 8:41 pm

Blizzard je napisao/la:
Za mene je bezuslovna ljubav ništa drugo do li nerealni idealistički opis ljubavi koja kao takva ne postoji za zbilja. :P

Postoji.Ali ta bezuslovna ljubav nije emocija.To je visi osjecaj pripadnosti SVEMU oko nas.To je osjecaj da si ti,tvoj "neprijatelj",tvoj "prijatelj".planina,biciklo,macka,auto,pas,TV program,sahrana,rodjenje itd,uglavnom SVE oko tebe JEDNO.

To je osjecaj gdje ti ne razlikujes vise SEBE od ostatka univerzuma....Kao sto REALNO i jeste.Ti si dio svega,i sve je dio tebe....A EGO(strah,korjen zla) je maska.iluzija koja te tjera da se poistovjetis sa svojim tjelom,mislima ....

Bezuslovna ljubav znaci da imas saosjecanje i brigu,pravednost i dobro za SVE.To znaci da na tebe isti efekat ima seks,hrana,ucenje,odlazak na wc,voznja biciklom,u prodavnicu itd.Nema razlike.Sta god da radis ti si sretan,blazen,i u potpunosti zadovoljan.Nema straha od nicega.Uzivas u svemu.U svojoj gladi,bolesti itd...Jer se ne bojis ni smrti....


Ali to ne mozes ti sad reci ajde ja cu odsad biti dobar prema svemu,necu se bojati....To je duzi proces...To je proces prosvjetljenja,otvaranja 6,7 itd cakre...A to su fizicke,dokazive stvari u vezi energije kod covjeka...

Sto se mene tice emocije su najveca iluzija koja postoji(tj ne postoji u prirodi)..Tjeraju nas da se odvojimo od nje... :P
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimepon stu 01, 2010 10:14 pm

Pojašnjeno na ovaj način mi je svakako jasnije što smatraš pod pojmom "bezuslovne ljubavi" ;)

Nego, kažeš da smo mi dio svega i sve je dio nas, te je to realno tako. Ono što tu vidim kao "realno" jeste da sa svim drugim stvarima dijelimo elementarne čestice, zajednička je ta energija. Međutim, dalje od toga ono što vidim jest razlika. Iako je energija uokolo, postoji različita lokalna gustoća i raspored te energije, pa tako mi jasno raspoznajemo tko smo mi, tko su drugi, što je kamen itd. Drugim riječima, iako možda sve oko nas ima iste temelje, svi mi se itekako razlikujemo, ne samo od drugih stvari, nego i međusobno.
I sad, ne razlikovati sebe od ostatka svemira? Mi se, hoćemo mi to ili nećemo, jasno razlikujemo od ostatka svemira, unatoč potencijalnim zajedničkim temeljima. Kako se itko ne bi mogao razlikovati zapravo.
Što misliš o rečenome?

Ovo dalje što si napisao, da za nas različite stvari nemaju različit efekat, da je praktički sve isto, priznajem da za mene tako nešto ne da ne drži vodu, nego uopće nema nikakva smisla niti veze sa realnosti, barem ja ne vidim kako bi imalo. Svatko voli nešto svoje, nismo ravnodušni prema svemu. Zapravo mi je uopće nezamislivo stanje u kojem jedan čovjek što god da radi, da mu je svejedno i da je efekat zadovoljstva isti. Da je tako, onda bi svi lijepo ljenčarili i bili sretni i zadovoljni svojim životom.
Što se tiče straha od smrti, nitko se za zbilja ne boji smrti tako dugo dok se ne nađe oči u oči sa istom, e tada ćemo pričati o strahu ili ne-strahu od smrti. ^^

Za mene emocije nisu iluzije, one su za mene itekako bitna komponenta. Ako su emocije dio nas, tada su itekako dio same prirode. Koliko samo naših akcija i sve ostalo naše potječe od emocija. Ja gledam ovako na emocije, one su tu da nas usmjeravaju i da iz njih učimo. Ali evo, ajde recimo da nemamo emocija. Mi bi napravili neku grešku i .ebalo bi nam se živo, bili bismo ravnodušni prema tome. Onda uspjesi, postignemo uspjeh, kad ono ništa, ko da smo pojeli mrtvu mačku. :P
Čini mi se da bi to bio jako hladan život bez emocija, od leda bi se razlikovali samo po temperaturi. ^^
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimepon stu 01, 2010 10:25 pm

primitive101 je napisao/la:

Eliminisati ego znaci da ako neko krene da te ubije,povrjedi,naudi ti rjecima i djelima,da te psuje i slicno to nece utjecati na tebe,to neces vidjeti kao zlo vec kao nesto sto se jednostavno desava.Naravno ti ces i dalje imati razum i mozak da zakljucis da takvo ponasanje nije dobro,ali neces a priori shvatiti to kao zlo...Ili kao dobro.... :P
Hm malo je teže izbjeći kvalifikacije kao što su dobro i loše, jel da.

Nemoj zaboraviti da samo na božjoj razini ne postoji dobro i zlo, na njegovoj razini sve postoji i sve se može vratiti. Na našoj baš i ne pa ako netko nekome oduzme život, povratka više nema, ako netko propusti nešto učiniti u nekom trenutku, taj trenutak se više ne može vratiti. Na božjoj razini nema riječi, ne može ili nepovratno, sve se može i zato nema potrebe nešto etiketirati kao dobro ili loše, jer sve loše se može pretvoriti vrlo lako u dobro, pitanje je samo da li se to želi. Na našoj razini sama želje nije dovoljna, neke stvari su jednostavno nemoguće i zato je zlo nešto što treba ne činiti, već treba činiti dobro. Nije nama Bog bez veze dao razum, taj razum bi trebali koristi da razlučimo dobro od zla. Čineći dobro napredujemo, a čineći zlo nazadujemo. Na nama je da odlučimo što želimo.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimepon stu 01, 2010 11:11 pm

:P :P Ma odlicno kapirate,ali Blizzard nije mene u potpunosti shvatio,zato se i cudi i nije mu jasan taj zivot bez emocija.A to je jako siroka tema,pogotovo sto ako krenes proucavati fizionomiju mozga homo sapiensa ustvari vidis da mozak uopste ne funkcionise na optimalan nacin.Daleko od toga.

Da nije tako ne bi postojale mentalne bolesti i slicne stvari koje su 90 posto povezane sa emotivnim tvorevinama u mozgu.Tacnije sa traumama i strahovima.Ni najvecim psiholozima kao sto su Jung ili Frojd nije bilo jasno koja je uopste poenta straha.Sad ako ces da ti pricam od djelovima mozga vezanim za emocije,stvaranje straha,snova(koji su manifestacija podsvjesti iliti nesvjesti) samo mi reci...To su tvorevine odvojene od velikog mozga koji nam sluzi da razmisljamo.To su dvije potpuno suprotne stvari.Razum i emocije.

Ajmo redom o ovome sto me Blizzard pita.

Na njegovo pitanje kako je moguce da se MI ne razlikujemo jedno od drugih i od svemira.Tvoje tjelo Blizzard,kao i tvoj mozak i sve njegove tvorevine ukljucujuci emocije nisi TI.Kao sto ni bilo koja stvar iz svemira nisi ti.Normalno da se ljudska tjela razlikuju.

Medjutim tvoj EGO te zarobio.Pravog TEBE,a to je svjest.Taj ego je proizvod tacno odredjenih tvorevina u mozgu.Ego je podsvjest.Ali TI si taj koji je svjestan i koji zivi.Ego tebe tjera da se emotivno vezes za svoje tjelo.I Ti onda mislis da si TI to tjelo i onda mislis da si odvojen od univerzuma.Sad i to je duza prica,ali jedan jedini zadatak ega je da zastiti sebe.A taj ego nisi TI.Kako se ego stiti? Strahom.Svako ima strah od smrti kao sto ti kazes kad mu dodje neko i uperi pistolj na celo.Ali prosvjetljeni covjek kao sto je bio Buda ili Isus se ne bi prepao.Jer bi ON znao da ce metak iz te cjevi unistiti samo NJEGOVO tjelo,ali da NJEGA ne moze unistiti.

Takva osoba nema strah od smrti,uopste.A znas koja bi bila manifestacija straha kad bi neko pistolj uperio u tebe? Brzi rad srca,visok puls,skok adrenalina itd.Buda bi jednostavno reagovo prema svome ubici isto ko sto bi reagovao prema cvjetu na livadi.....

A zasto bi on tako reagovao,a 99posto ljudi bi se ukocilo od straha? Zato jer ti djelovi mozga koji su zaduzeni za emocije stvaraju strah,uticu na vegetativni sistem,hormone itd ali bez da pitaju TVOJ razum(veliki mozak).I tu se jasno vidi da je EGO sebican,on ne pita razum nista.On radi po svome.

Ja nisam rekao da ce takvom covjeku koji se oslobodi EGA sve sto radi biti nebitno.Totalno suprotno,on ce uzivati u SVEMU ! Jer nece vise osjecati tu odvojenost od svemira i drugih ljudi.Nece imati frustracije,mrznju,ljutnju, i ostale produkte negativnog ega.NAravno postoji i pozitivan dio ega a to je ljubav prema nekome ili necemu,nesebicnost i pomaganje sebi i drugima.

Ali bezuslovna ljubav,ili stanje bez EGA je stanje kad ti i dalje imas razum da mislis,ali se osjecas spojen sa SVIME.VOLIS SVE.UZIVAS U SVEMU.U USPJEHU ILI NEUSPJEHU.Nije istina da si hladan kao led,vec si uvjek na svom mjestu,bezbrizan,mudar,saosjecajan,dobar i pravedan.Shvatas sve.NE palis se ko budala.Ne preuvelicavas svoj uspjeh niti podcjenjujes sebe nakon neuspjeha.Jednostavno realniji si nego ikad.


Emocije i jesu tako jake da te tjeraju da na prvo mjesto stavis sebe i svoj zivot.Ali zivot TVOG tjela.A ne TEBE,a to je nekakva svjest,dusa itd.... :P Nadam se da sam ti odgovorio,a slobodno pitaj za ove djelove mozga.


A sto se tice Chakotey-a,on kaze da na Bozjoj razini ne postoji ta dualnost,dobro i zlo.Ali ako svaka religija trubi o tome da smo MI BOGOVI duboko u sebi,onda znaci da nas nesto sprjecava da to i shvatimo,iskusimo,dozivimo.A sta bi to moglo bit? Nije razum.

Nego EGO,emotivna vezanost i ta stalna teznja da sve stavljamo u kategorije dobro i zlo....Ali ne samo da stavljamo,nego da se toliko vezemo za to da nije normalno... :P
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimeuto stu 02, 2010 12:27 am

Malo vas čitam, definitivno zanimljiva tema. :)
Mišljenja sam da je ego neodvojiv od čovjeka i da ga ne treba negativno doživljavati.
Sam ego je vrlo složen, ali istaknula bi onu bitnu komponentu ega koja se odnosi na samopercepciju, jer smatram da je ona iznimno bitna.

Dakle, mi smo svi dijelovi svemira, potekli od istoga, ali mi smo prvenstveno individue. Mi ćemo uvijek biti dio svega, ali prvenstveno "jedinstven" dio, jer nikad nitko neće biti stvoren poput nas.
Mislim da je to nemoguće negirati niti je isto potrebno.

Emocije su veoma bitne, nezaobilazna komponenta cjelokupne "infrastrukture" ljudskog bića. Prema nekoj šturoj definiciji, one su reakcije (individualne) na neke događaje.
Dakle, pitanje je kako bi se one mogle negirati?

Ovdje je navedena separacija razuma i emocija, koja je u biti neodvojiva, jer čini cjelinu.
Ako bismo negirali samo jednu emociju (npr. strah), onda bismo morali negirati i sve ostale emocije. Pitam se u kakvo bismo se stanje morali dovesti da negiramo strah? confused
Nije li strah jedna od osnovnih čovjekovih emocija?

A propos dijela o Isusu, ja vjerujem da je Isus osjećao strah kada je trebao biti pribijen na stup, ali istodobno i veliku količinu vjere, ljubavi koja je očito prevladala.

I još malo pitanje za primitivea. miga
Kako to da spominješ stanje bez ega koji involvira razne emocije (voljeti svijet oko sebe, dakle ljubav), a s druge strane pomalo negativno postavljaš emocije, jer te tjeraju da na prvo mjesto staviš svoje tijelo?
Kako ćeš moći voljeti, uživati, biti bezbrižan, ako isto ne potječe od samog tebe, tj. tvojih vlastitih (a ne grupno-ljudskih, univerzumskih) reakcija na događaje?

primitive 101 je napisao/la:
A sto se tice Chakotey-a,on kaze da na Bozjoj razini ne postoji ta dualnost,dobro i zlo.Ali ako svaka religija trubi o tome da smo MI BOGOVI duboko u sebi,onda znaci da nas nesto sprjecava da to i shvatimo,iskusimo,dozivimo.A sta bi to moglo bit? Nije razum.

Nego EGO,emotivna vezanost i ta stalna teznja da sve stavljamo u kategorije dobro i zlo....Ali ne samo da stavljamo,nego da se toliko vezemo za to da nije normalno...

Ovdje ispada da je nepoželjno stavljati kategorije "dobra" i "zla" u individualne kalupe.
Kako ćemo onda uopće biti sposobni doživjeti, iskusiti, osjećati ako navedene pojmove niveliramo?


_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimeuto stu 02, 2010 12:33 am

@ Prim
Jesi, odgovorio si na pitanje ;)

Kod totalne odsutnosti straha od smrti, što si spomenuo, tu pričamo ili o pravoj prosvjetljenosti, ili o nekom obliku "ludosti", ili o oboje istovremeno. Ovako kako si spomenuo Budu da bi reagirao, ja bi si prije za njega pomislio da je lud nego prosvjećen, ono ima pušku uperenu u sebe, a on misli na cvjeteka. Malo mi je smiješno ispalo sve to skupa rofl2

Jasno, protiv realnosti nemam ništa protiv, treba biti realan, ali mi sve ovo što si napisao djeluje... kao da nešto nedostaje. Ne znam, jednostavno malo drugačije percipiram određene stvari :)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimeuto stu 02, 2010 12:48 am

primitive101 je napisao/la:

A sto se tice Chakotey-a,on kaze da na Bozjoj razini ne postoji ta dualnost,dobro i zlo.Ali ako svaka religija trubi o tome da smo MI BOGOVI duboko u sebi,onda znaci da nas nesto sprjecava da to i shvatimo,iskusimo,dozivimo.A sta bi to moglo bit? Nije razum.
Da, nije razum, nego zaborav, mi smo odlučili ne biti svjesni da smo dio Boga ili bolje reći da smo dio svega i da smo povezani sa svime. Razlog tome je da možemo ponovo doživjeti i iskusiti. Kad bi i dalje imali potpunu svjesnost tada ne samo da bi znali što će se dogoditi nego bi znali sve mogućnosti sve opcije, kao da gledaš isti film deseti puta. No ako samo pročitaš sadržaj filma i znaš što će se desiti i kada, ali nisi nikada gledao taj film onda će ti biti zanimljivije, zar ne. Zato na Božjoj razini nema razlike između dobra i zla, sve postoji i ništa ne postoji. Dok na našoj razini mi odabiremo što želimo, a što ne. I ako nam netko oduzme mogućnost tog izbora, onda to nije dobro, jer smo svi slobodni pa nije uredu da nam netko oduzima tu našu slobodu. Recimo ja želim slušati jednu pjesmu koja je na CD, ali mi netko uzme taj CD, ta pjesma je i dalje na tom CD, ali ju ja ne mogu slušati, na mojoj razini ona više ne postoji, ali u stvarnosti ona i dalje postoji, samo što ja to ne znam.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.


Zadnja promjena: Chakotay; uto stu 02, 2010 12:50 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimeuto stu 02, 2010 12:48 am

Au,sad si postavila milion pitanja i teza,ne znam gdje da pocnem. :P Pa bas dobro kazes,to su reakcije INDIVIDUALNE.To sto cini i tjera tebe da mislis da si ti nekakva posebna individua u univerzumu su upravo emocije.Dualnost.Zivot,smrt,dobro,lose,musko,zensko.

Ja sam naglasio da ce ostati razum uvjek,koji ce znati prepoznati dobro i zlo.Ali nece biti u tebi ono nesto sto ce te tjerati da se npr zgrcis ,gadis i prepadnes kad vidis izmasakrirano tjelo i slicno.To ce za tebe biti potresno kao i gledanje utakmice.I uopste te pojmove ne niveliramo,nego te emocionalne osjecaje prema njima.Pojmovi ostaju,jer ostaje razum koji ih je i imenovao.Nisu emocije izmislile rjeci i pojmove.Nego veliki mozak.

Mislim ljudi,sta vam je? Sve vezano za jezik,rjeci,pojmove,pravila,odnose medju stvarima,govor,razmisljanje,logiku,vizuelne i auditativne predstave,odredjivanje dimenzija u prostoru,osjecaj za vrjeme,sve sto vam se desilo i sto ste osjetili u svom zivotu je memorisano u dugotrajnoj memoriji kore vaseg velikog mozga.Tu imate dvije hemisfere,svaka je dominantna za neku funkciju.Ali ni jedna,jedina,znaci NI JEDNA JEDINA funkcija velikog mozga nije u vezi emocija,straha i slicno.

Znaci vas veliki mozak ce pamtiti stvari onakve kakve su dosle iz univerzuma.Medjutim jedan drugi dio mozga ce stavljati odredjene etikete tim informacijama.A to je dio mozga,najstariji,vezan za emocije.Prije nego ti objasnim taj dio vezan za emocije,
Ajde ti meni prvo malo objasni sta su emocije to po tebi ?

Ako ides ulicom i prepadne te covjek u crvenom kaputu,ti ces podsvjesno uvjek da se prepadnes kad vidis nekoga da je slicno obucen,bez da te on zaista plasi? Ajde mi to objasni,kako je to moguce,zasto se to desava,ko to radi,i jeli to dobro ili lose po tebi?


A sto se tice isusa,odakle ti znas jeli se on bojao? :P :P
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimeuto stu 02, 2010 12:50 am

primitive101 je napisao/la:
:P :P Ma odlicno kapirate,ali Blizzard nije mene u potpunosti shvatio,zato se i cudi i nije mu jasan taj zivot bez emocija.A to je jako siroka tema,pogotovo sto ako krenes proucavati fizionomiju mozga homo sapiensa ustvari vidis da mozak uopste ne funkcionise na optimalan nacin.Daleko od toga.

Da nije tako ne bi postojale mentalne bolesti i slicne stvari koje su 90 posto povezane sa emotivnim tvorevinama u mozgu.Tacnije sa traumama i strahovima.Ni najvecim psiholozima kao sto su Jung ili Frojd nije bilo jasno koja je uopste poenta straha.

Pa, poanta straha je samopreživljavanje. To je vrlo jednostavno. Ako ne osjetiš strah pred životinjom koja se sprema pojesti te, nema niti adrenalina a time niti tvojih ubrzanih reakcija koje ti mogu spasiti život. Dakle, razlog za strah je evolucijski gledano vezan uz našu potrebu da egzistiramo na ovom fizičkom svijetu.
Strah nam osim toga omogućava da šaljemo jasnu poruku drugom biću da ono što radi nije dobro. Ono što je loše međutim, je nekontroliranje straha, tj. strah bez ikakvog bitnog razloga. Takav strah je rezultat neuravnoteženog kemizma zbog raznih razloga.

primitive101 je napisao/la:

Sad ako ces da ti pricam od djelovima mozga vezanim za emocije,stvaranje straha,snova(koji su manifestacija podsvjesti iliti nesvjesti) samo mi reci...To su tvorevine odvojene od velikog mozga koji nam sluzi da razmisljamo.To su dvije potpuno suprotne stvari.Razum i emocije.

Obrada i razuma i emocija nalazi se u mozgu. S time da da se određene emocije više vežu uz jedan dio mozga, određene uz neki druge, neke složenije su rasprostranjene kroz više dijelova mozga, a slična je stvar s misaonim, razumnim procesima. One su često dosta isprepletene. Stoga se ne može reći da su razum i emocije suprotne, već komplementarne. One čine jednu cjelinu. Ako isključiš, tj. smanjeno koristiš jedno, to će definitivno utjecati na drugo.

primitive101 je napisao/la:

Medjutim tvoj EGO te zarobio.Pravog TEBE,a to je svjest.Taj ego je proizvod tacno odredjenih tvorevina u mozgu.Ego je podsvjest.Ali TI si taj koji je svjestan i koji zivi.Ego tebe tjera da se emotivno vezes za svoje tjelo.I Ti onda mislis da si TI to tjelo i onda mislis da si odvojen od univerzuma.Sad i to je duza prica,ali jedan jedini zadatak ega je da zastiti sebe.A taj ego nisi TI.Kako se ego stiti? Strahom.Svako ima strah od smrti kao sto ti kazes kad mu dodje neko i uperi pistolj na celo.

Ego nisi ti, to se slažemo. Međutim, ego je toliko vezan uz naše svjesno, da je to zapanjujuće. Dapače, ego ne izvire iz podsvijesti. Ego u podsvijesti je slab i ništavan. Upravo stoga je težnja svih tradicionalnih duhovnih pristupa da se oslobodi ono podsvjesno, da podsvjesno prenesemo u svjesno i time zauvijek uklonimo Ego iz svijesti. :)

primitive101 je napisao/la:

Ali prosvjetljeni covjek kao sto je bio Buda ili Isus se ne bi prepao.Jer bi ON znao da ce metak iz te cjevi unistiti samo NJEGOVO tjelo,ali da NJEGA ne moze unistiti.

Itekako bi se prepao. Međutim, on bi se pomolio i spremio za odlazak ako bi uvidio da ništa ne može učiniti. Sjeti se da se Isus molio u Getsemanskom vrtu da ga žrtva obiđe, da ga Bog poštedi. Na kraju je rekao: ako je to tvoja volja, neka bude. Pomirio se s time. Ali nije da se nije bojao. miga

primitive101 je napisao/la:

Takva osoba nema strah od smrti,uopste.A znas koja bi bila manifestacija straha kad bi neko pistolj uperio u tebe? Brzi rad srca,visok puls,skok adrenalina itd.Buda bi jednostavno reagovo prema svome ubici isto ko sto bi reagovao prema cvjetu na livadi.....
A zasto bi on tako reagovao,a 99posto ljudi bi se ukocilo od straha? Zato jer ti djelovi mozga koji su zaduzeni za emocije stvaraju strah,uticu na vegetativni sistem,hormone itd ali bez da pitaju TVOJ razum(veliki mozak).I tu se jasno vidi da je EGO sebican,on ne pita razum nista.On radi po svome.

Kako znaš kako bi Buda reagirao i što bi on pokazao? Jesi li ga vidio u takvoj situaciji? Znajući da ovaj život nije kraj, ono što bi vjerojatnije poduzeo u smislu produžetka života i nastavka učenja na Zemlji bilo bi da munjevitom brzinom poleti i uzme pištolj iz ruke napadača. Razumijevajući prolaznost ne znači biti žrtva nasilnicima osim u slučaju da time želiš poslati neku poruku višeg smisla.

primitive101 je napisao/la:

Ali bezuslovna ljubav,ili stanje bez EGA je stanje kad ti i dalje imas razum da mislis,ali se osjecas spojen sa SVIME.VOLIS SVE.UZIVAS U SVEMU.U USPJEHU ILI NEUSPJEHU.Nije istina da si hladan kao led,vec si uvjek na svom mjestu,bezbrizan,mudar,saosjecajan,dobar i pravedan.Shvatas sve.NE palis se ko budala.Ne preuvelicavas svoj uspjeh niti podcjenjujes sebe nakon neuspjeha.Jednostavno realniji si nego ikad.

Slažem se. Lijepo rečeno. ides

primitive101 je napisao/la:

A sto se tice Chakotey-a,on kaze da na Bozjoj razini ne postoji ta dualnost,dobro i zlo.Ali ako svaka religija trubi o tome da smo MI BOGOVI duboko u sebi,onda znaci da nas nesto sprjecava da to i shvatimo,iskusimo,dozivimo.A sta bi to moglo bit? Nije razum.

Nego EGO,emotivna vezanost i ta stalna teznja da sve stavljamo u kategorije dobro i zlo....Ali ne samo da stavljamo,nego da se toliko vezemo za to da nije normalno... :P

Sjetimo se da su dobro i zlo jednako tako kategorije emocija kao i kategorije razuma. Ono o čemu pričaš nešto je više od razuma. Upravo razum nam služi da bi razlučili dobro od zla. miga

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitimeuto stu 02, 2010 12:55 am

Blizzard je napisao/la:
@ Prim
Jesi, odgovorio si na pitanje ;)

Kod totalne odsutnosti straha od smrti, što si spomenuo, tu pričamo ili o pravoj prosvjetljenosti, ili o nekom obliku "ludosti", ili o oboje istovremeno. Ovako kako si spomenuo Budu da bi reagirao, ja bi si prije za njega pomislio da je lud nego prosvjećen, ono ima pušku uperenu u sebe, a on misli na cvjeteka. Malo mi je smiješno ispalo sve to skupa rofl2


A jebiga,tako bi TVOM egu to izgledalo.On bi se prepao,to bi mu bilo cudno,jer on voli samo sebe i samo svoj "zivot",pa mu je cudno da nekakav covjek tako reaguje.JA ti tvrdim da kad bi danas pitao bilo kojeg skroz prosvjetljenog covjeka bilo da je budista,hindus,jogi,indigo covjek itd da bi isto odreagovao.



[Vrh] Go down
Sponsored content





Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?    Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?  - Page 4 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Da li je moguć prelazak na kolektivno viši duhovni nivo?
[Vrh] 
Stranica 4 / 12.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Kauzalna razina-ravan-nivo

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: