Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Najbolji Put

Go down 
+9
Blizzard
inflameswetrust
Lukini
Chakotay
Alpha
zvezda
Svjetloisjena
Michael Wittmann
MoW
13 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Autor/icaPoruka
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepon kol 31, 2009 12:48 am

Ja to nebih nazvao principom karme jer postoji i najvisi
aspekt svijesti kod pojedinaca pa tako i kod moje malenkosti
koji nazivamo akarma tj. djelovanje bez karme...

A sto se tice imperativa "ljubi" i njegove nedorecenosti,
mogu da kazem da je svakom pojedincu data sansa da je kompletira i interpretira po svom vidjenju i ubjedjenju.
Ljudi koji nemogu vladati svojim srcem jos manje mogu vladati svojim jezikom i iterpretiraju rijeci u ovom slucaju velike
rijeci po svom ukusu i one naravno za njih postaju nedorecene..
Ovo je naravno samo filozofiranje...
Sa postovanjem Fantom ;)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepon kol 31, 2009 7:46 pm

zvezda je napisao/la:
Čekaj, Svetloisjena, sad si me zbunila... Ove dve zapovesti su negde izdvojene u ovom obliku u kom si ih ti navela? Gde?...
Mislio sam da ih znaš pa ih nisam posebno izdvojio, no kao što je Svjetlo lijepo citirala zapovjedi ljubavi ili najveća zapovijed se nalazi u Evanđeljima i to Mt 22,15-22, Mk 12, 28-34, Lk 20, 20-26.

Citirat ću samo Evanđelje po Marku:

"Tada pristupi jedan od pismoznanaca koji je slušao njihovu raspravu. Vidjevši da im je dobro odgovorio upita ga: «Koja je zapovijed prva od sviju? Isus odgovori: «Prva je, Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, iz sve duše svoje, iz svega uma svoga i iz sve snage svoje. Druga je: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. Nema druge zapovijedi veće od tih..."

Slično je navedeno i u evanđelju po Luki samo je to tamo navedeno u obliku jedne zapovijedi.

Ja mislim da je ovo bit Isusovog učenja i ako se nekome ne da čitati cijela Biblija, a pročitao je ovih par rečenica, dobro je izabrao :)


Fantom je napisao/la:
Kada bi se ljudi pridrzavali ovih zapovjesti planeta zemlja
bi bila futuristicki raj.
Bili mi vjernici ili ne ove zapovjesti ukoliko ih se covjek pridrzava mogu mu donijeti samo dobro a nikako suprotno.
Potpuno se slažem, samo što se teško držati toga i onima koji to žele i koji se trude, nažalost ima puno više onih koje to uopće ne zanima i ponašaju se po principu "samo da meni bude bolje..."
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepon kol 31, 2009 11:30 pm

Hvala.
Znam odlomak, ali sam mislila da je negde posebno izdvojen ili uvršten u 10 zapovedi.
O jevanđeljima sam već iznela svoj stav, pa se neću ponavljati... :)


Delovanje bez karme je moguće samo nakon procesa čišćenja karme. Ovo bi predstavljalo izuzetno visok nivo duhovnog razvoja. Prethodilo bi mu poznavanje proteklih života, rezimiranja, ispravljanja grešaka, itd... No, nije nemoguće... ;) *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepon kol 31, 2009 11:35 pm

Najbolji je put koji vodi do prvog kafica,
Zvezda,jesi li za jedno pice?;)
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepon kol 31, 2009 11:42 pm

Hvala, ali neki drugi put... :)

Zorom idem na posao, a sada malo slikam...

Offtopic smo......... Sorry *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimeuto ruj 01, 2009 6:47 pm

Samo se opusti, Zvezda, dovoljno ti govori činjenica da sam na ovom pdf-u ja mod, a poznat sam kao smetlar foruma. Dakle, topic ne možete zaspamati XD

Štoviše, smijem li se i ja pridružiti piću? :)

Nego je li se negdje uhvatilo i 10 Božjih zapovjedi na ovoj temi? Ne vidim...
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimesri ruj 02, 2009 7:12 pm

Zapravo, spominjale su se neke 2 zapovesti ljubavi ("Ljubi Gospoda Boga svoga..." i "Ljubi bližnjega..."), a ja sam ih strpala u isti koš sa onih 10 Božjih zapovesti... ;)
Inače, danas sam uzela crkveni kalendar i pronašla baš te 2 izdvojene!
Ali bolje da nisam. Kada prevrnete onih 10 božjih, s' druge strane je 10 "crkvenih"... Moliti se za onoga ko je na vlasti, poštovati crkvena lica i crkveni poredak, "Jeretičke knjige ne čitati"!!! evil
E, jbg, preteraše stvarno svaku meru!!! Kakve gluposti... kava *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimesri ruj 02, 2009 11:13 pm

Jojj zvezda, zvezda uvijek nađeš nešto za kritiku, mislim da crkvenih zapovijedi nema u Bibliji. One ti dođu kao statut neke političke stranke. Sigurno te neće odvesti na pravi put :)

Nažalost ima puno svećenika koji potpuno pogrešno tumače Isusovo učenje, zato mi se čini da ne bi trebali slušati druge već misliti svojom glavom, pa makar to bilo u suprotnosti sa crkvenim zapovijedima :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimesri ruj 02, 2009 11:32 pm

Uvek. ;)
Pogotovo u oblastima koje me iritiraju, a manipulacija u ime vere je svakako jedna od njih. Crkva je uspela da sve izokrene i pogrešno protumači i predstavi i tako odbija ljude od Boga. To je veoma tužno... :(

Naravno da crkvenih zapovesti nema u Bibliji. Napisala sam da sam ih pročitala u crkvenom kalendaru. A Crkva me sigurno neće odvesti na pravi put (bar mene)...

Misliti svojom glavom. Slažem se. :) *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimesri ruj 02, 2009 11:50 pm

Misliti svojom glavom. Slažem se. :) *

Pitanje je da li zaista mislimo svojom glavom.
Prvo uticaj roditelja,rodbine,skole,prijatelja,okruzenja,
novinama,TV,radiju,knjigama...
Sve to utice na nasu psihu i neki pogresno smatraju ako to sve odbace oni misle svojom glavom.
U svakoj lazi ima pola istine pa tako i u ovim gore navedenim pojmovima.
Tesko je danas odvojiti laz od istine i biti siguran u ispravnost
svog razmisljanja i djelovanja.

Pazi sad ovo:
Ti si dosao ovamo jer ti znas nesto. To sto ti znas, ti ne mozes da
objasnis, ali ti to osjecas. Ti si osjecao cijeli svoj zivot da nesto
nije u redu sa ovim svijetom. Ti ne znas sta je to, ali taj osecaj je
stalno tu kao trn u tvojoj glavi, koji te ponekad izludjuje.Da li znas
o cemu pricam.
O matriksu?
Da li ti znas sta je to. Matriks je
svuda, svuda oko nas.Cak i sada, u ovoj sobi. Mozes da ga vidis i kad
gledas kroz prozor ili kad upalis televizor.To je svijet koji koji je
prevucen ispred tvojih ociju da bi te ucinio slijepim, nesposobnim da
vidis istinu.
Koju istinu?
Da si ti samo jedan rob. Kao i svi
ostali, ti si se rodio u zatvoru, u zatvoru bez mirisa i okusa, kojeg
ne mozes da opipas, to je zatvor namjenjen za tvoju svijest. Nazalost,
nikome se ne moze da objasni sta je to matriks, ti to moras sam da
vidis.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimečet ruj 03, 2009 9:31 pm

Upravo tako... ;)

Zato - CRVENA pilula, a ne plava!!! ;)

"...sooner or later you're going to realize just as I did that there's a difference between knowing the path and walking the path.

...What is real? How do you define real? If you're talking about what you can hear, what you can smell, taste and feel then real is simply electrical signals interpreted by your brain." *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepet ruj 04, 2009 12:50 am

zvezda je napisao/la:
Uvek. ;)
Pogotovo u oblastima koje me iritiraju, a manipulacija u ime vere je svakako jedna od njih. Crkva je uspela da sve izokrene i pogrešno protumači i predstavi i tako odbija ljude od Boga. To je veoma tužno... :(

Naravno da crkvenih zapovesti nema u Bibliji. Napisala sam da sam ih pročitala u crkvenom kalendaru. A Crkva me sigurno neće odvesti na pravi put (bar mene)...

Misliti svojom glavom. Slažem se. :) *
Ja ne želim previše kritizirati crkvu jer ponekad to ispada kao da kritiziram Isusovo učenje, Boga ili sve dobro što iz toga proizlazi. Nije da je crkva sve izokrenula i sve pogrešno tumači, ima i dobrih svećenika koji razumiju što je vjera i što je njihova uloga u društvu.

No nažalost, slažem se s tobom, crkva si ponekad uzima za pravo da samo ona zna ispravno citirati Bibliju ili Isusove riječi, samo ona zna što je dobro, a što zlo. E sad što ako je njihova interpretacija pogrešna, a netko im na to ukaže, njemu se ne piše dobro, razapinje ga se na sve strane.


Fantom je napisao/la:
Misliti svojom glavom. Slažem se. :) *

Pitanje je da li zaista mislimo svojom glavom.
Prvo uticaj roditelja,rodbine,skole,prijatelja,okruzenja,
novinama,TV,radiju,knjigama...
Sve to utice na nasu psihu i neki pogresno smatraju ako to sve odbace oni misle svojom glavom.
U svakoj lazi ima pola istine pa tako i u ovim gore navedenim pojmovima.
Tesko je danas odvojiti laz od istine i biti siguran u ispravnost
svog razmisljanja i djelovanja.
E sad da li mi možemo uistinu imati svoje mišljenje bez utjecaja društva u kojem živimo, roditelja i okoline u kojoj smo odrasli i ostalog što Fantom spominje. Ja mislim da možemo, naravno ne moramo odbaciti sve što smo naučili, jer nije baš sve loše što smo naučili ili čuli od drugih, no možemo biti kritični, ali i samokritični i preispitivati i svoja razmišljanja kao što preispitujemo tuđa.

Eto nadam se da neću promijeniti svoje mišljenje nakon par dana :)
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepet ruj 04, 2009 1:03 am

Drustvo utjece na nas i to je cinjenica. Cesto su misljenja i formirana pod utjecajem drustva - bilo da se priklonjavamo necijim tudjim stavovima ili prilagodjavamo svoje tako da vise kontriramo okolini.

Lakse je ko' ofca slijediti druge i ici vec utabanim putem :)

Citat :
Promatram stavove, i desne i live i centralne iz mentalne perspektive. Pa ih biram za taj dan, jedan po jedan, te dnevnik pomaže jer to neznam sam. Jednom sam čak intenzivno razmišljao o tom da imam neke čvrste stavove, da ih ne minjam za nove barem dan dva, al to bi bilo čudno, mislim toliko dugo. A gdje bi ih držao, mislim na stavove, a držat se za stavove poremeti mi planove. Puko bi na šavove, jer definitivno imat mišljenja i stavove nije perspektivno. Ovako je fino, ovako je bolje, od mišljenja i stavova imam samo glavobolje. Kad razmislim malo i nije im isto, tamo gdje je misliti i srati jedno te isto.

http://www.zvijezde.hr/tbf-the-beat-fleet-crogito-ergo-sum



Btw, crkva je gradjevina, Crkva je institucija zubo zubo
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepet ruj 04, 2009 10:18 am

Recite mi što mislite o 10 Božjih zapovjedi? Redom:

1. Ja sam Gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene.

Komentar: A kakav je to Bog? Onaj koji se spominje u Bibliji, taj Bog? To za mene nije Bog, već ljudska projekcija tadašnje situacije i običaja na višu sferu postojanja... Znači li to da ne poštujem danu zapovijed?

2. Ne izusti imena Gospodina Boga svoga uzalud.

Komentar: Što bi značilo 'uzalud'? Kada bi po tome smjeli koristiti Božje ime? Je li u redu da ga sada ovdje koristim?

3. Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji.

Komentar: Nedjelja, jel da. Pa to su za mene čiste crkvene stvari i 'zakoni'. Ja tu zapovjed tumačim kao da s vremenom mislimo na Boga i da mu se zahvalimo na svemu, a nedjelja mi je samo jedan dan u tjednu... Kao trebamo ići u crkvu taj dan, tako su nam tumačili tu zapovjed, a ja mislim da Bogu ne treba crkva, nego iskrena vjera conf1

4. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na Zemlji.

Komentar: A što ako su ti otac i majka loše osobe i uopće im ništa ne značiš, odnose se prema tebi kao robu? Treba ih onda poštovati samo zato jer su te rodili bez obzira što su te možda kao 5-godišnjaka bacili na ulicu da umreš jer ih nije briga?

5. Ne ubij!

Komentar: U kojim slučajevima to vrijedi? Ispred nas je čovjek koji ima strojnicu uperenu u djecu, bi li bilo u redu ubiti ga i spriječiti mogući masakr? Moguće je i da on to ne kani učiniti, samo zastrašuje, ali ne možemo znati, pa bi ga teoretski ubili bezveze. Ubiti u toj situaciji ili ne, grijeh ili ne?

6. Ne sagriješi bludno.

Komentar: Mislim da to ovisi o osobama hoće li to biti pogreška ili ne.

7. Ne ukradi.

Komentar: Vratiti ukradeno sa krađom je u redu?

8. Ne reci lažna svjedočanstva.

Komentar: Bez obzira na to kakve su posljedice toga? Po meni ovisi o situaciji, jer ako jednom laži možemo spasiti mnoge, tada je najlogičnije lagati... Barem ja bih.

9. Ne poželi tuđeg ženidbenog druga.

Komentar: Kako je meni brak zajednica samo na papiru, tako mi ovo zapravo i nije grijeh :P

10. Ne poželi nikakve tuđe stvari.

Komentar: Vjerujem da je ova zapovjed rečena u metafori. Dakle ako netko ima super auto, a ja ga poželim imati, ne vidim zašto bi tu išta bilo griješno... A druga je stvar ako planiram ukrasti taj auto ili ga osvojiti na štetu drugoga, tada bi to bio grijeh. No ne znam na što se točno misli s ovom zapovjedi.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepet ruj 04, 2009 12:54 pm

Kad smo vec kod deset bozji zapovjesti o kojima cu se kasnije izjasniti,pade mi na pamet rijec AMIN cije doslovno znacenje sam
saznao nakon vise godina trazenja odgovora od vrlo relevantnih osoba od kojih su jedni rekli ovo drugi ono.
Odgovor sam seznao od jednog vrlo starog monaha u Manastiru
Ostrog i koji sadrzi samo jednu rijec...

Da li je vama poznato znacenje rijeci Amin koju nalazimo i u
Hriscanstvu-Krscanstvu a i u Islamu...
Naravno reci cu vam kasnije sta znaci rijec AMIN..

Zelio bih cuti vase odgovore...
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepet ruj 04, 2009 7:58 pm

Amen znači uistinu, zaista doista, ponekad može značiti i pristajem.

@omega zvučiš ko neki loši odvjetnik, sve izvrćeš :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepet ruj 04, 2009 8:50 pm

Gdje izvrčem? Dajem svoja mišljenja i pitam pitanja...
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimepet ruj 04, 2009 10:59 pm

Omega je napisao/la:

7. Ne ukradi.

Komentar: Vratiti ukradeno sa krađom je u redu?
Ne da mi se sve citirati, pa ću prokomentirati samo ovo, ako uzimaš svoje onda ne kradeš, ne možeš ukrasti svoju stvar ili je tvoja ili je tuđa, ako je tuđa onda je krađa. No recimo mogao si reći što je sa čovijekom koji je gladan i ukrao je u dučanu sendvić ili neko pecivo samo da bi pojedio i bio sit neko vrijeme. Je da je on ukrao nešto, ali da li se njemu može zamjeriti tako nešto, da li on zaslužuje osudu i kaznu.

8. Ne reci lažna svjedočanstva, ne radi se tu o svakoj laži, nego o tome da netko lažno svjedoči o nećemu, pozvan si da kažeš istinu i ti učiniš upravo suprotno, kažaš da se nešto desilo ili da se nije desilo i time drugome naneseš neko zlo.

Uvijek je tu važna namjera, tako npr kod 5. zapovjedi "Ne ubij" se ne mora radi o fizičkom ubojstvu. Može netko emocionalno ili psihički zlostavljati neku osobu i tako ju polagano "ubijati" a da ju fizički nije niti dotaknuo, on i u tom slučaju krši tu zapovijed. Dok s druge strane ako se netko brani ili brani druge ljudi, pa čak i na naćin da ubije napadaća, nije prekršio tu zapovijed jer je bio primoran na taj čin, nije ga želio, ali nije imao izbor, on je na neki naćin samo sredstvo u rukama drugog koji ga prisiljava na taj čin.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimesub ruj 05, 2009 12:54 pm

@omega da bi dobio dobar uvid u to zašto su te Zapovijedi uopće napisane, treba se znati sljedeće:
1. Biblija kaže da je te zapovijedi dobio Mojsije na planini Sinaj.
2. Određeni izvori ukazuju na to da su vrlo slične zapovijedi imali i u drevnom Sumeru, a te zakone su donijeli njihovi vladari.
3. Takvih zapovijedi nema izvorno ni u jednoj drugoj religiji osim judaizmu, međutim one su uvezene iz Starog zavjeta u kršćanstvo i islam. Budizam, Taoizam, Hinduizam, Zoroastrijska učenja, Kabbalah, Sufizam i druge ne poznaju 10 zapovijedi.

Prema mojem shvaćanju, moguće su tri interpretacije, od kojih bi prva bila razumna, a druge malo nerazumne, ali prikladne za ovaj forum. cerek

1. Zakoni su donijeti u starom Sumeru u kojem se vladar smatrao Bogom i donešene su radi kontrole nad narodom.
Naknadno ih je Terah preko Abrahama doveo među židove kad je otputovao iz Ura. Zapovijedi su otada uvijek bile usmeno prisutne među narodom i narod ih se držao, da bi ih poslije Mojsije službeno napisao na ploče.
2. Ploče je ispisao Mojsije u božanskom prosvjetljenom stanju na planini Sinaj, ili su se ploče doslovno napisale od neke strane Božje ruke. Ovo je najmanje vjerojatno jer Bog nije ljubomoran.
3. Zapovijedi Božje su ustvari zapovijedi Annunakija, legendarnih vanzemaljskih gospodara Sumera, koji su željeli narod i kralja držati u svojoj šaci i bili su ljubomorni da ljudi ne počnu tražiti druge Bogove osim njih. Bog se u bibliji u pravilu piše u pluralu, Elohim. Zapovijedi su oduvijek bile prisutne, ali dane su konačno Mojsiju na Sinaju zapisane na kamenim pločama da ih otada ceo svet razumije i pokorava im se. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimesub ruj 05, 2009 1:48 pm

Napisane zapovijedi sam protumačio na način na koji su nas učili u školi, a isto tako i kako sam vidio da ih ljudi tumače na drugim forumima. A to da svakoj toj zapovjedi mogu dati logičko značenje, to je jasno. I meni su sve te zapovijedi super dok im ja dajem neku svoju logiku tumačenja koja je meni moralna i normalna. Međutim pokušao sam na njih gledati malo sa popularnije strane, kako su nas učili i kako ljudi objašnjavaju te zapovijedi.

@ MoW, ne znam zašto su te zapovijedi napisane ili izmišljene, s kojim točno razlogom, a još mi je manje jasno zašto se zovu ''zapovijedi'', a ne smjernice zubi

No pitanje je zapravo kako vi gledate na njihovo usmjerenje našeg života na pravi put. Za razlog i način nastajanja zapovijedi možemo i na duhovnosti...
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimesub ruj 05, 2009 2:09 pm

Dakle, radi se o zapovijedima, ne o smjernicama, upravo zato što su ili donešene iz Ura gdje su bile zapovijedi kraljeva ili annunakija ili na Sinaju gdje su bile Božje zapovijedi.

U redu, sad ću ti reći što ja mislim o njima u kršćanskom kontekstu.
1. Postoji samo jedan pravi Bog i ne smijemo se klanjati drugim lažnim idolima.
2. Ne psujem Boga niti ga ne proklinjem niti ga ne zazivam da bih drugome donio nesreću.
3. Svaki dan je dan Gospodnji i svaki dan trebamo Ga slaviti.
4. Svatko treba poštovati svoje roditelje jer to vodi slozi i miru u obitelji i okolici. Međutim, neki roditelji ne poštuju svoje dijete nejčešće jer ni njih nisu poštovali kad su bili djeca. Ovu zapovijed gledam kao na međusobno, uzajamno poštivanje roditelja i djece.
5. Ne ubij jer na taj način štetiš vlastitoj karmi. Iznimke od toga pravila su one u kojima štitiš svoju egzistenciju i egzistenciju tvojih najbližih. U svakom slučaju treba se težiti onesposobljavanju osobe u obrani, ne ubijanju.
6. Bludnost nas udaljava od posvećenosti nekim drugim ciljevima i idealima, udaljava nas od žrtve i od razuma, a približava životinjskom instinktu. Nekim ljudima je više namijenjena nego drugima, no za krepostan život trebalo bi je smanjiti na što manju mjeru, toliku da ne utječe na pomoć drugima.
7. Ne treba se krasti osim ako to spašava nekome život ili znamo da direktno pomažemo nekome. U svakom slučaju, trebalo bi izbjegavati.
8. Lažno svjedočiti znači lagati na način da drugoga ili usosiš ili oslobodiš krivnje. Ne bi se smjelo bez obzira na posljedice.
9. Željenjem tuđeg ženidbenog druga uvodimo razdor u zajednicu i povećavamo nered. Međutim, u slučaju da je tuđi brak već razoren, ne činimo pogrešku jer time smanjujemo nepotrebnu patnju osoba u braku.
10. Tuđa stvar je vlasništvo te osobe. Ne bi je smjeli otuđiti, međutim možemo potražiti sličnu stvar drugdje za sebe.

Nastojte promotriti ove zapovijedi iz perspektive sumeranskog kralja. Mislim da ćete shvatiti zašto su donesene. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimesub ruj 05, 2009 2:34 pm

U svakom slučaju, te smjernice ''zapovijedi'' shvaćamo na svoj način i dajemo im svoja značenja. Meni se osobno sviđaju tvoja značenja tih zapovijedi, MoW, dok mi se nečija nimalo ne sviđaju. zubi

Recimo prva zapovijed se često tumači kao hvaljenje vlastite vjere naprema drugima, četvrta kao bezuvjetno poštovanje prema roditeljima bez obzira na sve...
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimesub ruj 05, 2009 4:12 pm

Ok, a sad za zbilja, dakle iz pozicije donositelja tih zakona, uz što pretpostavljam da ih nije donio Bog već neki kralj ili eventualno vanzemaljska rasa. :D

1. Nemaš ti kom drugom da se klanjaš, kad sam ja Bog i batina! Ako ćeš se drugome klanjati, naj**** ćeš!

2. Da me nisi ogovarao niti izustio moje ime osim ako ne pričaš o meni u pozitivnim tonovima. Jer ako te ja čujem... bit će svega!

3. Imaš jedan dan da me slaviš i da mi se klanjaš i to cijeli dan posveti samo meni, jer ćeš si jedino tako spasiti svoju jadnu dušu od prerane smrti.

4. Poštuj svoje roditelje i svoju zemlju koju sam ti ja svojom milošću dao ili koje su oni mojom milošću uspjeli privrijediti. Jer ako ih nećeš poštovati, ništa od mene nećeš dobiti više, jer si anarhist jedan!

5. Treba biti mira u zajednici. Ako nekoga ubiješ, ima da budeš ubijen. Oko za oko, zub za zub. Nećeš ti meni nered praviti po mojem kraljevstvu. Svi ima da mi služite!

6. Ti bi bludničario, a? E pa neće ići. Umjesto toga, primi se posla, užitak ti je samo nepotrebna akcija zbog koje mi ne služiš. A znaš da mi moraš služiti da meni bude bolje!

7. Ne kradi od svojeg brata jer time narušavaš moju volju i širiš nemir u mojem narodu. Sve što ukradeš, bit će ti oduzeto i bit ćeš kažnjen. Da se zna da se to ne radi, vucibatino jedna!

8. Ne laži nad mojim zakonom, jer time mijenjaš pravično stanje i ugrožavaš stabilnost zajednice. Taman fali da mi netko koristan radi tebe naj***, ili da mi nekog anarhistu oslobode radi tvojeg lažnog svjedočenja. Rađe začepi gubicu.

9. Ti bi jebao tuđe žene, a? A znaš li ti koliki će kaos tu nastati, koliko će se suvišnog vremena utrošiti na popravljanje štete. I zbog čega? Neke ljubavi? To mi ne koristi. Mir i disciplina, to mi treba da bih ostao glavni i slavljeni.

10. Ako sam njemu dao 10 živahnih i snažnih konja, onda je to zato što njemu vjerujem da će ih ispravno koristiti meni u službi. A ti, u tebe nemam povjerenja i da ti nije na pamet palo uzimati njegove konje, ili možda deve, jer bi tebi služili samo za vlastiti užitak, a njemu treba da meni služi.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimesub ruj 05, 2009 4:57 pm

1. Ja nisam samo tvoj Bog, ja sam i susjedin Bog, zato me nemoj moliti da prevari muža s tobom pa ni ja neću uslišiti njenu želju da te vidi kako vodiš ljubav s oFcom.

2. Nemoj me tračati, svakim tračom o Meni ti sebi skraćuješ život za jednu popušenu cigaretu, a nakon 100 cigareta slijedi rak.

3. Misliš da ne može biti gore, misliš da si nesretan što ti je teglin sa cvijećem pao na glavu? Sjeti se da je to mogao biti i sef sa zlatnim polugama, zato mi svakodnevno zahvaljuj i slavi me jer ti se uvijek može desiti sef sa zlatnim polugama.

4. Ne poštuješ svoje roditelje? Budi sretan što nisi dobio The Adams family.

5. Ubijanje je zlo. Ubiješ li nekoga, počinit ću samoubojstvo jer ću ubiti Boga u tebi.

6. Ako je toliki problem suzdržati se od bludničenja, sljedeće godine ću poslati sniženje na gumene lutke sa ekstra dodatkom, samo ne sagriješi bludno!

7. Ne kradi! Ukradi i bit ćeš pokraden. Imaš lijep sat btw...

8. Ne laži, reci joj da si siromašan pa će i ona tebi da ima sidu.

9. Pusti tuđe žene na miru, na planet sam poslao 6 milijarda sisa, a ti baš zapeo za krive.

10. Imat ćeš ono što ti dam da imaš, a ako ti nedam, onda ti nedam s razlogom. Žao mi je na 10 cm, bit će bolje sljedeći puta.
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitimesub ruj 05, 2009 5:40 pm

lol!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Najbolji Put - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: Najbolji Put   Najbolji Put - Page 5 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Najbolji Put
[Vrh] 
Stranica 5 / 7.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Najbolji TV kanal
» Najbolji dan u tjednu
» Najbolji web preglednik. Koji vi koristite ?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: