Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Evolucija

Go down 
+14
tomi
Fantom
MoW
Legionar
Casper
josip21
gloria_g
floridana
Alpha
sanja
Blizzard
kayser
Svjetloisjena
silver
18 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Autor/icaPoruka
Casper
Dinosaur
Casper


Male
Scorpio Snake
Broj postova : 305
Age : 46
Location : Croatia
Registration date : 10.02.2009

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepet oľu 13, 2009 12:24 am

mislim da sam bio jasan kao što sam rekao ako nađem link ili nešto slično o tome što govori o takvim dokazima stavit ću pa ćeš dobiti odgovor na pitanje :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepet oľu 13, 2009 12:43 am

Casper je napisao/la:
Vampire Yanemba je napisao/la:
Casper je napisao/la:
Za kreacionizam isto postoje materijalni dokazi.
Zainteresirao si me, slušam zubi
reći ću jedan primjer koji mi je ostao u sjećanju kad sam gledao snimke kako su pronađeni tragovi čovjekovog stopala u kamenu zajedno kraj otska stopala dinosaura prema izračunavanju starosi starost otisaka se podudara znanstvenici koji to istražju ne mogu naći objašnjenje kako je to moguće, ima toga još slično tome.
šteta što nemogu naći snimke na youtubeu o takvim pronalascima možda ima na kojim drugim www stranicama ne znam.
ako slučajno otkrijem kakav link ili nešto slično o tome stavit ću post pod ovu temu na forumu :)
Eh...teorija evolucije zapravo nema cvrste dokaze...to je samo teorija. Kao sto ni klasicna keracionisticka teorije nema dokaze vec se zasniva na vjeri. Mozemo reci da je oboje vrsta vjerovanja...
Sto se tice dokazivanja icega...'problem' je sto kreacionisti poricu tocnost znanstvenog utvrdjivanja starosti necega jer odmah na pocetku izranja 'problem' starosti Zemlje...dakle ono sto pise u Bibliji i ono sto tvrdi Znanost... Pa ako kazemo da znanstvene metode nisu pouzdane i ne vaze onda ne vaze ni u slucaju kada idu na ruku kreacionistima...
Na kraju se sve opet svodi na teoriju i vjerovanje...

Znanost u principu ne pobija Boga, ona pokusava shvatiti Bozje djelo (pod uvjetom da sve ovo jeste Bozje djelo)...ako ikada shvati princip nastanka svejedno nece shvatiti razlog jer 'misteriozni su putevi Gospodnji'...

Darwinizam koji, grubo govoreci, kaze da smo nastali od neke vrste majmuna nije potvrdjen ali i da jeste toga majmuna je moguce stvorio Bog. Ono sto je, po mom misljenju, problem jeste da ljudi vole sebe velicati i smatrati se boljima i vrednijima od drugih bica. Iskreno, to mi je krajnje licemjerno i nimalo krscanski. Svi smo Bozja bica i zivot se kao Bozja kreacija mora postivati bez obzira o kome/cemu se radi. Ipak, ljudi ne zele u 'istu kosaru' sa zivotinjama jer su samoljubivi...a vjerujem da je to grijeh... Ljudi hoce vjerovati da su posebni, da su 'iznad' drugih bica i to cak koriste kako bi opravdali svoje ponasanje prema tim drugim bicima...a upravo je to ponasanje...eh...nema zivotinje koja je tako gnjusna kao sto to covjek moze biti... :(

_________________
Respect
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimened svi 10, 2009 7:23 am

josip21 je napisao/la:
ja sam nedavno gledao neku emisiju mislim na nacional geographic i neki znanstvenici su u pecinama na nekom malom otoku pronasli fosile-kosti malenih ljudi i to ne jedan kostur vec veliki broj kostura i svi su bili maleni rastom a zanimljivo u tim kosturima je da imaju velike zube tj.imaju zube velicine kao i osoba normalne visine.....i oni su razvili teoriju da su ti ljudi bili normalne visine i gradje ali kad su dosli na taj otok imali su puno manje hrane i da su se prilagodili tako da su se smanjili posto im je tako bilo lakse prezivjeti i da se to dogodilo relativno brzo toliko brzo da su zubi ostali isti jer su pni tvrdji i teze se mijenjaju.....

evo slucajno sam naletio na ovaj clanak i on govori o tim malim ljudima....

Nova ljudska vrsta - Hobbit ili homo floresiensis

Još 2003. godine na zabačenom indonezijskom otoku pronađeni su ljudski ostaci veličine upola manje od normalnog čovjeka, međutim tek sad se pokazalo kako se ne radi o modernim pigmejcima, već o sasvim novoj vrsti, nazvanoj Homo floresiensis ili hobbit, zbog njihove tjelesne građe.


Visine između 90 centimetara i jednog metra te težine od samo 30-35 kilograma, ovi maleni lovci nastanjivali su taj otok sve do 8.000 godina prije Krista, procjenjuju antropolozi, koji su dugo vremena vodili raspravu oko porijekla ovih pećinskih patuljaka.

Znanstveni tim predvođen Williamom Jungersom sa sveučilišta Stony Brook u New Yorku, proučio je ostatke nove vrste te su analizom hobbitovih stopala došli do zaključa da je ta vrsta zapravo vrlo slična čovjeku.

Evolucija - Page 4 Hobbithead410

Stopalo homo floresiensisa ima iste karakteristike kao i ono u čovjeka te na njega, baš kao i kod čovjeka, pada čitava težina tijela, kad je u uspravnom položaju, što nije karakteristika niti jedne vrste velikih majmuna. Ipak stopalo hobbita u mnogim je drugim aspektima neobično primitivno te podsjeća i na stopalo čimpanze, zbog kratkog palca i dugih ostalih nožnih prstiju.

Nije potomak homo erectusa
Znanstvenici su isto tako uzeli u obzir i nedavne arheološke dokaze iz Kenije, koji su pokazali kako je moderno čovječje stopalo evoluiralo prije više od 1,5 milijuna godina, što je razdoblje homo erectusa. Profesor Jungers i njegovi kolege pretpostavljaju, s toga, da predak pronađenog hobbita nije bio homo erectus, nego primitivniji humanoid, čija rasprostranjenost po jugoistočnoj Aziji još uvijek nije dokumentirana.

Inače, mozak homo floresiensisa iznimno je malen i iznosi tek trećinu čovječjeg mozga, a donedavno su znanstvenici pretpostavljali kako su je ova vrsta nastala evolucijskim procesom nazvanim "otočnim patuljaštvom", koje se odvijalo kroz više milenija.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimened svi 10, 2009 10:24 am

Hvala na informacijama, Josipe, možeš možda staviti i link na članak?
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimened svi 10, 2009 10:51 am

pa mogu...nisam ga stavio jer sam kopirao cijeli tekst tako da i da sam bio stavio link ne bi imali nista novo procitati....
ali evo ga pa.....

tuteka
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimened svi 10, 2009 10:55 am

Kad se odnekud preuzme tekst, treba navesti izvor kako tekst ne bi bio na neki način ukraden, to je dio internetskog kodeksa kojeg se mnogi ne pridržavaju, a mi na ovom forumu smo od početka inzistirali na tome pa možeš vidjeti da većina nas linka kopipejstane tekstove i izvore, čak i na nekim manje važnim temama jer je to OK.
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimened svi 10, 2009 10:59 am

ma znam to ali bio sam lijen....
stvarno ljudi postaju lijeni sve vise...hmmm mozda je i to dio evolucije scratch
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimened svi 10, 2009 11:03 am

Ajme, nadam se da je samo stanje duha, ne trajna karakteristika zubo
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimened svi 10, 2009 11:21 am

haha pa cuj Dalmatinac sam ides

10 DALMATINSKIH ZAPOVJEDI

1) ČOVIK SE RODI UMORAN I ŽIVI DA SE ODMORI!
2) LJUBI POSTEJU SVOJU KA SAMOGA SEBE!
3) ODMARAJ SE PO DANU - DA PONOĆI MOREŠ SPAVAT!
4) NE RADI - RAD UBIJE!
5) KADA VIDIŠ KOGA DA SE ODMARA - POMOZI MU!
6) NE ČINI DANAS ONO ĆA MOREŠ SUTRA!
7) RADI MANJE ĆA MOREŠ, A ONO ĆA MOREŠ PREBACI NA DRUGEGA!
8) U LADOVINI JE SPAS - OD ODMARANJA NIKO NIJE UMRA!
9 ) RAD DONOSI BOLEST - NE UMRI MLAD!
10 ) KAD POŽELIŠ RADIT, SIDNI I PRIČEKAJ - VIDIT ĆEŠ DA ĆE TE PROĆ!
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimened svi 10, 2009 11:23 am

Sad si se pak potrudio, možeš ovo staviti na Humor lol
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimened svi 10, 2009 11:32 am

hehe cuj kad covjek recimo iskopa bunar iza kuce onda se moze reci da se potrudio a ne ova dva klika misem :P
ma ne vjerujem da ovo nema tamo u humoru garant je vec netko prije ovo postao fora je odavno poznata tako da bi me bas cudilo da nije nitko....

ustvari nije mi tesko...dva klika lol
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 1:25 pm

Alpha je napisao/la:

Eh...teorija evolucije zapravo nema cvrste dokaze...to je samo teorija. Kao sto ni klasicna keracionisticka teorije nema dokaze vec se zasniva na vjeri. Mozemo reci da je oboje vrsta vjerovanja...

Na neki način, ali različita vjerovanja jer je ipak Evolucija potvrđena kao moguća, i to eksperimentalno na bakterijama. Svako objašnjenje ima dobru znanstvenu podlogu. Ima tu vjere utoliko koliko ima i pretpostavki, ali kreacionizam je ona 'prava' vjera dok je evolucija malo manje vjera, a više logika.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 3:28 pm

To su dokazi Za evoluciju. Bas kao sto postoje dokazi Za reinkarnaciju temeljeni na svjedocanstvima.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 3:29 pm

Eto, to ju svrstava u nešto više od vjere.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 3:31 pm


_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 4:31 pm

@Gripphon...al se to, iz nekog razloga, ne tumaci u skoli kao moguce vec samo evolucija :P

@Legi...po meni je Ida karika koja nedostaje izmedju neceg prije macke i macke zubi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 4:46 pm

U tvoje doba možda, ali danas rekao bih da više ne. Recimo naša gimnazija učila je da je evolucija zasad najvjerojatnija teorija, ne nužno istinita, prva gimnazija također, u Zagrebu vidim da imaju iste uđbenike kao i mi.. To što dođu klinci koji vraga ne kuže pa tvrde da uče o evoluciji kao apsolutnoj, to je druga stvar.

Ipak, treba pojedinac sam shvatiti o čemu je riječ. Ovdje se pak raspravljamo o našem pogledu na evoluciju, a meni je ona u maloj dozi vjera, a u većoj dozi znanstvena logika. I je li zato istinita? Ne, samo nije klasično vjerovanje kao kreacionizam.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 5:10 pm

U moje doba? Ubit cu se :P zubi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 5:17 pm

A ti misliš na današnje vrijeme? Eto, imaš priliku sada da to potvrdiš primjerima iz života, mislim valjda imaš primjere miga
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 5:33 pm

i ja htjedoh to reći Alpha lolcina
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 7:31 pm

Ček, vi želite da se u školi uči o reinkarnaciji? Za to bi trebali uvesti neki novi predmet, neki koji ne ulazi u ocjenu, već je izborni. Mislim da baš i ne bi bio popularan, tko još ima volje ostati sat dulje u školi da uči ''gluposti'' o reinkarnacijama i slično. Možda da se organiziraju nekakva predavanja za sve učenike o tome... Teško je to prilagoditi, a još teže da ljudi to prihvate, a ne da odmah odbace kao glupost za maloumne.

Moj post gore se odnosi na to kako se evolucija uči danas kao moguća teorija, ne nužno istinita. O reinkarnaciji sada prvi puta pišem kao gradivo za školu... Moje je mišljenje da bi se to teško uklopilo u gradivo, čak i kao izborni predmet. Kako bi po vama to trebalo funkcionirati?
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 7:37 pm

Evolucija je ok da se uči, budući da je jedina konzistentna teorija, iako nije savršena.
Što se tiče reinkarnacije, ona nije ni u kakvoj suprotnosti s evolucijom i kao takva bi se mogla učiti u sklopu izbornog predmeta Religijska učenja. Za reinkarnaciju postoje hrpe istraženih slučajeva, pa iako nije dovoljno razvijena da bi se smatrala teorijom, hipoteza o reinkarnaciji se može podučavati na temelju poznatih primjera opisanih u literaturi. Svakako bi bilo zanimljivo, no ne bi za to našao 10 kompetentnih predavača u HR.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 7:46 pm

Treba i probuditi neku zainteresiranost za to, nedavno sam bio u srednjoj i znam kako učenici 'razmišljaju'. 6 sati su u školi i tada jedva čekaju da izađu van, malo kafić pa doma, to je bio standard svakog dana. Jako malo njih bi se našlo koji bi imali volje ostati na nekom izbornom predmetu, a još manje njih koji bi ostali na predmetima poput reinkarnacije i slično. Naprosto bi se to smatrao gubitak vremena. ''Zašto da ostanem na tom predmetu slušajući teorije o reinkarnacijama ako mogu istovremeno biti u kafiću, malo cugati, pušiti, družiti se...'' - tako bi po meni to bilo kod velike većine učenika na školi.

Možda i nije problem uvesti taj izborni predmet, ali treba naći načina da se i popularizira, jer inače uzalud je sve to. Ono uvedeš predmet na kojem bi bilo 4 učenika cijelu godinu. Imali smo mi nešto ''popularnije'', astronomiju, a prve 2 godine bio bi sam na tom predmetu da sam išao. Mislio sam ići, ali nitko nije bio zainteresiran početkom godine pa nije bilo ništa od toga. U trećem razredu našao se još jedan zainteresiran... Dakle ukupno 2. Kako bi to onda bilo s tim predmetom...
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 7:50 pm

Gripphon je napisao/la:
Treba i probuditi neku zainteresiranost za to, nedavno sam bio u srednjoj i znam kako učenici 'razmišljaju'. 6 sati su u školi i tada jedva čekaju da izađu van, malo kafić pa doma, to je bio standard svakog dana. Jako malo njih bi se našlo koji bi imali volje ostati na nekom izbornom predmetu, a još manje njih koji bi ostali na predmetima poput reinkarnacije i slično. Naprosto bi se to smatrao gubitak vremena. ''Zašto da ostanem na tom predmetu slušajući teorije o reinkarnacijama ako mogu istovremeno biti u kafiću, malo cugati, pušiti, družiti se...'' - tako bi po meni to bilo kod velike većine učenika na školi.

Možda i nije problem uvesti taj izborni predmet, ali treba naći načina da se i popularizira, jer inače uzalud je sve to. Ono uvedeš predmet na kojem bi bilo 4 učenika cijelu godinu...

Tako razmišlja većina, ali ne svi. Ja recimo nikad nisam razmišljao na taj način da bi nekamo išao cugati ili biti u kafiću, s obzirom da me je uvijek znanje zanimalo. I nisam rijedak slučaj. Našlo bi se ljudi za to slušati, ali bi svakako pomoglo ako bi se na početku godine napravila prezentacija toga što će se u takvim izbornim predmetima raditi na jedan zanimljiv i razumljiv način.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitimepon lip 01, 2009 7:52 pm

Tako razmišlja, po mojoj slobodnoj procjeni, barem 75% učenika. Imali smo 3 kafića pokraj škole, bili su do vrha puni svaki puta kada smo izlazili, i to od naših učenika.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Evolucija - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Evolucija   Evolucija - Page 4 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Evolucija
[Vrh] 
Stranica 4 / 9.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Evolucija zvijezda
» Evolucija Boga
» Evolucija-devolucija (chat topic)
» Graditelji piramida - ljudska evolucija

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: